начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Инспекция по труда - дейност

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Инспекция по труда - дейност

Мнениеот skypark » 05 Сеп 2013, 09:48

Здравейте, имам следния въпрос:
Приключих трудови взаимоотношения на 15.07.2013.
На 07.08.2013 подадох жалба в ИТ за неизплатена заплата за месец 06.2013. От там ми отговориха, че ще имат решение след 1 месец. На 03.09 им позвъних да попитам на какъв етап е проверката им, а те ми отговориха, че не са стигнали до моята жалба. Попитах ги кога ще стигнат - след 09.09, но тогава изтърват срока. На 4ти получих писмо, в което се пише, че моят казус не е в тяхната юрисдикция и трябвало да подам жалба в съда. Проверка на фирмата така и не е извършена.
Въпросът ми е: За какво служи ИТ? И не са ли длъжни още при подаването на жалбата да ми кажат, че нищо няма да направят? И защо не е извършена никаква проверка?
skypark
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Сеп 2013, 09:39

Re: Инспекция по труда - дейност

Мнениеот sunrise » 05 Сеп 2013, 10:20

Какво точно очаквате от Инспекцията по труда? Защото да Ви събере заплатата няма правомощия.Иначе правилно са Ви насочили към съда.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Инспекция по труда - дейност

Мнениеот skypark » 05 Сеп 2013, 10:31

Не знам какво да очаквам, поради тази причина питам. Очаквах най- малко проверка да направят. Защо не ме предупредиха, че няма нищо да свършат още при подаването на жалбата? :roll:
skypark
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Сеп 2013, 09:39

Re: Инспекция по труда - дейност

Мнениеот sunrise » 05 Сеп 2013, 10:44

Ами защото, като не са разгледали жалбата няма как да Ви отговорят. Не ми стана ясно какъв срок точно изтърват.Те проверка може би ще направят, даже е почти сигурно, но те не събират заплати, така че Ви остава съда.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Инспекция по труда - дейност

Мнениеот skypark » 05 Сеп 2013, 10:55

На 07.08 си подадох жалбата. Когато я подавах се оказа, че високопоставен служител познава работодателя ми и ме извика в кабинета си да му разкажа всичко (тогава именно не ме осведомиха). След като така или иначе си подадох жалбата, служителката, която я входира обясни, че има 1 месец срок за извършване на проверка по случая. На 07.09 този срок изтича. Проверка така и няма да бъде направена.
skypark
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Сеп 2013, 09:39

Re: Инспекция по труда - дейност

Мнениеот sunrise » 05 Сеп 2013, 11:06

Бъдете спокойни, срокът е инструктивен, не преклузивен. Каква е целта Ви? Ако е да проверят работодателя, пуснете им втора жалба. Ако искате да си получите парите, действайте чрез съда. А работодателят какво обяснение дава за неизплатената заплата? На какво основание напуснахте работа?
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Инспекция по труда - дейност

Мнениеот skypark » 05 Сеп 2013, 11:10

По взаимно съгласие. Не иска да ми дава парите, защото не иска и няма да ми ги даде. Това казва.
skypark
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Сеп 2013, 09:39

Re: Инспекция по труда - дейност

Мнениеот sunrise » 05 Сеп 2013, 11:18

Тогава Ви остова единствено съда. Имайте предвид, че ако заплатата посочена в договора е една, а на ръка сте получавали друго, ще получите само тази по договора.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Инспекция по труда - дейност

Мнениеот lina-406 » 20 Фев 2018, 21:22

Здравейте имам следния казус, бях назначена в банкова институция по чл. 70, ал 1 във връзка с чл. 67 ал 1 като банков служител. Със срок на договор 12 месеца при напускане по моя преценка дължа 1 брутна заплата на работодателя си. Към момента на започване на работа имах 9 работни дни отпуск, от които използвах през 2017г. 6 от тях тъй като беше края на годината и имаше много Официални празници и другите колеги имаха много неизползвани дни нямаше възможност да си ги използвам. По договор рабтното време е от 8.00 до 17.00 работа с клиенти и за времето след 17.00 ч. в договора е упоменато че се полагат 5 дни платен отпуск допълнително. В банката се работи основно на компютър без да се спазва разпоредбата на всеки астрономически час 10 мин. почивка, а също така и регламентираните обедни почивки никога не бяха 1 час. както е по договор, поради намаления колектив.Точно след 5 месеца работа аз си подадох молба за напускане по чл 325 по взаимно съгласие с предизвестие в полза на работодателя както е по договор, аз щях да работя следващия 1 месец без заплата.това се случи 2 дни преди последния ден от месеца и очаквах да ми бъде разписана молбата, но на 30.01 2018 Мениджър финансов център ми връчи договор за прекратяване на трудови правоотношения по чл 70 ал 1 без предизвестие, като ми каза , че днес е последния ми работен ден. след 3 дни ми се обадиха да си получа трудовата книжка. Попитах дали и кога ще ми бъдат изплатени дните за годишен отпуск, както и 1 ден извънреден труд, но не получих отговор. Питането ми е имам ли право да си търся не изплатените суми и как да процедирам от тук насетне.Благодаря ви!
lina-406
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Мар 2016, 14:37


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron