начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Въпрос относно отпуска по чл. 169 от КТ

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос относно отпуска по чл. 169 от КТ

Мнениеот yamandiev » 24 Яну 2018, 14:05

Съгласно чл. 169 ал. 1 всеки работник или служител може да ползва Платен годишен отпуск за обучение в размер на 25 работни дни за всяка учебна година, отнасящо се за лица учащи в средно и висше учебно заведение.
Относно отпуската по горепосочения член, въпроса ми е следния :
Може ли работник/служител да се ползва с отпуската по чл. 169, когато се обучава с форма на обучение "самостоятелна форма на обучение" и/или "индивидуална форма на обучение" .

Мое мнение , законодателя е посочил в правната норма "който учи в средно или висше училище без откъсване от производството" , тълкованието сочи че се касае до задочна форма на обучение , и според мен "самостоятелна форма на обучение" , като вид задочна форма на обучение прилагана от училищата, следва работник/служител да има право да ползва отпуската по чл. 169 от КТ .

Правилно ли съм изтълкувал нещата , колеги ?
yamandiev
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Юни 2013, 14:51

Re: Въпрос относно отпуска по чл. 169 от КТ

Мнениеот bvoykov » 28 Яну 2018, 00:10

И аз съм на същото мнение като Вас, защото както индивидуалната, така и самостоятелната форма на обучение не предполагат "откъсване от производството". Такова "откъсване" по-скоро се наблюдава, ако обучението е в редовна форма. Има и подобна тема по този въпрос.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Въпрос относно отпуска по чл. 169 от КТ

Мнениеот optimeon » 29 Яну 2018, 09:47

Напълно правилно!
optimeon
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 15 Дек 2017, 15:17


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 29 госта


cron