начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Предизвестие-въпроси

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Предизвестие-въпроси

Мнениеот poli_80 » 15 Сеп 2013, 07:41

Здравейте! И друг път сте ми помагали тук затова пак разчитам на Вас.
Преди един месец работодателя ни връчи предизвестие за прекратяване на ТД по чл.328 ал.1 т.2 /закриване на част от предприятието/, като първо поиска от нас да пишем друга дата - един вид че вече е изтекъл периода и ще бъдем веднага освободени. Ние /общо 8 служители/ отказахме и се подписахме под действителната дата. Вчера изтече предизвестието и ни съобщиха че ще ни освободят но ако се подпишем че "вече" сме получили обещетението за съкращение по чл.222. Съответно ние отказахме / явно ни имат за много глупави/. Тогава предизвестието беше скъсано пред очите ни./нашите копия си ги пазим/. Казаха ни че в понеделник /16.09/ ще ни връчат други предизвестия по чл.328 т.12 /не ни е много ясна тази точка/и ще трябва да си отработим предизвестието в друга фирма /и това не ни е ясно как ще стане/
Та въпроса ми е това първото предизвестие официален документ ли е? Може ли да представим /ако се наложи и в съда/ него като прекратяване на ТД и да изискваме от работодателя да ни издаде заповедите по него и да ни осободи веднага т.к. вече е изтекъл срока му?
Да уточня че предизвестието си има дата, подпис и печат на работодателя.
poli_80
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 10 Авг 2009, 20:44

Re: Спешен въпрос!!!

Мнениеот REVOLUTION » 15 Сеп 2013, 10:09

Предизвестието не е официален документ , но това не означава, че не може да го представите в съда като доказателство.
Предизвестието е частен документ , ползва се с формална доказателствена сила и доказва , че подписалото го лице е направило воляизявлението/изявлението/ материализирано в него.
След като предизвестеито е получено от Вас , няма как работодателят да го оттегли едностранно.То е породило юридическия си ефект и след като е изтекло предизвестието трудовото Ви правоотношение е прекратено с всички произтичащи от това последствия.
Заповедта за прекратяване на ТД само констатира настъпилото прекратяване на трудовото правоотношение, но и без нея последното е прекратено.
Може спокойно да исакте работодателят да ви оформи трудовото правоотношение и да си търсите обезщетението и по съдебен път.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Предизвестие-въпроси

Мнениеот poli_80 » 15 Сеп 2013, 15:54

И в такъв случай какво да правим - да не ходим утре на работа и да изискваме да ни оформят заповедите и трудовите книжки по подписаното предизвестие така ли? А ако откажат? Да си търсим направо адвокат или ИТ? Макар че вече пуснахме жалба до ИТ и ще чакаме отговор. Но пък се опасяваме че може да изтече 7дневния срок за регистрация в бюрото по труда докато ни оправят документите. Пълна каша. Ох, омръзна ми от некоректни работодатели. Това ще ми е второ дело срещу такъв и отново за неправомерно съкращение. Имам чувството че всеки работодател гледа да прецака работника. А пък съм от малък град и сигурно няма лесно вече да си намеря работа като се разчуе че второ дело водя срещу работодател. Ужас!
poli_80
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 10 Авг 2009, 20:44

Re: Предизвестие-въпроси

Мнениеот xaoc1973 » 16 Сеп 2013, 13:21

Моето мнение е друго:
Предизвестието е едностранен акт и може да бъде оттеглено едностранно. Само заповедта за прекратяване на ТПО (или акт на оторизиран държавен орган) има силата на акт за прекратяване на ТПО, но даже и тя (ако е по едностранно волеизявление) може да бъде оттеглена едностранно при определени случаи.

Ходите си на работа и чакате развоя на събитията.
Когато днес Ви връчат предизвестие, го пейстнете тук, за да се види за какво иде реч.
KAPITALISMUS MACHT FREI!
xaoc1973
Потребител
 
Мнения: 336
Регистриран на: 10 Яну 2010, 09:25
Местоположение: София

Re: Предизвестие-въпроси

Мнениеот n_ikito » 16 Сеп 2013, 14:14

Аз мисля, като REVOLUTION . С изтичането на срока, прекратяването е факт, независимо от наличие или не на заповед. Тя има констативен характер. Дори и да се приеме, че може да се оттегля предизвестие, надали това става с късане и заплахи, поне да го бяха забучили на копие. :arrow: Случвало се е в историята ни.
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 985
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Предизвестие-въпроси

Мнениеот REVOLUTION » 17 Сеп 2013, 16:17

xaoc1973 написа:Моето мнение е друго:
Предизвестието е едностранен акт и може да бъде оттеглено едностранно.


Разбира се , че може да бъде оттеглено едностранно, но това не значи , че може да бъде оттеглено безконтролно.Предизвестието е едностранна сделка и за отеглянето й важат общите правила на гражданското право, след като КТ мълчи по въпроса.
Следователно предизвестието може да бъде оттеглено , ако воляизявлението за оттегляне бъде получено преди или едновременно с предизвестието за прекратяване.
В случая това не е така, следователно работодателят не може едностранно да оттегли предизвестието си.

