начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Дата на изплащане възнаграждение при приключен трудов догово

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Дата на изплащане възнаграждение при приключен трудов догово

Мнениеот didi987 » 05 Яну 2018, 03:07

Уважаеми юристи, моля за отговор и ще бъда благодарна на всеки от Вас, който е отделил от времето си.
Фирмата, в която работя се готви за ликвидация и поетапно се съкращават служители, като се изплащат всички възнаграждения и обещетения. Във всички трудови договори при сключването им е вписано, че възнагражденията за отработено време се изплащат до пето число на месеца, следващ месеца на отработеното-
т.е. заплатата за м.януари ще бъде изплатена до пети февруари. Едната от служителките се е консултирала с адвокат от синдиката и той и обяснил, че заплатата за м.януари трябва да и се изплати на датата на приключване на договора / в случая шести януари/, на основание чл.сто двадесет и осем от КТ. Същият член обаче задължава работодателя да начислява заплатите във ведомости, но не уточнява датата на изплащане.
Изправени сме пред заплахи, санкции и съдебни дела по думите на синдиката.
От правна и законова гледна точка наказуемо ли е ако се изплати заплатата на съкратената от шести януари служителка в изготвена ведомост на тридесети януари заедно с всички останали служители?
Благодаря предварително на всички, които се отзоват.
А на всички желая здрава, мирна и успешна Нова година!
didi987
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 24 Авг 2010, 19:27

Re: Дата на изплащане възнаграждение при приключен трудов до

Мнениеот jhoro » 06 Яну 2018, 16:09

Тоя адвокат от синикат... бетер „Адвокат на Дявола“!!
„Заплахи“ - всеки може да заплашва, „дела“ - също всеки може да води, но ... „санкции“ - това вече не е за всеки!
Вие гледайте да си уведомявате служителите с предизвестие в срок.
Много ясно е, че всяка фирма си има платежни дати - най-малкото заради груповите преводи.
Цитират ви чл.128 от КТ.
Задължение на работодателя за начисление и плащане на трудово възнаграждение
Чл. 128. Работодателят е длъжен в установените срокове:
1. да начислява във ведомости за заплати трудовите възнаграждения на работниците и служителите за положения от тях труд;
2. да плаща уговореното трудово възнаграждение за извършената работа;
3. да издава при поискване от работника или служителя извлечение от ведомостите за заплати за изплатените или неизплатените трудови възнаграждения и обезщетения.

Трудовите възнаграждения трябва да са:
- начислени;
- с удържани и внесени осигуровки и данък;
- декларирани - Декл.1 и 6.
След това си стоят дължими ... ама докога? Докъто се намерят пари!
Пп. От кой синдикат е въпросния адвокат? Въпросната служителка - член ли е на същия синдикат?
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Дата на изплащане възнаграждение при приключен трудов до

Мнениеот lina-406 » 20 Фев 2018, 17:24

Здравейте имам следния казус, бях назначена в банкова институция по чл. 70, ал 1 във връзка с чл. 67 ал 1 като банков служител. Със срок на договор 12 месеца при напускане по моя преценка дължа 1 брутна заплата на работодателя си. Към момента на започване на работа имах 9 работни дни отпуск, от които използвах през 2017г. 6 от тях тъй като беше края на годината и имаше много Официални празници и другите колеги имаха много неизползвани дни нямаше възможност да си ги използвам. По договор рабтното време е от 8.00 до 17.00 работа с клиенти и за времето след 17.00 ч. в договора е упоменато че се полагат 5 дни платен отпуск допълнително. В банката се работи основно на компютър без да се спазва разпоредбата на всеки астрономически час 10 мин. почивка, а също така и регламентираните обедни почивки никога не бяха 1 час. както е по договор, поради намаления колектив.Точно след 5 месеца работа аз си подадох молба за напускане по чл 325 по взаимно съгласие с предизвестие в полза на работодателя както е по договор, аз щях да работя следващия 1 месец без заплата.това се случи 2 дни преди последния ден от месеца и очаквах да ми бъде разписана молбата, но на 30.01 2018 Мениджър финансов център ми връчи договор за прекратяване на трудови правоотношения по чл 70 ал 1 без предизвестие, като ми каза , че днес е последния ми работен ден. след 3 дни ми се обадиха да си получа трудовата книжка. Попитах дали и кога ще ми бъдат изплатени дните за годишен отпуск, както и 1 ден извънреден труд, но не получих отговор. Питането ми е имам ли право да си търся не изплатените суми и как да процедирам от тук насетне.Благодаря ви!
lina-406
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Мар 2016, 14:37

Re: Дата на изплащане възнаграждение при приключен трудов до

Мнениеот jhoro » 21 Фев 2018, 17:48

Здравейте lina-406
Написали сте доста неща, но основна информация липсва или има разминавания.
lina-406 написа:Здравейте имам следния казус, бях назначена в банкова институция по чл. 70, ал 1 във връзка с чл. 67 ал 1 като банков служител. Със срок на договор 12 месеца...

В договора Ви трябва да е записано - „на основание чл.67, ал.1, т.2 във връзка с чл.70, ал.1 от КТ.“
Ако погледнете в КТ ще видите, че целия чл. 70 се отнася за срока на изпитване. Този член не е самостоятелно основание за възникване на трудовото правоотношение. Срокът за изпитване не е срок на договора и поради това, с изтичане на уговорения срок за изпитване, трудовият договор не се прекратява.
lina-406 написа:... при напускане, по моя преценка дължа 1 брутна заплата на работодателя си. ...

Това изобщо не може да го предвидите към момента на сключване на договора. Вариантите са много:
- ако договора бъде прекратен по време на срока на изпитване, от страната в чиято полза е уговорен срокът за изпитване - никой не дължи нищо;
- ако бъде прекратен след този срок, по взаимно съгласие - също не се дължи;
- ако е с предизвестие, но същото не се спази - тогава виновната страна дължи обезщетение.
lina-406 написа:... Към момента на започване на работа имах 9 работни дни отпуск, от които използвах през 2017г. 6 от тях ...

Не сте посочили на коя дата е възникнало трудовото ви правоотношение. Това с цел да се изчисли колко платен отпуск сте имали за 2017 година.
Вие смятате, че от предишната Ви работа е останал неизползван платен годишен отпуск и същия се е прехвърлил в новия трудов договор. Не съществува правно основание за прехвърляне на неизползвания платен годишен отпуск от един работодател на друг. При прекратяване на ТД, неизползвания отпуск се заплаща.
lina-406 написа:... Точно след 5 месеца работа аз си подадох молба за напускане по чл 325 по взаимно съгласие с предизвестие в полза на работодателя както е по договор, аз щях да работя следващия 1 месец без заплата.това се случи 2 дни преди последния ден от месеца и очаквах да ми бъде разписана молбата, но на 30.01 2018 Мениджър финансов център ми връчи Заповед за прекратяване на трудови правоотношения по чл 71 ал 1 без предизвестие, като ми каза , че днес е последния ми работен ден. след 3 дни ми се обадиха да си получа трудовата книжка. Попитах дали и кога ще ми бъдат изплатени дните за годишен отпуск, както и 1 ден извънреден труд, но не получих отговор. Питането ми е имам ли право да си търся не изплатените суми и как да процедирам от тук насетне. Благодаря ви! ...

За прекратяването - Вие сте предложили да стане с предизвестие, но работодателя се е възползвал от чл.71, ал.1. В случая съществена разлика няма - при положение, че Вие също искате да прекратите договора.
Тук сте посочили, че на 30.01.2018 е края на петия месец - ако правилно смятам Вие сте започнали на 1 септември 2017. Не сте посочили и колко е основния платен годишен отпуск - казвате само за допълнителния. Ако приемем, че и двата са на минимума - 20 дни основен и 5 допълнителен - годишно ви се събират 25 работни дни. За 2017 година сте имали 25 делено на 12 и после умножено по 4 - 8 работни дни отпуск. Заедно с месец януари 2018 стават 10 дни платен отпуск. Вие сте ползвали 6 и са останали 4 неизползвани. За тях имате право да бъдете обезщетена (чл. 224, ал. 1 КТ)
Това обезщетение се изплаща независимо от основанието за прекратяване на трудовия договор. В случай че се дължи от работодателя, няма значение дали трудовият договор е прекратен по взаимно съгласие на страните, или дисциплинарно. В случай че работодателят не изплати дължимите обезщетения, работникът или служителят има право да претендира изплащането им по съдебен ред в 3-годишен давностен срок.
Правото на това обезщетение възниква при прекратяване на трудовото правоотношение и става изискуемо веднага. Дав­ностният срок тече от деня, следващ този на прекратяването на трудовото правоотношение.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Дата на изплащане възнаграждение при приключен трудов до

Мнениеот lina-406 » 23 Фев 2018, 16:08

Здравейте, благодаря за изчерпателния отговор да има неяснота в моя пост, но сега ще изясня. Назначена бях на 1.09 2017 г. по чл 70,ал. 1 във връзка с чл 67 ал.1 т.1 Цитирам точно от договора: " Служителя се назначава 1. На 8 часов работен ден или 40 часа седмично,2 Срок на изпитание 6 месеца в полза на работодателя, 3 Трудово възнаграждение 600лв., 4. Допълнително месечно трудово възнаграждение за придобит стаж и опит ...%.,5. Трудовото възнаграждение се изплаща на 2 пъти в месеца.,6. Основен и допълнителен годишен отпуск, както следва основен по чл. 155 и чл. 156 ал 1 т 2 от КТ ЗА 2017 в размер на 20 работни дни+5 работни дни. "Служителя се задължава да постъпи на работа в едномесечен срок от получаването на документи те по ал. 1 на чл. 63 от КТ/сключен ТД и уведомление по чл. 62 ал. 5". Следва вариантите за прекратяване на договор 1.Цитирам:" Служителя се задължава при прекратяване на трудовото му правоотношение по негова инициатива по чл 325 ал. 1 и чл. 326 ал 1 от КТ или при дисциплинарно уволнение чл 330 ал 2, т 6 от КТ да възстанови на Банката разходите за обучение в размер на 1 брутна заплата". 2. Цитирам "Служителя се задължава при прекратяване на договор в срок до 1 година от назначаването му да възстанови разходите за обучение в размер на една работна заплата.Това е накратко ТД в моя случай аз имах не ползвана отпуска от предишната си работа ползвах час от нея но останаха дни които не успях да ползвам поради големия обем работа и съответно тези които ми се полагат за периода в който работих там основен и допълнителен отпуск, както и извънреден труд положен от мен през месец януари, отделно от това банката работи на принцип допълнително заплащане върху заплатата при продажба на продукти и услуги на Банката които се записваха на една програма и аз реално не зная колко се заплащат и как, тъй като до момента аз не съм получила нито лев. Посъветвайте ме какво да правя от тук нататък как да си търся правата и най важното е дали имам права.
lina-406
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Мар 2016, 14:37

Re: Дата на изплащане възнаграждение при приключен трудов до

Мнениеот jhoro » 23 Фев 2018, 19:38

Здравейте. Добавили сте пропуснатите в първия пост подробности. Виждам, че макар и липсващи - в моя отговор съм успял доста точно да ги позная/изчисля. Така, че те не променят нищо.
Текста за обезщетението при напускане - тъпо е, ама банката е в изгодно положение да ви извива ръцете.

Що се отнася да неизползвания отпуск
lina-406 написа:... в моя случай аз имах не ползвана отпуска от предишната си работа ползвах час от нея но останаха дни които не успях да ползвам поради големия обем работа и съответно тези които ми се полагат за периода в който работих там основен и допълнителен отпуск ...

Пак казвам - няма как неизползван отпуск от един работодател да се прехвърли към друг.

Правата ще си ги търсите по съдебен път. И ще претендирате за всичко.
А дали наистина ги имате - това ще реши съда.
Успех.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron