начало
"Царската реституция" отива в парламента, държавата продължава да се съди с царя

Прекратяване на тудовия договор, по време на разрешен отпуск

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прекратяване на тудовия договор, по време на разрешен отпуск

Мнениеот kuklen_teatar » 27 Юни 2017, 17:34

Здравейте,
Бих искала компетентно мнение относно следния казус:
Директор на общински театър, назначен на трудов договор за определено време. Трудовия договор е сключен с кмета на общината. Два месеца преди да изтече уговореният срок, лицето бива извикано от Зам.кмета по култура в съответната община и принуждаван под заплаха от дисциплинарно уволнение да си вземе веднага полагащият се годишен платен отпуск, края на който съвпада с изтичане на уговорения в договора срок. И да не се връща повече. Без основания, без обяснение, без никакъв писмен документ.
Въпросите са следните:
1. Директора може ли да бъде освободен по време на отпуск?
Ако да, временно изпълняващ до конкурс може ли да бъде лице без опит и с по-ниско образование?
2. Ако директора като бял човек си вземе болничен, може ли да бъде освободен по време на болничния?
3. Има ли право на борса след като му е прекратен договора и колко време?
4. Изобщо има ли някакъв шанс да се защити?

Благодря предварително и за уточнение да кажа че не съм юрист.
kuklen_teatar
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Юни 2017, 17:19

Re: Прекратяване на тудовия договор, по време на разрешен от

Мнениеот trohichka » 27 Юни 2017, 21:01

И аз не съм юрист, но напоследък доста четох КТ и КСО, както и трудово-правни казуси тук.

Изглежда става дума за срочен трудов договор, който се прекратява с изтичане на срока му. Превръща се в безсрочен, ако служителят продължи да работи 5 и повече дни след крайния срок, без писмено възражение от работодателя и длъжността е свободна (чл. 69 от КТ). Тук има значение и дали длъжността се заема с конкурс.

Не е ясно от питането Ви, дали става дума за полагаемия се за текущата година платен отпуск или има натрупан от предишната година.

Не е ясно също от какво трябва да "се защити" театралният директор. Може би се надява да премине към безсрочен ТД?!

Колкото до борсата - след изтичане на срока на срочен трудов договор има пълни права за обезщетение за безработица, т.е. пълния полагащ му се срок и размер. За подробности виж обяснението в сайта на НОИ http://www.noi.bg/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso. Обърни внимание на сроковете във втората табличка:
"Периодът на паричното обезщетение за безработица на лицата, чието осигуряване е прекратено след 31 декември 2016 г., се определя както следва:
{табличка}
За осигурителен стаж на тези лица се зачита времето след 31 декември 2001 г., през което те са осигурени за безработица.

(чл. 54в КСО)"

Т.е. от тази година за трудов стаж при обезщетение за безработица се взимат САМО годините с осигуряване СЛЕД края на 2001 година!

Вероятно от Общината просто не искат да му изплащат отпуската, а да го/я накарат да си я използва, както си е редно.
trohichka
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 19 Май 2017, 10:13


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron