начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

обезщетение за безработица след работа в англия

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


обезщетение за безработица след работа в англия

Мнениеот valeri_sonia » 21 Апр 2021, 11:18

Здравейте казусът ми е следният:Работих във Великобритания до 31.12.2020 на временен трудов договор който изтече на въпросната по горе дата.Регистрирах се в като безработен в едноседмичен срок както е по закон и предоставих всички видове документи във НОИ в това число и u1 форма по която те работят.Във въпросната у1 форма на първата страница insured employment е поискана информация от мен самия за период до 02.01.2021 понеже въпроса е зададен така във системата кога физически сте пристигнали и напуснали държавата(оритентир за хората от нои англия) и на същата страница на гърба има информация за всички осигурителни периоди тоест работодатели като ясно се вижда че последните осигуровки са платени до 31.12.2020 предоставил съм и и копие от трудов договор,заповед за освобождение и т.н.От нои ми излизат със това че нямам право на обещетение защото Великобритания е напуснала ЕС от 01.01.2021 пък на документа имало дата 02.01.2021(първата страница)и пренебрегват информацията в документа където се вижда на кои дати са платени осигуровки както казах последната дата е 31.12.2020(края на преховния период).Споразумението между ЕС и кралството не предвиждало обещетения за безработица макарче аз прочетох друго.Основанието за отказ е на чл54ж ал1 и във връзка с чл.11,§3 буква а и чл.65, §2 от Регламент (ЕО) 883/2004.Мотиви:Осигурителните периоди са 01.10.2019 - 03.01.2021 след което няма български осигурителни периоди.В случая не е приложим чл30 от споразумението за оттегляне тъи като със завръщането си в България лицето прекъсва трансграничната ситуация в която се намирало към 31.12.2020 и положението му не обхваща едновременно държава членка и кралството.Чл 32 от споразумението за отегляне регламентира само сумиране на осигурителни периоди придобити преди и след 31.12.2020. с цел придобиване на социално осигурителни права чиято преценка се извършва прилагане на национално законодателство.В случая лицето не е упражнявало трудова деиност в България въз основа на прекратяването на която да се преценява право на обещетение за безработица в следствие на което няма български осигурителни периоди които да бъдат сумирани с британски периоди за придобиване на обезщетение.Това е написано като мотиви в разпореждено което меко казано не ми е ясно и немога да си обясня какви български периоди като аз не съм работил в БГ последните няколко години.Казусът е малко сложен поне за мен надявам се да сте го разбрали документите ми са изрядни на 100 процента работил съм до 31.12.2020 и ми се отказва обещетение по незнаини причини.По закон имам право но ми се изтъкват нелепи причини.Според мен не обработват документ у1 както му е реда или не желаят.Клоня към второто защото моята съквартирантка във нои стара загора предостави у1 форма сас периоди изискани от нея на първата страница за срок от 2 години но на гърба където са платените осигуровки има такива само за срок от година и 2 месеца и взеха предвид само тях казаха и ти нямаш осигуровки за 2 години платени и и дадоха решение на база година и 2 месеца.(неиния договор е до октомври така че нямаше как да и кажат че е работила след края на преходния период).Надявам се да сте ми разбрали казуса и моля за съвет защото мисля да обжалвам решението и ако ми бъде отказано пак да отидем на съд. Благодаря
valeri_sonia
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Апр 2021, 11:13

Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron