начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

отношения с работодател

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


отношения с работодател

Мнениеот Olq » 06 Мар 2005, 13:18

От два месеца съм на ново работно място, по заместване. От предното работно място съм в неплатен отпуск за една година. След като се преместих , предният работодателят намали щата на 1/2. Въпросът ми е, ако аз реша да се върна там (бях на трудов договор за неопределен период от време и на цял щат), дали пак ще възстановят старите условия на договора, или съм длъжна да работя при новите. Благодаря за помощта!
Olq
 

Re: отношения с работодател

Мнениеот 789 » 06 Мар 2005, 13:38

разбирам от изложеното, че не сте подписвала нов трудов договор с работодателя, при връщането Ви на работа ще важат клаузите на подписания от Вас трудов договор за неопределено време. ако работодателя Ви реши да Ви съкрати трябва да се съобрази със законовите предпоставки за това.
789
 

Re: отношения с работодател

Мнениеот monteskio » 06 Мар 2005, 13:58

Оля,
Спoред мен колегата 789 не Ви разбра или се заблуди.

След изтичане на 1год.неплатен отпуск, вие ще се върнете на работа при старият си работодател.В този момент са възможни няколк хипотези:
1. Работодателят да е възстановил старато положение със взето решение
2.В случай, че работодателят не е изменил взетото решение за намалаваен на щата на 1/2 ,т.е да е не е изменил решението за намалаване на работното време, то следва да Ви предложи да подпишете допълнително споразумение съгл. чл. 118 КТвъв връзка с чл. 119 КТ.Още повече, че взетото решение за въвеждане на непълно работно време трявб д ас е съгласува с прдставителите на рабониците и служителите в предприятието(чл. 138 КТ). Не се ли постигне това, то взетото решение за намаляваен ан щата, не може да се приложи реално, и ако се прилага, то е незаконосъобразно.
Като извод от горе казаното: Работодателят не може едностранно да промени условията на трудовият Ви договор. Извършеното в противоречие на това, е несъобразено с повелителните новели на Кт, поради което подлежи на санкциониране от конролните органи.
УСПЕХ!

MONTESKIO
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: отношения с работодател

Мнениеот Olq » 06 Мар 2005, 14:17

Благодаря Ви, Мonteskio! Moже ли да попитам още нещо, ако разбира се няма да граничи с нахалство? А ако основанието за намаляване на щата е намаляване на обема от работа, то тогава казаното от Вас остава ли в сила или не?
Olq
 

Re: отношения с работодател

Мнениеот monteskio » 06 Мар 2005, 14:37

Да - остава - работодателят има право едностранно да намали работното време за срок от 3 месеца за една календарна година , след предварително съгласуване с представителите на работниците или служителите. Всичко извън така установените от мен граници е несъобразено със императивните разпореби на Кт, поради което не може да бъуде противопоставено на работниак или служителят.

УСПЕХ!

MONTESKIO
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: отношения с работодател

Мнениеот olq » 06 Мар 2005, 16:45

Много благодаря за отговора!
olq
 


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 13 госта


cron