начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Уволнение при бременност

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Уволнение при бременност

Мнениеот vera_valerieva » 19 Мар 2016, 18:25

Здравейте,
По същество ще мина към въпросите:

1. При договор по заместване до връщането на титуляр, могат ли да ме освободят, докато съм в болничен (преди майчинството)?

2. Ако ме освободят, когато вече съм в майчинство, какъв ще бъде размера на обезщетението, което ще получавам (социално или на базата на 2г назад)?

3. Докато съм в майчинство, работодателя ми внася 8% здравни осигуровки за мен, но на каква стойност: на минималната или на заплатата, на която ми е сключен договора?


Много, много благодаря за отговорите предварително и се извинявам, ако не съм достатъчно ясна с въпростите си.
vera_valerieva
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Мар 2016, 17:24

Re: Уволнение при бременност

Мнениеот courage » 22 Мар 2016, 12:14

Вие сте на трудов договор за заместване на отсъстващ работник или служител, по чл. 68, ал. 1, т. 3 от Кодекса на труда (КТ), като също сте бременна и предстои да излезете в отпуск по чл. 163, ал. 1 от КТ. В тази хипотеза, при завръщане на титуляря на работното място се прилага разпоредбата на чл. 325, ал. 1, т. 5 от Кодекса на труда, съгласно която трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие със завръщане на замествания на работа. В този случай закрилата по чл. 333 от КТ не се прилага. При прекратяване на трудовия договор се изплаща обезщетение за неизползван платен годишен отпуск, пропорционално на времето, което се зачита за трудов стаж до момента на прекратяването. Ако излезете в отпуск поради бременност, раждане и осиновяване (по чл. 163 от КТ) и трудовото Ви правоотношение бъде прекратено то следва да имате предвид разпоредбата на чл. 52 от Кодекса за социално осигуряване, според която, при прекратяване на осигуряването за общо заболяване и майчинство през време на получаване на обезщетение за бременност и раждане на осигуреното лице се изплаща парично обезщетение до изтичане на срока на обезщетението за бременност и раждане по чл. 50 и при условията на "2-годишната база". За работодателя не настъпват изменения в параметрите по дължими суми за осигуровки. Много здраве и успешно раждане!
courage
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 07 Мар 2016, 16:18

Re: Уволнение при бременност

Мнениеот mother » 14 Май 2016, 13:06

Здравейте! Аз също съм бременна и съм на едногодишен трудов договор в училище. Договорът ми е до 14ти септември, а датата ми за раждане е 25-ти септември. На моето място няма титуляр, не съм по заместваяне, а на едногодишен договор. Искам да попитам ако изляза в 45-дневен болничен преди раждането или ако изляза в болничен още сега и договора ми не бъде прекратен предварително ще остана ли на позицията след като се върна от майчинство, вече като титуляр и ще получавам ли майчинство две години или ще ме пратят на борсата след като изтече срока на договора ми?
Могат ли да ме махнат докато съм в болничен или по майчинство като съм на едногодишен, който изтича десет дни преди да родя?
Благодаря предварително!
mother
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 14 Май 2016, 12:32


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron