начало

Цацаров на въпроса ще става ли шеф на КПКОНПИ: Ако имам планове, ще ги научите официално Цацаров на въпроса ще става ли шеф на КПКОНПИ: Ако имам планове, ще ги научите официално

Започване на държавна работа

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Започване на държавна работа

Мнениеот freedom9 » 12 Юли 2011, 10:26

Здравейте,

Имам един доста странен казус, за който не можах да намеря отговор из онлайн пространството, че дори и от един счетоводител приятел.

Проблемът е следния. Приеха ме след конкурс на държавна работа. Лошото е че искат да започна почти веднага, а аз в момента работя в частна фирма. След като обясних това на държавните служители те ми казаха че има закон при който при постъпване на държавна работа частен работодател е длъжен да ви освободи без предизвестие. Има ли наистина такъв закон и кой по точно? Аз четох нещо подобно от Кодекса на труда, член 327.

Мерси предварително за помощта.

Хубав ден на всички :)
freedom9
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Юли 2011, 10:19

Re: Започване на държавна работа

Мнениеот doxa » 12 Юли 2011, 11:07

Здравейте,
Ако постъпвате на държавна служба имате право да прекратите трудовия си договор, без предизвестие (чл.327, ал.1, т.9 КТ). Вижте и Закон за държавния служител, относно процедурата по назначаване и сроковете за постъпване.
Успех в новата работа! :)
Аватар
doxa
Потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: 25 Мар 2005, 15:16

Re: Започване на държавна работа

Мнениеот freedom9 » 12 Юли 2011, 11:14

Мерси много за бързите отговори.
freedom9
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Юли 2011, 10:19

Re: Започване на държавна работа

Мнениеот iva_p » 12 Юли 2011, 15:33

Здравейте,
използвам тази тема за попитам има ли правна регламентация забраняваща личните взаимоотношения между държавни служители?
iva_p
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 12 Юли 2011, 15:30

Re: Започване на държавна работа

Мнениеот doxa » 12 Юли 2011, 16:15

... как може да има забрана за лични контакти между каквито и да е държавни, общински и др. служители. Все пак хора осъществяват тази дейност ... и е напълно нормален този процес. :)
Аватар
doxa
Потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: 25 Мар 2005, 15:16

Re: Започване на държавна работа

Мнениеот iva_p » 12 Юли 2011, 17:28

Имам впредвид да йивеят заедно :)
iva_p
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 12 Юли 2011, 15:30

Re: Започване на държавна работа

Мнениеот doxa » 12 Юли 2011, 18:37

Здравейте,
Не само, че могат да живеят заедно, но могат да са съпрузи, роднини по права линия, по съребрена, по сватовство и т.н. Само на това основание не може да има забрана. Ако изложите конкретен казус, може да се обсъди варианта за евентуален конфликт по закона и т.н. Но иначе ... :D
Аватар
doxa
Потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: 25 Мар 2005, 15:16

Re: Започване на държавна работа

Мнениеот iva_p » 12 Юли 2011, 18:44

Благодаря, значи няма проблем :)
iva_p
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 12 Юли 2011, 15:30

Re: Започване на държавна работа

Мнениеот n_ikito » 12 Юли 2011, 20:00

Може да има много сериозен проблем, ако са в служебна зависимост....подчиненост и др.
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 919
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Започване на държавна работа

Мнениеот iva_p » 12 Юли 2011, 22:28

В случая длъжността е една и съща
iva_p
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 12 Юли 2011, 15:30

Re: Започване на държавна работа

Мнениеот doxa » 13 Юли 2011, 23:28

Дайте малко повече информация за ситуацията, може да излезе нещо интересно и противоправно...
Аватар
doxa
Потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: 25 Мар 2005, 15:16

Re: Започване на държавна работа

Мнениеот aniyanki » 12 Мар 2019, 20:03

Здравейте,
предстои ми назначаване на държавна служба, като акта се очаква да бъде издаден между 25-ти и 27-ми Март.Имам следните въпроси:
1) Мога ли още от сега (13.03.19г.) да се възползвам писмено от чл.327, ал.1, т.9, като посоча дата 25-ти без да предоставя удостоверяващ документ за въпросното ми държавно назначение на настоящия ми работодател?
2) Какво точно означават тези 10 дни за встъпване в длъжност според ЗДСл, защото при мен май са повечко (най-малко 13 дни от датата на писменото ми волеизявление за прекратяване на ТД)?
3) Също така може ли работодателя да ми прекрати ТД преди настъпването на посочената дата 25-ти и дължи ли се обезщетение?
Благодаря предварително за отговорите.
aniyanki
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Мар 2019, 19:47


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron