начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

напускане-казус

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


напускане-казус

Мнениеот walkz » 06 Сеп 2016, 12:20

Здр-те,

На 1ви бях на работа и оттогава не съм ходила.
Не съм си пускала предизвестие и т.н.
Мога ли утре да си пусна такова и да е с дата 2ри и ако може трябва ли да ходя на работа, докато не ме освободят?
Ако трябва, мога ли да си взема болничен/колко дни ми се полагат?/ или да ме пуснат отпуска?
Ако и 2те страни се съгласим да ме освободят, ще ми изплатят ли дните?
Моля за най-доброто решение да избегна дисциплинарното уволнение и да си получа парите.
walkz
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 06 Сеп 2016, 12:16

Re: напускане-казус

Мнениеот vili_spasova » 09 Сеп 2016, 09:43

walkz написа:Здр-те,

На 1ви бях на работа и оттогава не съм ходила.
Не съм си пускала предизвестие и т.н.
Мога ли утре да си пусна такова и да е с дата 2ри и ако може трябва ли да ходя на работа, докато не ме освободят? - Да, стига работодателят да се съгласи да го приеме с дата втори. Еми вижте сега, ако искате да сте коректна ще трябва да си оотработите предизвестието.

Ако трябва, мога ли да си взема болничен/колко дни ми се полагат?/ /ццц, искам и аз такова ДжиПи, дето дава болничен, със задна дата и за колкото дни си поискам - колко дни се Ви се полагат за какво?!/
или да ме пуснат отпуска? - отпуск може да "пусне" само работодателят и то при положение, че одобри молба за отпуск, която Вие трябва да подадете /очевидно няма подадена такава/.

Ако и 2те страни се съгласим да ме освободят, ще ми изплатят ли дните? - кои дни за какво - за положения до момента труд ли, за неизползван отпуск ли..
Моля за най-доброто решение да избегна дисциплинарното уволнение и да си получа парите.


Налагането на дисциплинарни наказания по КТ е определена процедура, спазват се конкретни изискванияя и има срокове, та с две думи може и да се отървете от дисциплинарното уволнение, ако не им се занимава от счетоводството.

Съвсем добронамерено мое лично мнение. Ако работехте за мен, сигурно щях да Ви освободя без разправии. Не искам да работя с някой, който отива на 1 на работа и после изчезваа и до 6 още си няма идея работи ли му се, боледува ли му се или му се правят консултации по форуми.

Успех все пак.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 918
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: напускане-казус

Мнениеот anita_mil » 07 Ное 2016, 23:07

Здравейте,
и при мен възника казус с напускане и бих била много благодарна ако някои даде мнение, понеже не ми стана много ясно от КСО и КТ.

Държавен служител съм, това ми е първа работа, работя вече 1г. и малко (все още в изпитателен срок до края на месеца, заплата 850лв), но искам да напусна понеже работата ми е свързана с доста стрес, а се опитвам да имам дете чрез намеса от репрудоктивна клиника (процедури за инсеминация и евентуално инвитро до 3-4 месеца). Та лекарката ми каза, че стреса много влиае на хормоните на жените, така че реших да напусна и да се успокоя.

Въпроса ми е ако сега напусна при 1г. и 1месец стаж губя ли евентуално майчинство? Казаха ми, че стажа ми трябва да е 2г. непрекъснат, това вярно ли е ?
По добре ли е да се запиша фиктивно на щат при близка приятелка и да си плащам минималните осигуровките сама?
Изобщо ако не започна работа (докато дай боже родя), ще взимам ли някакво майчинство на базата на стажа ми, колкото и да е малко?

Моля дайте съвети, много бихи ми били от полза !

Благодаря предварително!
anita_mil
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 21 Апр 2015, 22:05

Re: напускане-казус

Мнениеот vili_spasova » 15 Ное 2016, 15:05

Здравейте. Погледнете си КСО. Там има информацията която Ви интересува. Ако наистина сте решили, че искате да напуснете е добра идея да си внасяте осигуровки, макар и минимални за всички осигурителни рискове /на договор при Вашата позната/. Спокойно можете да посетите поделение на НОИ, където вярвам, че ще Ви дадат информация, както и ПИК, който е безплатен и се издава срещу лична карта. Освен това на страничката им има достатъчно инфо, дори ако имате ПИК, можете да си сметнете бъдещото обезщетение за майчинство. Ето линк
http://appreports.nssi.bg/CalculateMaternityBenefits/

Успех с правенето на бебе. Никоя работа не е по-важна от бебето. Не се колебайте!!!
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 918
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: напускане-казус

Мнениеот anita_mil » 02 Дек 2016, 02:09

Здравейте отново и благодаря за отговора.

Все пак реших да остана на работа, тъй като процедурите са доста скъпи и ако напусна няма да мога да си ги позволя.

Възникна обаче много сложна ситуация, която не бях очаквала. Започнах инвитро и ми дадоха болничен 30 дни, тъй като имаше усложнения след пункцията.
Проблемът е, че като се обадих в работата да кажа, че няма да ме има 30 дни, началник отдела ми заяви, че като се върна трябвало да си поговорим, тъй като не могат да си позволят служител, който може да излиза често в болничен и най - добре да напусна доброволно.
Бих напуснала веднага, но в процеса по процедурата инвитро се установи, че в моя случай ще бъде дълга и сложна (следователно скъпа). Не знам как да постъпя, опасявам се че може да ме уволнят много лесно, още повече, че все още съм в изпитателен срок.

Моля дайте някакъв съвет, мога ли да се защитя по някакъв начин?

Благодаря предварително на тези, които биха си направили труда да ми отговорят.
anita_mil
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 21 Апр 2015, 22:05

Re: напускане-казус

Мнениеот vili_spasova » 02 Дек 2016, 10:22

Привет! Ето какво казва КТ:

Чл. 157. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя:.........
(2) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., доп. - ДВ, бр. 103 от 2009 г., в сила от 29.12.2009 г.) Работодателят е длъжен да освобождава от работа бременна работничка или служителка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро за медицински прегледи, когато е необходимо те да се извършват през работно време. За това време на бременната работничка или служителка както и на работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро се изплаща възнаграждение от работодателя в размера по чл. 177.

Ясно е, че никой работодател не иска служителите му да отсъстват от работа, дори поради "такава" причина. Но имате права по КТ, с които работодателите са длъжни да се съобразяват. Ако е необходимо информирайте инспекцията по труда. Горещо Ви желая успех в начинанието /болките и унижението, което преживяват жените по време на процедурите са ужасни!/. Нека новата година Ви донесе ново попълнение в семейството. Понякога на Коледа стават чудеса!
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 918
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: напускане-казус

Мнениеот chima » 02 Дек 2016, 11:33

Ако сте държавен служител за ВАс е в сила ЗДСл.
Държавният служител има право да ползва и отпуски за временна неработоспособност, за бременност, раждане и осиновяване, за отглеждане на малко дете, за кърмене и хранене на малко дете, при смърт или тежко заболяване на родител при условията, по реда и в размерите, предвидени в чл. 162 - 167а от Кодекса на труда.

Проблемът при Вас е че все още сте в срок за изпитване и органът по назначаването може да прекрати служебното правоотношение без предизвестие

  Иначе бихте били защитена по този ред:
 Закрила при прекратяване на служебното правоотношение
   Чл. 107б. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2003 г., изм., бр. 24 от 2006 г.) (1) Органът по назначаването може да прекрати служебното правоотношение с държавна служителка, която ползва отпуск за бременност и раждане, само на основание при закриване на администрацията, в която е назначен държавният служител;
(2 Органът по назначаването не може да прекрати служебното правоотношение на основание съкращаване на длъжността с държавна служителка, която е бременна или е в напреднал етап на лечение ин-витро. Прекратяването в този случай се допуска, ако има друга подходяща длъжност в същата администрация и служителката откаже да я заеме.

Затова аз Ви предлагам, ако можете издействайте си :Прекратяване на служебното правоотношение по инициатива на органа по назначаването срещу уговорено обезщетение :
   Чл. 107а. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2003 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2012 г., в сила от 1.07.2012 г.) Органът по назначаването може да предложи на държавния служител прекратяване на служебното правоотношение срещу обезщетение в размер на не повече от 6-кратния размер на последната получена месечна основна заплата. Ако служителят не се произнесе писмено по предложението в 7-дневен срок, смята се, че то не е прието.
(2) Ако държавният служител приеме предложението по ал. 1, органът по назначаването е длъжен да му изплати уговореното обезщетение заедно с връчването на заповедта за прекратяване на служебното правоотношение.
chima
Потребител
 
Мнения: 113
Регистриран на: 09 Яну 2006, 17:00
Местоположение: София

Re: напускане-казус

Мнениеот anita_mil » 04 Дек 2016, 01:20

Благодаря за отговорите!

Общо взето ми става ясно, че няма какво да направя, а още повече, че съгласно допълнителните разпоредби на ЗДСЛ (предполагам и КСО го има): "По смисъла на този закон "жени (служителки) в напреднал етап на лечение ин-витро" са жени (служителки), които са в етап на лечение чрез методите на асистирана репродукция, включващ периода от фоликуларната пункция до ембриотрансфера, но не повече от 20 дни."

Следователно, както в момента съм с неуспешно инвитро, а пункцията ми беше на 28.11.16г, защитена съм по смисъла на хипотезите на защита за напреднал етап инвитро 20 дни, считано от 28ми. Всичко друго, било то стимулация и прегледи не влиза в това число.

Ще видим какво ще стане, но за съжаление не смятам, че новините ще са положителни за мен :) Просто тази защита която е уж за жени в напреднал етап инвитро не е домислена както трябва, според мен би следвало да включва цялата процедура инвитро (стимулации, прегледи, пункции, трансфери).

Какво да се прави, такава ни е държавицата.

Благодаря на всички.
anita_mil
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 21 Апр 2015, 22:05


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 36 госта


cron