начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Закъснели заплати и обезщетение за безработица

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Закъснели заплати и обезщетение за безработица

Мнениеот star2358 » 28 Дек 2017, 15:47

Честита коледа на всички!
В момента съм на Бюрото по труда и взимам съответното обезщетение. Най-изненадващо бившият ми работодател ме сюрпризира с молба да му разпиша ведомости за минал период, който на всичкото отгоре не е платен изцяло. Въпросите ми са:
1.Какви са възможностите да си взема неизплатените заплати?
2.Възможно ли е ако ми бъдат изплатени да загубя обезщетението за безработица?
3. Как да се оформи документално за да не е проблем за обезщетението за безработица?
Благодаря
star2358
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 17 Юли 2017, 12:03

Re: Закъснели заплати и обезщетение за безработица

Мнениеот bvoykov » 28 Дек 2017, 21:57

Без да се считам за експерт по трудово и осигурително право, мога да Ви дам няколко насоки.
По първия въпрос: Извънсъдебните Ви възможности да си получите парите зависят почти изцяло от волята на работодателя. Ако не уредите отношенията си доброволно, на мен са ми известни две възможности. Едната е да подадете сигнал до Инспекцията по труда, която, ако установи, че работодателят не е спазил разпоредбата на чл. 245, ал. 1 от Кодекса на труда - да не Ви е изплатил най-малко 60% от заплатата, но не по-малко от установената минимална работна такава за страната към дадения период, или други хипотетични нарушения, ще предприеме съответните принудителни и санкционни мерки. Инспекцията обаче не дава пари, тя може само да задължи това да бъде сторено под страх от нови санкции. Другата възможност, която е винаги налична, е да заведете дело срещу работодателя си, работниците и служителите по трудови договори не дължат такси и разноски в производствата по трудови спорове, но услугите на адвокат не са безплатни.
По втория въпрос: Това, което интересува НОИ при изплащане на обезщетението е размерът, върху който са Ви осигурявали, времето, през което са Ви осигурявали, кога е бил последният път, когато сте получавали обезщетение за безработица, както и на какво основание е прекратен трудовият договор. Това че работодателят Ви е платил не би трябвало да влияе върху обезщетението за безработица, още повече защото това са две различни неща - Вие сте работили през онова време и Ви се дължат пари именно заради свършената вече работа, а обезщетението за безработица Ви се дължи пък за това, че нямате какво да работите.
По третия въпрос: Аз лично не знам, най-вероятно с тези ведомости, които работодателят Ви кани да разпишете, но реално отговорът на втория въпрос обезсмисля нуждата от отговаряне на третия.

П.П. Само внимавайте да не се разпишете върху нещо, което реално не сте получили, защото тогава доказването, че работодателят не си е изпълнил задължението да Ви плати, ще падне върху Вас.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Закъснели заплати и обезщетение за безработица

Мнениеот jhoro » 30 Дек 2017, 21:23

Съвсем накратко.
В случая НОИ се интересуват от „начислени и декларирани трудови възнаграждения“, а не толкова от това - кога и дали са изплатени.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron