начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Прекратяване на ТД поради смяна на собственик на фирмата

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прекратяване на ТД поради смяна на собственик на фирмата

Мнениеот despharm » 23 Ное 2017, 17:45

Здравейте.

Днес разбрах от колеги ( тъй като съм болничен ),че от началото на другия месец собственика на фирмата ни ще е друг.Накарали са ги по взаимно съгласие и без предизвестие ,да подпишат документ за прекратяване на трудово правоотношение ,без подадена молба от тяхна страна за напускане.

Но не са им предоставили и договор от другата фирма,която ще стане собственик от 1.12.2017г

Бих искала да ме ориентирате какво да правя,тъй като в досегашната фирма бях с определено работно време,поради местожителство извън градът в който работа и се намира фирмата.Пътуването ми е проблемно и мога да работя най-късно до 18.00ч,а фирмата има работно време от 8.00-21.30ч ,като работя по 8 часа на ден и почивам събота и неделя. Останалите колеги са на 6-часови смени през седмицата и една смяна по 12 часа събота или неделя.

Лошото е,че едва ли новите собственици ,ще се съгласят да работя по този начин.При мен е много трудно да намеря такова работно място,с подходящо работно време и заплащане.
Въпростъ ми е : Могат ли без предизвестие да прекратят трудовите ми правоотношения,да ме накарат да подпиша съгласие за прекратяване на тд по взаимно съгласие ,преди да ми покажат другия договор и подпиша другият трудов договор от другата фирма и дължат ли ми някакво обещетение,ако ми прекратят трудовия договор без мое съгласие ? Аз не желая нито да оставам в новата фирма с новите собственици,нито желая по взаимно съгласие да подписвам каквото и да било,защото оставам на улицата и точно преди коледните и новогодишни празници!
В ТД ми гласи следното :

1. Служителят изпълнява задълженията си при условията на 8 (осем) часов работен ден,

и 5 (пет) дневна 40 (четиридесет) часова работна седмица.

1.1. Служителят изпълнява задълженията си при условията на чл. 141 от КТ – работа на

смени. Редуването на смените се определя от утвърден от Работодателя график. Полагане на извънреден труд се допуска само по изключение при спазване на условията и в размерите, посочени в КТ.


1.2. За длъжността, заемана от Служителя, се въвежда сумирано изчисляване на работното време, приложимо за период от 1 (един) месец.



2. Служителят получава общо месечно трудово възнаграждение в размер на ...... лв. за 8 /осем/ часа работно време, при сумирано изчисляване на работното време, като в посоченото възнаграждение е включено и допълнителното възнаграждение за трудов стаж и професионален опит.

3. Договорът се сключва със срок за изпитване от шест месеца, уговорен в полза на Работодателя. В срока за изпитване, Служителят може да го прекрати с двумесечно писмено придизвестие.

3.1. След изтичане на срока за изпитване и в случай, че никоя от страните не е прекратила договора, същият се счита за трудов договор сключен за неопределено време.

3.2. Трудовият договор за неопределено време може да бъде прекратен от всяка една от страните с двумесечно писмено предизвестие. Работодателя си запазва правото, при настъпване промяна в обстоятелствата за правоспособността на Служителя или по повод изразената в чл.1 от настоящия Договор декларация от страна на Служителя, да прекрати договора без предизвестие.

3.3. Страната, която прекратява трудовото правоотношение с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за неспазения срок на предизвестието, като в случай, че Служителят е страната, която не спазва срока на предизвестие, същият дава съгласие дължимото към работодателя обезщетение да бъде удържано от последното му трудово възнаграждение, полагащото му се обезщетение за неизползван платен годишен отпуск или от други суми, които му се дължат от Работодателя.

3.4. Страната, която е предизвестена за прекратяване на трудовото правоотношение, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, като дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за неспазения срок на предизвестие, като в случай, че Служителят е страната, която не спазва срока на предизвестие, същият дава съгласие дължимото към работодателя обезщетение да бъде удържано от последното му трудово възнаграждение, полагащото му се обезщетение за неизползван платен годишен отпуск или от други суми, които му се дължат от Работодателя.
despharm
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 23 Ное 2017, 17:38

Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron