начало
Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов

Моля, обяснете ми...

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Моля, обяснете ми...

Мнениеот hristinka_pln » 30 Мар 2018, 19:43

За м април подписахме заповед за сумирано работно време. Регламентираните часове за месеца са 152, но нашата работа изисква 20 раб.дни или 160 часа. В заповедта за 1-ви и 9-ти април са заложени по 4 часа раб. ден.Тъй като работата е специфична, казаха ни, че ако работим в тези два дни по 8 часа, ще надхвърлим 152 часа и тогава ще ни платят един извънреден ден. Ако пък имам 1 ден платен отпуск, как трябва да ми се плати? Ако съм отпуск, то няма как да надхвърля 152 часа. Четох, че в промените от 2018 г се преизчисляват часовете, но как?
hristinka_pln
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 29 Юли 2013, 16:56

Re: Моля, обяснете ми...

Мнениеот jhoro » 31 Мар 2018, 19:08

Здравейте.
Съгласно Наредбата за работното време, почивките и отпуските
Чл. 9б. (1) При сумирано изчисляване на работното време по чл. 142, ал. 2 КТ се определя норма за продължителност на работното време за периода. Нормата се определя в часове, като броят на работните дни по календар, включени в периода на отчитане, се умножи по дневната продължителност на работното време, установена за работното място, при подневно отчитане на работното време.

Месец април има 19 работни дни, като се изключат съботите, неделите, и официалните празници. Последните са 6 април (Велики Петък) и 9 април (втория ден от Великден). За тези 19 дни по 8 часа се получава 152 часа.
hristinka_pln написа:В заповедта за 1-ви и 9-ти април са заложени по 4 часа раб. ден.

Обаче - 1 април е неделя, а 9-ти април - официален празник! Според КТ
Чл. 154. (1)Официални празници са:
Велики петък, Велика събота и Великден - неделя и понеделник, които в съответната година са определени за празнуването му.
Чл. 264. За работа през дните на официалните празници, независимо дали представлява извънреден труд или не, на работника или служителя се заплаща според уговореното, но не по-малко от удвоения размер на трудовото му възнаграждение.

Работейки на 1 и 9 - Вие ще надхвърлите определената норма.
Чл. 9г. Отработените часове от работника или служителя, които в края на периода, за който е установено сумирано изчисляване на работното време, са повече от часовете, определени съгласно чл. 9б, се отчитат за извънреден труд по реда на чл. 149 КТ пред инспекцията по труда без превръщане на нощните часове в дневни.

За ползването на платен отпуск
Чл. 9б. (2) Когато работник или служител през целия или през част от периода, за който е установено сумирано изчисляване на работното време, е ползвал отпуск, нормата за продължителност на работното му време се преизчислява, като от броя на работните дни по календар се изваждат съответните дни отпуск, разрешени в работни дни по календар, както и съответната част от отпуските, разрешени в календарни дни, съвпадащи с работните дни по календар.

Тоест - ако ползвате х дни отпуск - от изчислената норма (152 часа) се изваждат х*8 часа, и остатъка са часовете, които трябва да отработите през дните, в които сте на работа.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron