начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Налага се да напусна след само 2 седмици работа

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Налага се да напусна след само 2 седмици работа

Мнениеот trudova_nespravedlivost » 30 Ное 2017, 21:07

Здравейте,

Имам нужда от спешен съвет - на 14.11.2017 подписах безсрoчен трудов договор във фирма и започнах работа официално на следващия ден, тоест преди точно 2 седмици. В договора разбира се има 6 месеца изпитателен срок в полза на работодателя и освен това 90 дни предизвестие. Налага ми се да напусна спешно и не зная как да стане без риска да дължа обезщетение. Още дори не знам дали собственика ще приеме напускането ми по взаимно съгласие, защото още нямам пусната такава писмена молба. Интересното е че от ЧР не ми дадоха да подпиша длъжностна характеристика. Въпроса ми е на първо място дали факта, че не съм подписал длъжностна характеристика ме спасява от евентуални проблеми при незабавното напускане сега??
Много Ви благодаря предварително.
trudova_nespravedlivost
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 30 Ное 2017, 20:57

Re: Налага се да напусна след само 2 седмици работа

Мнениеот informator » 30 Ное 2017, 22:27

Можете да напуснете по всяко време фирмата, където работите, защото чл.70 от Кодекса на труда е категоричен, че в изпитателния срок(6 месеца)служителят може да напусне по всяко време без предизвестие.
informator
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 21 Ное 2017, 19:53

Re: Налага се да напусна след само 2 седмици работа

Мнениеот trudova_nespravedlivost » 30 Ное 2017, 22:51

Много благодаря за отговора, и аз си мислех така, но от ЧовРесурси ми казаха днес че ако напусна сега без предизвестие от 3 месеца, както е заложено в договора ми, то тогава ще дължа обезщетение 3 брутни заплати!
В договора ми е написано че съм в 6месечен изпитателен период В ПОЛЗА НА РАБОТОДАТЕЛЯ САМО! Което значело уж че аз дължа предизвестие(или съответните брутни заплати).
Тези казват едно, други казват обратното, коя е истината???
trudova_nespravedlivost
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 30 Ное 2017, 20:57

Re: Налага се да напусна след само 2 седмици работа

Мнениеот marilynm » 01 Дек 2017, 10:26

Здравейте!
За да не навлизам в голословни писания ще Ви цитирам КТ:
чл. 70. (2) „В договора по ал. 1 се посочва в чия полза е уговорен срокът за изпитване. Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни.“ Във вашия случай в договора е посочено изрично, че срокът за изпитване е в полза НА РАБОТОДАТЕЛЯ.
Чл. 71. (1) “До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен /в конкретната хипотеза Вашият работодател/, може да прекрати договора без предизвестие.“
Вие не сте страна, в чиято полза е срокът на изпитване и следва да прекратите трудовия си договор с дължимото предизвестие.
marilynm
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 07 Ное 2017, 15:07

Re: Налага се да напусна след само 2 седмици работа

Мнениеот svettoslav » 01 Дек 2017, 11:02

marilynm написа:Здравейте!
За да не навлизам в голословни писания ще Ви цитирам КТ:
чл. 70. (2) „В договора по ал. 1 се посочва в чия полза е уговорен срокът за изпитване. Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни.“ Във вашия случай в договора е посочено изрично, че срокът за изпитване е в полза НА РАБОТОДАТЕЛЯ.
Чл. 71. (1) “До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен /в конкретната хипотеза Вашият работодател/, може да прекрати договора без предизвестие.“
Вие не сте страна, в чиято полза е срокът на изпитване и следва да прекратите трудовия си договор с дължимото предизвестие.


Вярно е.
Държи се предизвестие.
По - горе informator и в грешка. Вероятно не е доогледал данните по питането.

Д лъжат се три заплати. Отделен въпрос е дали работодателя ще ги потърси или ще се задоволи с не изплащането на отработеното до този момент.

На вас явно не ви харесва работата тук :) Но каквато и да е причината, дължат се.
Сигурно има работодатели, които си търсят парите, но са редки случаи. Това става по съдебен ред. Тъй като никой няма да плати ей така.
Така че това е въпроса -дали ще се занимават с дела или не.
Зависи от много неща.

Истината е една -работодателят е силната страна в правоотношението. Той диктува правилата. И никога не би предложил условия договора да е със срок за изпитване и за двете страни. Пък ти ако искаш да работиш -щеш, не щеш -подписваш.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Налага се да напусна след само 2 седмици работа

Мнениеот jhoro » 03 Дек 2017, 18:27

svettoslav написа:Вярно е. Държи се предизвестие. Дължат се три заплати. Отделен въпрос е дали работодателя ще ги потърси или ще се задоволи с не изплащането на отработеното до този момент.
На вас явно не ви харесва работата тук :) Но каквато и да е причината, дължат се.
Сигурно има работодатели, които си търсят парите, но са редки случаи. Това става по съдебен ред. Тъй като никой няма да плати ей така.
Така че това е въпроса -дали ще се занимават с дела или не. Зависи от много неща.
Истината е една - работодателят е силната страна в правоотношението. Той диктува правилата. И никога не би предложил условия договора да е със срок за изпитване и за двете страни. Пък ти ако искаш да работиш - щеш, не щеш -подписваш.

Моя съвет към питащия е, да поговори със собственика/управителя и да му обясни спокойно причината. Ако аз съм работодател - никога не бих държал някого насила. Най-малкото защото няма да мога да очаквам нито отговорна работа, нито качественна продукция.
Колкото и силна страна да е работодателя - най-добри резултати дават договорките между равнопоставени и еднакво заинтересовани страни.
Колкото до еднаквия срок на предизвестието, през изпитателния период - може да ви изненада, но в практиката се среща доста често.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Налага се да напусна след само 2 седмици работа

Мнениеот svettoslav » 03 Дек 2017, 23:40

Е, то е ясно, че разговор ще има.
Едва ли някой ще си тръгне просто така, хвърляйки едно уведомление.

Що се отнася до предизвестието, то питащия не сочи такова да е в тежест на работодателя.А и би било странно предвид срока за изпитване.Нали именно затова е тоя срок. Не се дължи предизвестие. Ако случайно пише такова шантаво нещо в договора, то е недействително,предвид срока за изпитване в полза на работодателя.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron