начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Възнаграждение за пета ПКС

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Възнаграждение за пета ПКС

Мнениеот rumizh » 22 Мар 2018, 18:17

Здравейте,
През м. 10 2016 г. придобих Пета Професионално квалификационна степен за учител. За нея по колективен трудов договор се заплаща ежемесечно по 20 лв. към трудовото възнаграждение. По ред причини
успях да получа свидетелството си едва през месец Януари тази година(2018 г.) и го представих на работодателя си. Междувременно счетоводителят на гимназията ми начислява "по грешка" за м. 12 2017 г. 75 лева "Възнаграждение за ПКС". За месец януари си получих 20-те лева, но за месец февруари - не! Когато попитах, ми отговориха, че неправомерно съм получила парите през месец декември и сега до месец юни няма да ми начисляват това възнаграждение по нареждане на директора!
Коректно ли е решението на директора и на какво основание е взето то при положение, че от синдикатите твърдят, че имаме право на възнаграждение за ПКС от месеца, следващ месеца на придобиване на степента.
rumizh
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 22 Мар 2018, 16:55

Re: Възнаграждение за пета ПКС

Мнениеот svegrigorov » 22 Мар 2018, 20:42

Чл. 271. (1) Работникът или служителят не е длъжен да връща сумите за трудово възнаграждение и обезщетения по трудовото правоотношение, които е получил добросъвестно.

Нямат право да ти удържат полагащите ти се възнаграждения за следващите месеци.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Възнаграждение за пета ПКС

Мнениеот rumizh » 22 Мар 2018, 20:51

Благодаря за бързия отговор!
rumizh
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 22 Мар 2018, 16:55

Re: Възнаграждение за пета ПКС

Мнениеот rumizh » 22 Мар 2018, 21:12

А възможно ли е работодателят да се обоснове с чл. 272, ал. 1,т.2?
rumizh
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 22 Мар 2018, 16:55

Re: Възнаграждение за пета ПКС

Мнениеот bvoykov » 22 Мар 2018, 21:49

Визираният текст на чл. 272, ал. 1, т. 2 говори по-скоро за грешка в цифровото изражение на трудовото възнаграждение, което може да се дължи на различни причини, дали неправилно изчисление, дали грешка при изписването и т.н. Според мен Вие сте действали добросъвестно, защото тази квалификация я имате придобита още от 2016 г., тоест квалификацията Вие я придобивате въз основа на настъпилите през 2016 година условия, а не от момента на издаването на документ, който просто удостоверява този факт черно на бяло. Не знам дали се изразих правилно и на достъпен език, идеята е, че щом сте придобили квалификацията преди издаването на документа, по един или друг начин тези пари са Ви оправдано дължими. Не мисля, че тук може да има съмнение за техническа грешка.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Възнаграждение за пета ПКС

Мнениеот rumizh » 22 Мар 2018, 21:52

Благодаря!
rumizh
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 22 Мар 2018, 16:55


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 14 госта


cron