начало
Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд

Anti-headhunting споразумения

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Anti-headhunting споразумения

Мнениеот littlepony » 21 Яну 2017, 16:00

Здравейте,

В търговските договори с партньори и подизпълнители, които фирмата, в която работя, прави, от известно време фигурира клауза, забраняваща наемането на кадри на фирмата. Формулирано е под формата на това, че ще се дължат 12 заплати от фирмата-партньор.

Въпросът ми е - това законно ли е? Запознат съм с това, че през моя ТД няма как да ме ограничат да ходя в друга фирма т.к. това е мое конституционно право. Но все пак, това не е ли форма на картелно споразумение. Бранша, в който работя е сравнително малък и доста специализиран. Също така, една от предните ми фирми също е имаше подобна договорка с друга, на ниво директори, да не се крадат кадри т.е. да се ограничат изкуствено заплатите. Това същия казус ли е?

Можете ли да ми дадете някакви насоки как да търся информация по темата? Какъв тип юристи биха се занимавали с подобно нещо и т.н. Като цяло целта ми е, заедно с колегите, да притиснем работодателя да се откаже от тези си практики.

Благодаря предварително!
littlepony
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Яну 2017, 15:46

Re: Anti-headhunting споразумения

Мнениеот teogeo » 23 Яну 2017, 00:52

littlepony написа:Здравейте,

В търговските договори с партньори и подизпълнители, които фирмата, в която работя, прави, от известно време фигурира клауза, забраняваща наемането на кадри на фирмата. Формулирано е под формата на това, че ще се дължат 12 заплати от фирмата-партньор.

Въпросът ми е - това законно ли е? Запознат съм с това, че през моя ТД няма как да ме ограничат да ходя в друга фирма т.к. това е мое конституционно право. Но все пак, това не е ли форма на картелно споразумение. Бранша, в който работя е сравнително малък и доста специализиран. Също така, една от предните ми фирми също е имаше подобна договорка с друга, на ниво директори, да не се крадат кадри т.е. да се ограничат изкуствено заплатите. Това същия казус ли е?

Можете ли да ми дадете някакви насоки как да търся информация по темата? Какъв тип юристи биха се занимавали с подобно нещо и т.н. Като цяло целта ми е, заедно с колегите, да притиснем работодателя да се откаже от тези си практики.

Благодаря предварително!


Подобни уговорки са недействителни. Разбира се, работникът/служителят, който преминава от един работодател при друг е длъжен да не издава "тайните" на първия. Ако този тарикат-работодател тръгне да съди другата фирма за 12 заплати, ще стане за смях.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron