начало

Започва подаването на документи в конкурса за ДСИ Започва подаването на документи в конкурса за ДСИ

Спешно! Излизане в отпуск по майчинство

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Спешно! Излизане в отпуск по майчинство

Мнениеот Майка » 08 Май 2004, 17:46

Моля ви, нуждая се спешно от съвет.
Имам 11 -месечно бебе. Работя на трудов договор и получавам допълнително 50% от обезщетението си за майчинство.
Мога ли отново да изляза в отпуск по майчинство, като подам молба от днес за утре или още по-добре - от 1 май?
Има причини поради които искам да напусна. Помогнете.
Майка
 

Re: Спешно! Излизане в отпуск по майчинство

Мнениеот 14 » 08 Май 2004, 21:48

НАРЕДБА за работното време, почивките и отпуските
Чл. 46. (1) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.) Отпускът за отглеждане на дете до двегодишна възраст по чл. 164, ал. 1 КТ се ползва въз основа на писмено заявление на майката (осиновителката) или на лицата, посочени в чл. 164, ал. 3 КТ. Предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако лицето няма право на този отпуск, предприятието е длъжно да го уведоми за това незабавно, като мотивира отказа си.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.) Когато заявлението по ал. 1 се подава от майката (осиновителката), към нея се прилага декларация, че детето не е настанено в детско заведение и че майката (осиновителката) не е дала съгласие по чл. 164, ал. 3 КТ отпускът да бъде ползуван от бащата (осиновителя) или от някой от техните родители.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.) Към заявлението по ал. 1 се прилагат декларация и справка съгласно приложения № 1 и 2 в 2 екземпляра.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.) Майката (осиновителката) има право по всяко време да оттегли с писмено заявление до предприятието, в което работи, даденото от нея съгласие по чл. 164, ал. 3 КТ и да продължи да ползува лично отпуска по чл. 164 КТ. Към заявлението до предприятието, в което тя работи, се прилага декларацията по ал. 2.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.) Лицата по чл. 164, ал. 3 КТ могат да прекратят ползуването на отпуска с писмено заявление до предприятието, в което работят.
(6) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.) Отпускът по чл. 164, ал. 1 КТ се прекратява, когато:
1. майката (осиновителката) е лишена от родителски права или нейните родителски права са ограничени по установен ред;
2. майката (осиновителката) даде съгласие отпускът да бъде ползуван от някое от лицата по чл. 164, ал. 3 КТ.
(7) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.) Отпускът по чл. 164 КТ се прекратява и когато детето бъде дадено за осиновяване, бъде настанено в детско заведение или почине.
(8) (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.).
(9) Ползуването на отпуска по чл. 164, ал. 3 КТ не се прекратява, когато майката (осиновителката) ползува друг вид отпуск.
(10) Отпускът по чл. 164, ал. 1 КТ може да се ползува и когато преди него не е ползуван отпуск по чл. 163 КТ.
(11) (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.).

НАЙ-ОБЩО КАЗАНО МОЖЕ ДА ИЗЛЕЗЕТЕ ОТНОВО В ОТПУСК ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА ДЕТЕ ДО 2 ГОДИШНА ВЪЗРАСТ ВЪЗ ОСНОВА НА ЗАЯВЛЕНИЕ ОТ ВАША СТРАНА ,ЧЕ ЖЕЛАЕТЕ ПОЛЗВАНЕТО НА ТОЗИ ОТПУСК КАТО ПРИ НАЛИЧИЕ НА ПРЕДПОСТАВКИТЕ ЗА ТОВА ,РАБОТОДАТЕЛЯТ Е ДЛЪЖЕН ДА ВИ РАЗРЕШИ ОТПУСК ПО ЧЛ.164,АЛ.1 ОТ КТ ОТ ДЕНЯ ,ПОСОЧЕН В ЗАЯВЛЕНИЕТО / НАПРЕД ВЪВ ВРЕМЕТО ,А НЕ НАЗАД ,КАКТО ЖЕЛАЕТЕ.ПОСЛЕДНОТО НЕ Е НЕВЪЗМОЖНО ,НО СЪС СЪГЛАСИЕ НА РАБОТОДАТЕЛЯ -ДА СИ НАПИШЕТЕ ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ОТПУСК ,СЧИТАНО ОТ 01.05.2004 ГОДИНА СЪС СЪОТВЕТНА РЕЗОЛЮЦИЯ -ДА ОТ СТРАНА НА РАБОТОДАТЕЛЯ./НЯМА НИЩО СЛОЖНО ,ДЕЙСТВАЙТЕ.
14
 


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron