начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Записване и обезщетение от Бюро по труда

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Записване и обезщетение от Бюро по труда

Мнениеот adviceseeker » 24 Яну 2013, 13:57

Здравейте,

имам два въпроса:
1. Ако трудовото ми правоотношение е прекратено по чл 331 (с обезщетение), мога ли да се регистрирам в бюро по труда и да получавам обезщетение от там?
2. Ако работя в София, но искам да се регистрирам по постоянен адрес (Бургас), в бюро в Бургас ли трябва да го направя, или мога и тук в София? В този случай ще ми бъде ли нужно удостоверение за адрес?

благодаря предварително!
adviceseeker
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Яну 2013, 13:52

Re: Записване и обезщетение от Бюро по труда

Мнениеот bisity_todorova » 21 Фев 2013, 13:35

Здравейте:)Искам да попитам кога ще получа обезщетение?След като получа решението от НОИ ли? и колко пари евентуално мога да получавам при положение ,че имам 9 месеца трудов стаж при които сам осигуряжана на 4 часа на 215лв -2 месеца,4 месеца на 8ч на 430лж и още 3 месеца пак на 4ч на 215лв.Благодаря ви предварителни за отговора:)
bisity_todorova
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Фев 2013, 13:29

Re: Записване и обезщетение от Бюро по труда

Мнениеот adina » 21 Фев 2013, 20:43

От 1.юли ми предстои записване на борса - отговарям на условията, непрекъснат трудов стаж, внасяни осигуровки... Въпросът ми е следният: имам възможност да поема няколкомесечен ангажимент на граждански договор от 1.април до 1 септември, за временна почасова работа. Ще имам ли право на обезщетението в пълния му съответен размер, ако сключа и гражданския договор
Благодаря предварително
adina
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Фев 2013, 20:32

Re: Записване и обезщетение от Бюро по труда

Мнениеот nikol52100 » 22 Фев 2013, 17:07

adina написа:Ще имам ли право на обезщетението в пълния му съответен размер, ако сключа и гражданския договор
Няма пречка да получавате обезщетение за безработица и в същото време да работите по граждански договор. Но за наличието на такъв, трябва да уведомите задължително Бюрото по труда и НОИ, както и да представяте и на двете места всеки месец служебна бележка за изплатените суми по гражданския договор. Сумите не трябва да надхвърлят определен размер.
nikol52100
Потребител
 
Мнения: 128
Регистриран на: 03 Фев 2009, 22:01
Местоположение: Казанлък

Re: Записване и обезщетение от Бюро по труда

Мнениеот deni1902 » 28 Фев 2013, 17:49

Здравейте,

от понеделник, 4 март, вече не съм на работа, след като изтече 30-дневно ми предизвестие към работодателя. Все още обаче не съм получила никакви документи, а искам да се възползвам от правото си на обезщетение от Бюрото по труда. Преди около 2 години имах регистрация там, която прекратих, след като изтече обезщетението ми от там. Необходимо ли е повторно да се регистрирам и какви документи се изискват за получаване на пари от там? В какъв срок след изтичането на предизвестието ми е необходимо да подам документи за обезщетение?

Благодаря предварително!
deni1902
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Яну 2013, 21:21

Re: Записване и обезщетение от Бюро по труда

Мнениеот nikol52100 » 01 Мар 2013, 13:07

deni1902 написа:Необходимо ли е повторно да се регистрирам
да
deni1902 написа: В какъв срок след изтичането на предизвестието ми е необходимо да подам документи за обезщетение?
В седемдневен срок от датата на прекратяване на трудовото правоотношение, т.е. от датата на заповедта за прекратяване, трябва да се регистрирате в бюрото по труда, а след това и в НОИ, откъдето ще си търсите обезщетението. За НОИ срокът е тримесечен.
nikol52100
Потребител
 
Мнения: 128
Регистриран на: 03 Фев 2009, 22:01
Местоположение: Казанлък

Re: Записване и обезщетение от Бюро по труда

Мнениеот bundy_rs » 02 Мар 2013, 12:24

За да не отварям нова тема ще попитам тук.
Вчера прекратих ТД по чл.328 ал.1 т.2 ,нанесоха ми данните в трудовата книжка. Работил съм във фирмата 9м и 29дни като от 02.05 до 01.06 на 6ч заплата-355лв ; 01.06 до 01.11 4ч заплата-165лв; 01.11 до 01.03 на 6ч заплата-245лв. На предишната ми месторабота бях от 01.01 до 21.03 на 4ч заплата 250лв и преди това от 04-10.11до 31.12.11 на 4ч заплата 220лв. Между двете работи(Април) не съм работил и не съм се записвал в БТ.
Понеделник мисля да ходя да се запиша в бюрото,та въпроса ми е как се изчислява какво ще е обезщетението и за колко време.По това което четох тук,ще съм за повече от 4 месеца,но не мога да разбера на 7.20лв или повече? Благодаря предварително !
bundy_rs
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 01 Мар 2013, 14:20

Re: Записване и обезщетение от Бюро по труда

Мнениеот kitty_ » 16 Юни 2013, 23:22

Бихте ли ми съдействали по следния казус.
Напускам работа, тъй като заминавам да живея в друг град.
Договорът, на който работя в момента е срочен.
Имам ли право да се запиша в БТ и какво обезщетение за безработен ще получавам, докато си намеря нова работа?
kitty_
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Юни 2013, 23:20

Re: Записване и обезщетение от Бюро по труда

Мнениеот sunrise » 16 Юни 2013, 23:29

Ако напуснете по Ваше желание или по взаимно съгласие , ще получавате 4 месеца минималното обезщетение.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Записване и обезщетение от Бюро по труда

Мнениеот kitty_ » 16 Юни 2013, 23:37

Благодаря!
kitty_
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Юни 2013, 23:20

Re: Записване и обезщетение от Бюро по труда

Мнениеот v_stoichkova » 17 Юни 2013, 14:23

И аз като всички останали тук се нуждая от компетентен съвет...
Моето положение е следното:Работех в 1 фирма около 2 години.Миналото лято прекратихме взаимоотношенията си чрез чл.325,т.1 след което се регистрирах в бюрото по труда и получавах обезщетение от НОИ до септември 2012 вкл.От 1.10.2012 започнах работа и сега след като отново съм с прекратен договор по чл.325 имам стаж в съответната фирма 8 месеца и 16дни.
Имам ли право отново да получавам обезщетение от НОИ??? :?:
v_stoichkova
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Юни 2013, 13:35

Re: Записване и обезщетение от Бюро по труда

Мнениеот anlityyy » 21 Юни 2013, 21:07

здравеите искам да попитам дали трябва да се запиша на борсата след като заварша 12 клас и дали имам право на някакво обещетение благодаря
anlityyy
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Юни 2013, 21:05

Re: Записване и обезщетение от Бюро по труда

Мнениеот bmw_320d » 26 Мар 2014, 09:26

Здравейте,трябва ми съвет по следният казус.Работя на безсрочен трудов договор.Основната ми заплата е 975лв като отделно получавам класове за стаж над 20 г и нощен труд около 180 лв.Всичко това прави около 1300 лв.След удръжките получавам чисто 1050лв.Вчера ми казаха,че ще ми намаляват заплатата на половина и аз естествено,че не разписах.Какви са ми правата?Мога ли да искам да ме съкратят така,че да отида в бюрото по труда и да получавам от там 60% от възнаграждението си? Могат ли да ме прецакат по някакъв начин и да не мога да се регистрирам в бюрото със съответното обещетение? Трябва ли да ми изплатят някакво обещетение? Работя в голяма фирма където всичко се спазва.
bmw_320d
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Мар 2014, 09:21

Re: Записване и обезщетение от Бюро по труда

Мнениеот lyubetoo » 06 Фев 2015, 22:13

Здравейте, моля за съдействие по един въпрос.
* Записана съм в бюрото по труда и тъй като ми се наложи да пътувам до София за месец, се разбрахме с отговорника в БТ да се разпиша в една дата за 2 месеца, защото няма да мога да идвам. И идвайки на следващата дата ме наказват за 6 месеца поради неявяване.Дтудоустоена съм с ТЕЛК. Питам се имат ли законово право да ме накажат???
Благодаря ви много!
lyubetoo
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Фев 2015, 22:05

Re: Записване и обезщетение от Бюро по труда

Мнениеот lyubetoo » 06 Фев 2015, 22:16

bmw_320d написа:Здравейте,трябва ми съвет по следният казус.Работя на безсрочен трудов договор.Основната ми заплата е 975лв като отделно получавам класове за стаж над 20 г и нощен труд около 180 лв.Всичко това прави около 1300 лв.След удръжките получавам чисто 1050лв.Вчера ми казаха,че ще ми намаляват заплатата на половина и аз естествено,че не разписах.Какви са ми правата?Мога ли да искам да ме съкратят така,че да отида в бюрото по труда и да получавам от там 60% от възнаграждението си? Могат ли да ме прецакат по някакъв начин и да не мога да се регистрирам в бюрото със съответното обещетение? Трябва ли да ми изплатят някакво обещетение? Работя в голяма фирма където всичко се спазва.


Най - удачния вариант за теб е да те съкратят по чл. 328 /съкращаване на щатна длъжност/ - изплащат ти една заплата обещетение, ако първия месец не си намериш работа и в БТ имаш добри условия!
lyubetoo
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Фев 2015, 22:05

Re: Записване и обезщетение от Бюро по труда

Мнениеот sunrise » 07 Фев 2015, 23:09

lyubetoo написа:Здравейте, моля за съдействие по един въпрос.
* Записана съм в бюрото по труда и тъй като ми се наложи да пътувам до София за месец, се разбрахме с отговорника в БТ да се разпиша в една дата за 2 месеца, защото няма да мога да идвам. И идвайки на следващата дата ме наказват за 6 месеца поради неявяване.Дтудоустоена съм с ТЕЛК. Питам се имат ли законово право да ме накажат???
Благодаря ви много!

Имат пълно право да Ви накажат. Какво общо има ТЕЛК-а?
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Записване и обезщетение от Бюро по труда

Мнениеот nikito86 » 14 Фев 2015, 01:18

Здравейте. Миналата година ме съкратиха и ме пратиха на борсата за 8 месеца. На втория месец си намерих работа и започнах но искам да напусна защото си намерих друга работа.Подадох молба за напускане но от фирмата ми бавят документите и незнам на коя дата ще е прекратен трудовият ми договор за да могат да ме назначат на новото място. Въпросът ми е следният колко време имам да ме назначат на новото място за да мога при едно евентуално напускане или съкращение да мога да ползвам остатъка от борсата ми. Благодаря предварително.
nikito86
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 14 Фев 2015, 01:03

Re: Записване и обезщетение от Бюро по труда

Мнениеот tmoe12 » 20 Май 2015, 15:51

Здравейте, имам един такъв въпрос бях на борсата два месеца и вземах обещетение в размер на 11,74лв на ден за 9 месеца, прекъснах понеже започнах работа, знам, че при напускане или освобождение мога пак да отида на борсата и да си продължа за още 7 месеца, но това което ме интересува е дали ще се преизчисли размера на сумата, като се има предвид че работя вече 4 месеца и се осугорявам на приблизително 1000лв или ще остане 11,74лв на ден. благодаря
tmoe12
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 03 Апр 2015, 12:26

Re: Записване и обезщетение от Бюро по труда

Мнениеот comando » 28 Мар 2020, 13:00

Здравейте , малко да вдигна темата . Могат ли да ми спрат обезщетението ако отказвам работа предлагана ми от БТ . Причината е , че просто заплащането за тези работи е много по-малко от размера на обезщетението ми , а и ми предлагат смешни работи само и само да не си взема обезщетението . На една от тях например ми предлагаха да съм шофьиор кат.С , като можело и без карта за тахограф и проф.компетентност . Сами разбирате , че това е незаконно . Също така заплатата беше 360лв . и понеже била под минимума шефа щял да дава и още ама под масата . Точно така ми казаха от БТ . Това са точните им думи . В момента в който се записах служителите от БТ м извънят всеки ден с какви л ине глупави оферти . Та " Могат ли да ми спрат обезщетението ако отказвам работа предлагана ми от БТ" . Благодаря .
comando
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 20 Мар 2014, 04:16

Предишна

Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron