начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Права ли е директорката

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Права ли е директорката

Мнениеот miimiim » 26 Фев 2004, 13:59

Работя на 1/2 щат като перачка и на 1/2 щат като работник-кухня в детска градина от 2002г. Права ли е директорката като от постъпването ми до сега, през 6 месеца, ме преназначава на временен трудов договор? През месец март изтича поредния ми временен договор. Какво ще ме посъветвате да направя, ако ситуацията се повтори отново? Предварително благодаря!
miimiim
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Окт 2003, 19:40

Re: Права ли е директорката

Мнениеот bgjurist » 26 Фев 2004, 14:07

Ами, да го подпишете. По принцип, можете да откажете да подпишете договора, което означава и край на трудовите ви правоотношения. Мисля ,че имаше една клауза, която визираше кога временния трудов договор става постоянен.
bgjurist
Потребител
 
Мнения: 966
Регистриран на: 11 Сеп 2002, 14:11

Re: Права ли е директорката

Мнениеот monteskio » 26 Фев 2004, 15:16

Здраейте,
сключването на тези верижни трудови договори от страна на Директорката е незаконосъобразно!

Днес, по-късно ще Ви отделя повече време.


MONTESKIO
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: Права ли е директорката

Мнениеот monteskio » 26 Фев 2004, 20:26

Уважаема Госпожо,
Както споменах по-горе, това верижно сключване на трудови договори е незаконосъобразно поради факта,че разпоредбите на КТ, и в частност чл.68 ал 3
повелява:" По изключение срочен трудов договор за срок най-малко една година може да се сключва за работи и дейности, които нямат временен, сезонен или краткотраен характер( в случая -вашата работа). Такъв трудов договор може да се сключи и за по-кратък срок по писмено искане на работника или служителя. В тези случаи срочният трудов договор със същия работник или служител за същата работа може да се сключва повторно само веднъж за срок най-малко една година."
В даденият случай, предполагам ,не сте отправили писмено искане срока на трудовият договор да бъде по-малко от една година, от което следва, че вторият трудов и всеки следващ срочен трудов договор по-силата на закона ще бъдат незаконосъобразно сключени.
Но, ТЕЗИ ДОГОВОРИ, ЩЕ ПОРОДЯТ ПРАВНИТЕ ПОСЛЕДИЦИ КАКТО ВСЕКИ ЕДИН ТРУДОВ ДОГОВОР ( ОСИГУРОВКИ, ПРАВО НА ОТПУСК, НА ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ), Т.Е. те ще са в нормите на закона ,докато Вие не оспорите тяхното сключване.
В случай, че ги оспорите, компетентният съд ще постанови решение съобразно разпоредбата на чл. 68 ал. 4 КТ "Трудов договор сключен в нарушение на ал. 2 и 3, се смята за сключен за неопределено време".
Тоест, трудовият Ви договор, ще бъде трансформиран от срочен в такъв безсрочен.

Моят съвет е, ако Ви предложат да сключите отново срочен трудов договор за 6 месеца - сключете си!
В случай , че сега или занапред, след изтичане на срока не Ви подновят срочния трудов договр - подавате Жалба до съда - С искане да обявят трудовият Ви договор след първият сключен за незаконосъобразен и да го трансформират в безсрочно сключен.

Това е от мен. Хубав ден


MONTESKIO
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: Права ли е директорката

Мнениеот miimiim » 26 Фев 2004, 20:40

Приемете моите най-искренни благодарности за изчерпателния Ви съвет!
miimiim
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Окт 2003, 19:40


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron