начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Обещетение за безработица и настоящ граждански договор

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Обещетение за безработица и настоящ граждански договор

Мнениеот aninikol7 » 06 Сеп 2022, 17:01

Здравейте,

Имам едно питане, което не успях да намеря с търсачка и една позната (бивша служителка ) от Бюрото по труда ми отговори, но не беше сигурна в това, което ми казва!

Предстои ми да бъда съкратена по чл. 71 след месец, ще се записвам на Бюрото по труда, но и работя отделно на граждански договор. Дохода от гражданския договор е под минималната работна заплата.
Някъде в страницата на НОИ прочетох, че ако съм получила възнаграждение по граждански договор, чийто размер след приспадане на нормативно признатите разходи за дейността е по-малък от минималната работна заплата и нямам друг доход от трудова дейност, то върху него не се дължат осигурителни вноски.

Но само това.

Познатата от Бюрото по труда ми каза, че преди да прекратя трудовия си договор, трябва да прекратя и гражданския и след като започна да получавам пари от ТБ, отново мога да започна на граждански договор, ако не прекратя, може да не ми изплащат обещетение.
Моля, ако някой знае да ми отговори това така ли е? Също и каква е процедурата по прекратяване на гражданския договор, понеже аз с тази фирма на гражданския договор комуникирам единствено онлайн и такъв договор все още не съм видяла (от около месец изпълнявам дейност по гражданския договор).



Ще бъда благодарна на отговорилите.

И къде за по сигурно да попитам за този казус, НОИ или Бюро по труда?
Aди
aninikol7
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Яну 2015, 21:32

Re: Обещетение за безработица и настоящ граждански договор

Мнениеот guest1 » 06 Сеп 2022, 20:12

Здравейте!

Дишайте дълбоко - правилно са ви казали.
Когато дохода е под минималната работна заплата - няма осигуровки и не се отразява на Паричните Обезщетения за Безработица (ПОБ).

Едно допълнение - понятие „Граждански договор“ няма, има различни договори:
    - договор за поръчка
    - договор за изработка
    - комисионен договор
    - договор с търговски пълномощник
    - договор с търговски управител
които са по ЗЗД и ТЗ, а не по КТ - както е ТД.

Няма нужда да прекратявате този договор, защото едното условие за отпускане на ПОБ е „лицето да не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по КСО“.


За справка - попитайте в Агенция по заетостта - Бюро по труда. Преки контакти с НОИ - безработните нямат! Ако започнете работа по ТД - пак АЗ - БТ ще ви се обадят, за да прекратят регистрацията.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Обещетение за безработица и настоящ граждански договор

Мнениеот aninikol7 » 06 Сеп 2022, 22:10

Много благодаря за отговора Ви guest1 !

Значи няма смисъл да уведомя работодателя от гражданския договор, че вече съм безработна, за да не ми внася осигуровки или там каквото се внася, мисля, че само пенсионните бяха.
В случая аз когато се регистрирам в Бюрото по труда може ли да съм с дохода от гражданския договор, който е под минималната работна заплата или не?



Здравейте!

Дишайте дълбоко - правилно са ви казали.
Когато дохода е под минималната работна заплата - няма осигуровки и не се отразява на Паричните Обезщетения за Безработица (ПОБ).

Едно допълнение - понятие „Граждански договор“ няма, има различни договори:
    - договор за поръчка
    - договор за изработка
    - комисионен договор
    - договор с търговски пълномощник
    - договор с търговски управител
които са по ЗЗД и ТЗ, а не по КТ - както е ТД.

Няма нужда да прекратявате този договор, защото едното условие за отпускане на ПОБ е [b]„лицето да не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по КСО“


За справка - попитайте в Агенция по заетостта - Бюро по труда. Преки контакти с НОИ - безработните нямат! Ако започнете работа по ТД - пак АЗ - БТ ще ви се обадят, за да прекратят регистрацията.
[/quote]
Aди
aninikol7
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Яну 2015, 21:32


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron