начало

Призив: КСО да се промени заради безработните от кризата с Covid-19 Призив: КСО да се промени заради безработните от кризата с Covid-19

Заповед за прекратяване на ТП по чл. 326

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Заповед за прекратяване на ТП по чл. 326

Мнениеот yamandiev » 31 Яну 2017, 12:08

Здравейте,
видно от заглавието на темата, става дума за заповед за прекратяване на трудово правоотношение на основание чл. 326 с предизвестие от работника/служителя.
Във връзка с горното, искам да отправя въпрос относно заповедта.
При сключен трудов договор и последвало сключено допълнително споразумение към трудов договор, при което е променена длъжността на работника/служителя, при издаването на заповедта за прекратяването на трудовото правоотношение на основание чл. 326 от КТ, нужно ли е в заповедта да се упомене допълнителното споразумение, и съответно в заповедта да се опише длъжността по допълнителното споразумение или това по трудовия договор?
yamandiev
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Юни 2013, 14:51

Re: Заповед за прекратяване на ТП по чл. 326

Мнениеот svettoslav » 31 Яну 2017, 15:55

Той може да е заемал пет поредни длъжности.
Логично е да се отбележи актуалната .
Това му е работата.
Прекратява се ТП, създадено навремето, преди измененията . Но може да се посочи за пълнота, че е изменено с еди кое си споразумение.

Това в случая дори не е толкова важно, тъй като заповедта само констатира прекратеното вече правоотношение от работника . Той го прекратява с предизвестието.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3894
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Заповед за прекратяване на ТП по чл. 326

Мнениеот yamandiev » 01 Фев 2017, 10:31

Тоест, счита се за правилно и двата варианта :
Вариант 1 : Ако бъде посочена сегашната заемана длъжност на лицето и съответно новия НКПД шифър от последното допълнително споразумение към трудовия договор ?
Вариант 2 : Ако бъде посочена в заповедта НКПД и заемната длъжност по договор , пак се счита за правилно?

Така ли да го разбирам вашето твърдение ?

Аз мисля, да впиша освен ТД , но и последното споразумение към него, с което е установена новата длъжност на служителя , за по-цялостна информация .
yamandiev
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Юни 2013, 14:51

Re: Заповед за прекратяване на ТП по чл. 326

Мнениеот yamandiev » 01 Фев 2017, 13:57

За информация , за тези които могат да се сблъскат с подобно нещо в практиката , ще Ви дам следната информация, която научих за съответния случай.

Както по-горе друг потребител, даде отговор на въпроса ми, така и аз ще поясня, как стоят нещата .
В заповедта е необходимо да се посочи, както договора така и последното споразумение , например :
Трудово правоотношение по трудов договор № 332323/12.12.12 ведно с допълнително споразумение № 32323/12.12.12 ...
Допълнителното споразумение, това което е последното, с което е променена както длъжността, така и съответно НКПД.
yamandiev
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Юни 2013, 14:51


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron