начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Освободен по взаимно съгласие без знание на работника

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Освободен по взаимно съгласие без знание на работника

Мнениеот kremena_sn » 17 Май 2020, 03:48

Казусът е следния: постоянен трудов договор. Декември 2019 подавам молба за неплатен отпуск за 1 год., която е уважена и е издадена заповед за ползването му. Януари 2020 заминавам в чужбина и по справки от НОИ съм в неплатен, но незнайно по какви причини работодателя решава да ме освободи от 27.01.2020. Разбирам за това случайно средата на април. Не съм подписвала НИЩО. Нито молба за напускане, нито заповед за освобождаването ми,поради простата причина, че и към ден днешен съм в чужбина без да съм се връщала междувременно в страната. Не е водена кореспонденция с мен, няма опити да се свържат. Звъннах да попитам кога ще оформят и върнат трудовата ми книжка и отговорът беше - когато подам молба за напускане с дата януари. Дайте съвет по-препатилите, моля.
kremena_sn
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Май 2020, 03:33

Re: Освободен по взаимно съгласие без знание на работника

Мнениеот jhoro » 18 Май 2020, 11:09

Здравейте!
Самото заглавие на темата ми прозвуча ... налудничаво! Четейки - виждам, че проблема не е от ваша страна.
Какво е това „съгласие без знание“? В Кодекса на труда ясно си е написано
Чл. 325. (1) Трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие:
1. по взаимно съгласие на страните, изразено писмено. Страната, към която е отправено предложението, е длъжна да вземе отношение по него и да уведоми другата страна в 7-дневен срок от получаването му. Ако тя не направи това, смята се, че предложението не е прието;

В случая, работодателя Ви е разрешил ползването на неплатен отпуск по Ваше искане и не може да приложи нито една от хипотезите на чл. 328 (Прекратяване на ТД от работодателя с предизвестие) или чл. 330 (Прекратяване на ТД от работодателя без предизвестие).
Също така има и
Закрила при уволнение
Чл. 333.
В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
4. работник или служител, който е започнал ползуването на разрешения му отпуск;


Колкото до трудовата книжка - грешка е факта, че същата е при работодателя!
Чл. 348. (3) Трудовата книжка се съхранява от работника или служителя, който е длъжен да я представя на работодателя при поискване, както и за вписване на нови обстоятелства в нея.

А заявлението за прекратяване на ТД (молба за напускане) може да подадете с дата януари, ама ... 2021 година!

Неприятното е, че сте извън България, но комуникацията с Инспекция по труда е възможна и онлайн!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Освободен по взаимно съгласие без знание на работника

Мнениеот kalahan2008 » 18 Май 2020, 17:34

kremena_sn написа:незнайно по какви причини работодателя решава да ме освободи от 27.01.2020. Разбирам за това случайно средата на април. Не съм подписвала НИЩО.

След като не сте подписвала нищо, значи договорът няма как да е прекратен по взаимно съгласие.
Възможно е да е прекратен, но на друго основание.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Освободен по взаимно съгласие без знание на работника

Мнениеот kremena_sn » 19 Май 2020, 20:06

Благодаря Ви!
kremena_sn
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Май 2020, 03:33


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron