начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

от служебно към трудово правоотношение

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


от служебно към трудово правоотношение

Мнениеот въпросче » 28 Ное 2003, 15:22

Въпросът ми е следния - Може ли промяна в структурата на администрацията, която прави от служебните правоотношения трудови, да се използва за освобождаване от определени хора? Т.е. - длъжни ли са държавните служители при тази промяна да подават молби за преназначаване, които евентуално няма да бъдат удовлетворени? Или щом длъжността си остава същата, макар не за държавен служител, преминаването от едното правоотношение в друго става автоматично?
въпросче
 

Re: от служебно към трудово правоотношение

Мнениеот samorano » 28 Ное 2003, 16:33

Промяната в администрацията може да е сврзана със закриване на административни структури и откриването на нови. При това положение работодателя не е длъжен да преназначи всички служители т.е. има известен подбор, подобно на Кодекса на труда. Преминаването от служебно в трудово правоотношение не е автоматично.Необходимо е да се прекрати служебното правоотношение, като на служителясе изплати обезщетение за размера на неизползвания платен годишен отпуск и се възстанови оставащата част от сумата за представително облекло.Ако прекратяването не е по взаимно съгласие между страните , а с предизвестие ,неспазилата срока за предизвестие страна също дължи обезщетение. Едва след приключване на служебното правоотношение може да се сключи трудов договор.
По принцип служителя не е длъжен да приеме подобна промяна когато става впрос за специализираната администрация. Но ако длъжността му е свързана с работа в общата администрация, то съгласно Закона за администрацията , ще е налице трудово правотношение. В общата администрация държавни служители са само ръководните длъжности ,юристконсулти и гл. счетоводител.
samorano
 

Re: от служебно към трудово правоотношение

Мнениеот els » 29 Ное 2003, 13:59

Да, и аз съм на мнение, че първо трябва да се прекрати служебното правоотношение, макар да не съм наясно как.
И ако наистина длъжностите се запазват като наименование и характер на извършваната дейност, дали работодателят има право на "подбор", подобно на КТ, или ще трябва да си назначи същите служители. Все пак щом те са ставали за държавна служба, защо да не стават и за служители по КТ?
Във всеки случай това е интересен казус с доста въпроси. Ще помисля още.
els
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 20 Юни 2003, 08:23

Re: от служебно към трудово правоотношение

Мнениеот някой си » 02 Дек 2003, 00:22

Позволявам си да коментриам този случай, защото смятам, че го познавам по-отблизо.
Колеги тук не става въпрос за някаква структурна промяна в администрацията, а за нещо елементарно - спестяване на разходи за държавната администрация. Допреди последната промяна в осигурителното законодателство, вноските за държавните служители се правеха от ведомството, в което работят. Това първо. И второ - заплатите на държавните служители са далеч по високи от тези на лицата, заети в държавната администрация по трудово правоотношение. Проста сметка, която спести милиони на МФ през 2003 год.
И въобще не се касае за преструктуриране на администрацията - става въпрос за едно своеволие - дори и длъжностните характеристики не бяха променени във ведомството за което ви говоря, просто държавните служители, дори и юрисконсултите по места, получиха по едно писмо с което бяха уведомени, че е необходимо да подадат молба за прекратяване на служебното правоотношение ПО ВЗАИМНО СЪГЛАСИЕ и за преназначаване на трудово правоотношение...как ви се струва...а лицата, които бяха заети по трудово правоотношение в същата администрация получиха подобно писъмце с известие че е променена длъжностната им характеристика... естествено последстдвията от неподаване на молбата за преназначаване не бяха юридически...България...друго обяснение по този проблем няма.
някой си
 


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron