начало
Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние

Прроцес на подобрение на работата

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прроцес на подобрение на работата

Мнениеот bobibb » 11 Яну 2022, 22:53

Здравейте,

Работя за голяма международна компания, но се сблъсках със следният проблем:

Поради "идейно" неразбирателсвто с директен отговорник/мениджър бях привикан и ми бе съобщено, че преминавам на така наречения "План/процес за подобряване на работата" или както са нарича в международните среди "Performance improvement plan" който задава определени критерии, които трябва да изпълняваш за определено време и се наблюдават пак от въпросният мениджър. Аргумента е, че не изпълнявам нужните за компанията задачи в зададените метрики. Попитах, дали е направен сондаж/анализ на целият екип състоящ се от 5 души, които изпълняват едни и същи функции и падащи под едни и същи метрики, за да се прецени, че точно аз имам нужда от този план, а не друг и за да се установи, че аз съм най-лошо справящият се. Отговора беше, че не е правен такъв анализ и са преценили без него. Съответно отказах да подпиша такъв "план", като дори нямаше присъствие на човешки ресурси на срещата и не ми беше ясно обяснено и показано защо точно аз. Когато настоях за такъв анализ, тъй като съм убеден, че не съм и близо до най-лошо справящият се, ми се каза, че не са длъжни да го правят и просто могат да решат кой трябва да отиде на такъв план, а резултата от него е или оставаш или та уволняват. Също ми се каза, че няма значение искам или дали се съгласявам, плана е в действие.

Въпросите към горното са - могат ли без никакъв анализ и данни да изберат един човек за това? Могат ли на базата на него пак без анализ и данни бъда отстранен? Като не само това, но в момента имаме отворени квоти и обяви за търсене на хора за този екип, следователно дори не е съкращаване на щат поради каквато и да е причина, а просто нарочване.

Как мога да им отговря, правно издържано? Каква помощ мога да получа и от кой, срещу заплащане разбира се?

Благодаря, ще постна темата и в друг раздел, тъй като е и вид Съвет.
bobibb
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Яну 2022, 22:39

Re: Прроцес на подобрение на работата

Мнениеот berto » 11 Яну 2022, 23:14

Ами, не могат преспокойно да Ви уволнят като нищо, защото най-вероятно не сте в изпитателен срок по чл. 71 /КТ. Правилно сте направил, че не сте подписал нищо, така и трябва. Обърнете се към Главна инспекция по труда, позаплашете ги, обадете се тук-там по институции и така. Не могат да Ви уволнят без да Ви питат - чл. 331 /КТ. Прочетете чл. 328, т. 5 и това решение на ВКС

https://news.lex.bg/%d1%83%d0%b2%d0%be% ... 2mYFruPWuE ,

защото това им отвързва ръцете да Ви тормозят както намерят за добре, а това не е приятно, не се отразява добре на работния климат и на психиката. Дано сте човек със здрави нерви. Ако критериите, по които Ви правят този Performance plan са твърде субективни, може и да Ви уволнят след време (имайте предвид решението на ВКС, което съм посочил). С плана те просто си връзват гащите, за да има за какво да се хванат, когато дойде време за уволнението!
berto
Потребител
 
Мнения: 311
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Прроцес на подобрение на работата

Мнениеот bobibb » 12 Яну 2022, 12:33

Благодаря за отговора и да, точно за това не подписах нищо. Критериите в този "план" са доста завишени и субективни и никой друг от екипа ни, хора които изпълняваме еднакви дейности, не ги покрива, а са заложени само за мен. Предполагам идеята е да не ги покрия и да се позоват на тях и чл. 328 т.5 за бъдещо уволнение. Въпроса е дали това е правно издържано? Разбирам, че не са длъжни да правят подбор, но когато никой не покрива въпросните критерии, не е ли субективно и нарочено да изберат само 1 човек за уволнение, без дори да има анализ кой не покрива най-голяма част от тях?

Благодаря отново
bobibb
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Яну 2022, 22:39

Re: Прроцес на подобрение на работата

Мнениеот berto » 12 Яну 2022, 13:02

Доколкото разбирам от Вас, тук не говорим за подбор. Правилата на чл. 329 /КТ са САМО за изложените там случаи - съкращение на щата, закриване на предприятие и там каквото още е изброено. Ако смятате да продължавате да си изказвате мнението, то ще Ви се наложи да си търсите добър адвокат със силни реторически умения, за да може да им даде да разберат, че това, което правят не е особено лоялно и не се подкрепя от закона, т.е. не е в духа на закона (нарочно не казвам, че не е в духа на колегиалността, защото това е масова практика при големите компании, особено аутсорсинг компаниите, които разчитат на текучеството и не им пука кого наемат).

Правилно сте разбрал, че идеята им е да не ги покриете, с което те ви обявяват война. Доколко е правно издържано да Ви уволнят по чл. 328, ал. 1, т. 5, разбирате, че след като има такъв критерий по КТ, те ще го използват. Въпросът е в силата на доказателствата и как се представят тези доказателства, т.е. те ще направят така, че да е правно издържано, дори да не е съвсем така, затова имайте предвид какво съм Ви написал в предходния параграф на този коментар, а именно да си търсите адвокат с големи реторически възможности, защото адвокатите на работодателя Ви първо ще са няколко, и второ, ще бъдат доста умели в тези си занятия, защото най-вероятно специализират в материята от години.
berto
Потребител
 
Мнения: 311
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron