начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Въпрос относно отпуска по чл. 169 от КТ

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос относно отпуска по чл. 169 от КТ

Мнениеот yamandiev » 24 Яну 2018, 14:05

Съгласно чл. 169 ал. 1 всеки работник или служител може да ползва Платен годишен отпуск за обучение в размер на 25 работни дни за всяка учебна година, отнасящо се за лица учащи в средно и висше учебно заведение.
Относно отпуската по горепосочения член, въпроса ми е следния :
Може ли работник/служител да се ползва с отпуската по чл. 169, когато се обучава с форма на обучение "самостоятелна форма на обучение" и/или "индивидуална форма на обучение" .

Мое мнение , законодателя е посочил в правната норма "който учи в средно или висше училище без откъсване от производството" , тълкованието сочи че се касае до задочна форма на обучение , и според мен "самостоятелна форма на обучение" , като вид задочна форма на обучение прилагана от училищата, следва работник/служител да има право да ползва отпуската по чл. 169 от КТ .

Правилно ли съм изтълкувал нещата , колеги ?
yamandiev
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Юни 2013, 14:51

Re: Въпрос относно отпуска по чл. 169 от КТ

Мнениеот bvoykov » 28 Яну 2018, 00:10

И аз съм на същото мнение като Вас, защото както индивидуалната, така и самостоятелната форма на обучение не предполагат "откъсване от производството". Такова "откъсване" по-скоро се наблюдава, ако обучението е в редовна форма. Има и подобна тема по този въпрос.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Въпрос относно отпуска по чл. 169 от КТ

Мнениеот optimeon » 29 Яну 2018, 09:47

Напълно правилно!
optimeon
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 15 Дек 2017, 15:17


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 21 госта


cron