Питащата трябва сама да прецени какво да прави.Повтарям ако прецени, че е по добре за нея ТД и е прекратен , може да иска работодателят да й оформи документите , а ако не го стори :arrow: Инспекция по труда, дело за обезщетение и т.н.
Ако отиде на работа и си продължи все е едно предизвестие не е имало, то с тези си действия конклудентно приема оттеглянето му.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Предизвестие-въпроси

Мнениеот poli_80 » 18 Сеп 2013, 08:34

Значи в същия ден в който изтече въпросното предизвестие обекта в който работим беше отдаден под наем на друга фирма и затворен за приемане-предаване т.е. ние няма къде да се явим на работа следователно предполагам няма как да ни уволнят за неявяване на работа. Сега имаме опасения че може би ще ни бъдат издадени заповеди за уволнение т.к. вече 3 ден не ни връчват нито заповеди нито книжки. Макар че заявихме че си искаме веднага ТК за да не изпуснем срока за регистрция в Бюрото по труда. Незнам какво ще правим ако изпуснем срока, не може да се регистрираме само с предизвестието. Пуснахме жалба до ИТ но нищо все още. То вярно че са минали 3-4 дни но...Ох явно ще чакаме, но неизвестността ме убива. :(
Бихте ли предположили най-лошите варианти в този случай? Един вид да сме подготвени за най-лошото :?
poli_80
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 10 Авг 2009, 20:44

Re: Предизвестие-въпроси

Мнениеот bird_of_paradise » 18 Сеп 2013, 10:31

poli_80 написа:не може да се регистрираме само с предизвестието

Тук съм склонна да се съглася с Вас, защото преди време, наш служител имаше такъв проблем. Те не приемат нищо друго за прекратяване на ТПО, освен заповедта. Въпреки това- направете и невъзможното да си пуснете там документите и после чакайте писмен отказ, който да обжалвате.

poli_80 написа:заявихме че си искаме веднага ТК

Предполагам писмено ( думите отлитат), за да можете отпосле при забава да предявите иск срещу работодателя.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Предизвестие-въпроси-развръзка

Мнениеот poli_80 » 20 Сеп 2013, 17:23

За пореден път се убеждавам че всеки човек/работник/ трябва много добре да си прочете КТ и да си отстоява докрай правата по него. Ако аз не бях запозната с КТ и не ги бях спряла мойте колеги още при първата заплаха с уволнение щяха да подпишат каквото им кажат. Да не говорим че никой нямаше да посмее да се обади на ИТ. То и затова ще има толкова некоректни работодатели, защото знаят че всеки го е страх да не загуби работата си и че са малко тези които познават КТ. Трябва да вкарат в училище час по изучаване на кодекса :lol:
И така развръзката в историята ни:
Първо след като се опитаха да отречат съществуването на предизвестието- дори ни обявиха във фалшифицирането му /незнам на кое-може би на собствените ни подписи/ и казаха че не е вярно че с изтичането му се прекратява договора и то няма никаква стойност. После може би след консултации с някой/по компетентен/ се стреснаха и днес получихме заповедите си по същото предизвестие със същата дата. Дотук всичко е ОК.
Сега обаче по трудното е как и кога ще си получим неизплатените заплати, като ни се иска това да стане възможно по най краткия и сигурен начин. Всички си пуснахме по пощата с обратна разписка искане справка за неизплатени заплати по чл.128 и ще чакаме 14 дневния срок. Казаха ми че само с тази справка става по бързо. Но Вие какво ще кажете - колективен ли иск да подадем или всеки отделно? Как е по добре? И при всички ли случаи трябва да стигаме до съда или има и по лесен вариант?
poli_80
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 10 Авг 2009, 20:44

Re: Предизвестие-въпроси

Мнениеот airis27 » 08 Юли 2016, 16:38

Здравейте!
Бих искал да попитам следното: Работя в едно читалище на длъжност "сценичен работник" - на постоянен трудов договор, 8 часа. На 05.07. 2016 г. подадох предизвестие за напускане - просто го попълних, влязох в стаята на секретаря на читалището, оставих й го и си излязох. Без други свидетели в стаята, без някаква официалност. Часът беше малко след 16:00 следобед, а работното ни време е до 18ч. Държа да отбележа, че читалището се управлява от секретар и от председател - по-висша позиция от секретаря, чиято канцелария се намира в друга сграда точно срещу читалището. На следващия ден още преди началото на работния ден, който е от 8:30, аз се върнах и разговаряйки със секретаря, поисках да анулирам предизвестието, да се върна отново на работа. При което получих отговор, че то вече е в ръцете на председателя, даже подписано. Кога се е случило това, след като го подадох в края на деня и в началото на следващия ден поисках да го анулирам? Прочетох в закона, че може да се анулира преди да стигне до работодателя - в случая председателят на читалището ли има по-големи правомощия или секретаря, за да се съгласи да го анулира? Аз не съм видял с очите си дали документа е подписан, никой не ми е показал нищо. Подадох предизвестието в момент на афект подари системен извънреден труд, който не се заплаща и няма заповед за него, а в закона ясно е посочено, че трябва да има заповед и да се заплати. При нас дават дни отвреме навреме, наречени "компенсации". Това справедливо е и законо допустимо ли е, след като съм работил и събота, и неделя извънредно без заповед и с груб отказ да ми се заплати труда?
Какво се случва с това предизвестие, това, че още на следващия ден рано сутринта поисках да го анулирам има ли тежест или не? Какво бих могъл да направя по въпроса?
С уважение: Васил Петров
airis27
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Юли 2016, 10:46

Re: Предизвестие-въпроси

Мнениеот jhoro » 10 Юли 2016, 20:35

Уважаеми т-н Петров. Текста, който ви касае е
Чл. 326. (4) Срокът на предизвестието започва да тече от следващия ден на получаването му. Предизвестието може да се оттегли, ако работникът или служителят съобщи за това преди или едновременно с получаването му. То може да се оттегли и до изтичането на срока му със съгласието на работодателя.

Трябва да уточните, с кого точно сте сключили трудовия договор - със секретаря, председателя, УС на читалището - тоест, кой е вашия работодател и да разчитате на неговото съгласие.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron