начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Какво става ако напуснеш и не ти платят?

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Какво става ако напуснеш и не ти платят?

Мнениеот Галина » 20 Яну 2005, 15:19

Имам следните питанния:
Ако си напуснал работа с едномесечно предизвестие както е според договора ти и след това работодателят ти се е покрил и не иска да ти плати последната заплата и не приема обажданията ти нито те допуска до офиса какво се прави в подобни случай?Към кого или коя служба трябва да се обърнеш?Ама може ли да се използва това че не си се разписвал в кннигата за получени заплати то 3мес макар да си получавал пари?И въобще как могат да бъдат наказвани нелоялните работодатели?
Галина
 

Re: Какво става ако напуснеш и не ти платят?

Мнениеот donna » 20 Яну 2005, 16:59

съгласно чл.128 т.3 от КТ работодателя при поискване е длъжен да ви издаде извлечение от ведомостите за заплатите за неизплатените ви трудови възнаграждения ,след като при вас нещата стоят така ,че не можете да се свържете с него напишете му една телеграма с известие за получаване и му дайте срок да ви ги представи ,ако не го направи ,пишете жалба до Инспекцията по труда , на базата на тия извлечения можете да поискате съда да ви издаде изпълнителен лист

другата възможност е да заведете дело ,освободена сте от държавна такса ,решението ПОДЛЕЖИ НА предварително изпълнение чл.238 от ГПК
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Какво става ако напуснеш и не ти платят?

Мнениеот еla » 20 Яну 2005, 20:27

А вие имате ли заповед за прекратяване на трудовото правоотношение? Там трябва да са вписани дължимите ви суми (неизплатени заплати, обезщетения, платен отпуск)
еla
 

Re: Какво става ако напуснеш и не ти платят?

Мнениеот donna » 20 Яну 2005, 20:29

не е задължително да се вписват ,при нас ги вписват ,но е рядкост
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Какво става ако напуснеш и не ти платят?

Мнениеот работник » 20 Яну 2005, 21:03

Нищо реално не може да направите при нашто правосъдие, тои иначе отдавна да ви е платил. Както ви обясниха "пише тук, пише там, за наивниците дето искат да четат". Един колега каза, че ще прасне мутрата на шефа и така си получи парите. А бе вие не знаете ли че живеете в БГ, или си мислите още че тук има нещо като правосъдие.
работник
 

Re: Какво става ако напуснеш и не ти платят?

Мнениеот еla » 20 Яну 2005, 21:06

Не съм много съгласна с Работник, защото, ако на Галина всички документи по трудовия договор и неговото прекратяване са редовни, няма как дане плати...може би малко по-късно, но ще си понесе разноските за това.
еla
 

Re: Какво става ако напуснеш и не ти платят?

Мнениеот donna » 21 Яну 2005, 00:02

и аз мисля че трябва да си търси правата ,все пак това е заплата
а за галина ,ако нямаш пари за адвокат обърни се към някой синдикат те могат да те представляват
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Какво става ако напуснеш и не ти платят?

Мнениеот Anastassia Terzieva » 21 Яну 2005, 00:32

Първо провери дали можеш да докажеш предизвистието което си отправила към работодателя... да не се обърне всичко това против тебе - писмено ли е, как ще докажеш че той го е приел?
Тогава едва ли си очаквала такива проблеми и може да има пропуски от твоя страна.
Anastassia Terzieva
 

Re: Какво става ако напуснеш и не ти платят?

Мнениеот мая » 21 Яну 2005, 02:35

Абслюно съм сигурна 4е опита да си получиш парите ще ти донесе само неприятности и в един момент ще съжаляваш ,,,имай предвид че работодателите по принцип са много находчиви в такива ситуации и все ще намерят начин да ти го върнат тъпкано,
мая
 

Re: Какво става ако напуснеш и не ти платят?

Мнениеот донна2 » 21 Яну 2005, 08:11

абсолютно не съм съгласна с МАЯ ,жената която пита има право да си получи парите има и начин ,а това че е обикновен служител не е казано ,че няма достойнство и всекий може да си прави каквото си ще
донна2
 


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron