начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Трудов казус

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Трудов казус

Мнениеот nedqlkow » 27 Мар 2018, 21:05

Здравейте,
от малко по-малко от 6 месеца работя при текущия си работодател, като договорът ми към момента е със срок на изпитване. на 03.03 тази година подадох предизвестие за напускане, което ще продължи до 03.04. Нямах намерение да прибягвам до допълнителни неща, но днес работодателят ми самоволно реши да спре почивните дни, респективно да ме накара да работя огромни поредици от дни. По тази причина съм решил да изляза в болничен в рамките на 2 дни в края на седмицата и по-точно в събота и неделя. От това ми решение възникват няколко въпроса:

1. Какъв е срокът, в който трябва да представя болничният лист пред работодателя? В интернет намирам информация за 2 работни дни от издаването му, което прави вторник, но вярно ли е съждението ми?

2. След като съм изработил почти 90% от предизвестието си, ако въпросният реши да ме уволни дисциплинарно, цялата ли заплата трябва да платя при евентуално обезщетение или само пропорционално на оставащите неизработени дни?

3. Мога ли да бъда уволнен дисциплинарно имайки предвид, че съм в предизвестие и болничен? В интернет намерих информация, че работодателят може да ме освободи без предизвестие, когато съм в изпитателен трудов договор, но равнозначно ли е това на дисциплинарно уволнение и дължа ли му обезщетение в такъв случай?

Много благодаря на всеки, който се включи.
nedqlkow
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 02 Ное 2012, 20:57

Re: Трудов казус

Мнениеот bliznaci1986 » 28 Мар 2018, 09:03

1. Болничния се предава деня в който сте на работа след болничния.
2.Дисциплинарно уволнение може, но няма да го направят. Нямат основание.
3. Може по време на изпитателния срок да Ви освободи. Не е равнозначно на дисциплинарно уволнение. Възнаграждението изработено до момента на освобождаването следва да бъде платено. Заплаща се и неползвания платен отпуск.

Относно работата без почивка регламентирана в КТ може да уведомите Инспекция по труда.
bliznaci1986
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 05 Сеп 2016, 21:49

Re: Трудов казус

Мнениеот nedqlkow » 28 Мар 2018, 10:13

Благодаря :)
nedqlkow
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 02 Ное 2012, 20:57


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron