начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Подписване на трудов договор след напускане

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Подписване на трудов договор след напускане

Мнениеот borryslava » 28 Мар 2018, 16:09

Здравейте! На 22.02.2018г. Си подадох документите за назначаване във фирмата.Казаха ми, че на 02.03.2018г.трябва да се явя на работа, тогава щял да ми бъде готов договора.Не беше.
На 12.03.2018г.казах, че няма да работя повече във фирмата и попитах какво трябва да направя.Казаха ми да изпратя молба за прекратяване на ТД по чл.327 ал.1 т.3. И нищо...това беше.
Днес, 28.03.2018г. ми звъннаха, че трябва да отида да подпиша ТД, и тогава ще ме освободят.
Нормално ли е това?Има ли от какво да се притеснявам?
borryslava
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 28 Мар 2018, 16:06

Re: Подписване на трудов договор след напускане

Мнениеот svegrigorov » 28 Мар 2018, 16:43

Не е сигурно дали изобщо трудовият ти договор е бил регистриран в НАП. Като отидеш при работодателя си, ще ти връчи заповед за прекратяване. Ако имаш да вземаш заплата не подписвай ведомост, ако не си получила парите наистина.

Странно е основанието за прекратяване - чл. 327, ал. 1, т. 3 от КТ, което гласи "работодателят промени мястото или характера на работата или уговореното трудово възнаграждение освен в случаите, когато има право да извърши такива промени, както и когато не изпълни други задължения, уговорени с трудовия договор или с колективния трудов договор, или установени с нормативен акт;"
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 231
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Подписване на трудов договор след напускане

Мнениеот borryslava » 28 Мар 2018, 17:25

Най-вероятно не е бил регистриран.На 20.03.2018г. подписах ТД с друга компания, и ако аз имах действащ такъв, следователно те нямаше да могат да го регистрират.Нямам да взимам нищо от тази фирма, все пак става въпрос за 5-6 работни дни, дори ми казаха, че аз им дължа обезщетение за напускане без предизвестие, въпреки че аз дори незнам какви са условията по договор.
borryslava
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 28 Мар 2018, 16:06

Re: Подписване на трудов договор след напускане

Мнениеот bvoykov » 28 Мар 2018, 20:49

Трудовият договор задължително трябва да бъде сключен в писмена форма - чл. 62, ал. 1. При липса на такъв писмен договор работодателят не може да докаже съществуването на трудово правоотношение между него и Вас. Странно е наистина, че са искали да прекратите договора на основание чл. 327, ал. 1, т. 3 от КТ, което на практика означава прекратяване на договора без предизвестие. Малко шизофренен е техният аргумент, че дължите обезщетение за неспазено предизвестие, когато те самите са Ви накарали да напуснете на основание, не изискващо предизвестие, но както и да е. Няма как да Ви искат обезщетение въз основа на трудов договор, защото такъв юридически не е съществувал.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 528
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Подписване на трудов договор след напускане

Мнениеот jhoro » 29 Мар 2018, 23:51

Малко ще повторя част от казаното, но...
Хронологически нещата са така:
1. Изготвя се и подписва ТД.
2. Регистрира се в НАП.
3. Документите се дават на работника.
4. Последният започва работа.
Чл. 63. (1) Работодателят е длъжен да предостави на работника или служителя преди постъпването му на работа екземпляр от сключения трудов договор, подписан от двете страни, и копие от уведомлението по чл. 62, ал. 3, заверено от териториалната дирекция на Националната агенция за приходите.
(2) Работодателят няма право да допуска до работа работника или служителя, преди да му предостави документите по ал. 1.

Относно прекратяването - как ще прекеатите нещо, което не съществува?
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron