начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Въпрос за реабилитация!?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос за реабилитация!?

Мнениеот un_carcerata » 04 Апр 2022, 21:21

Здравейте,
Бях осъден на две години л.с. през 2018г, изтърпях си наказанието ефективно без да съм ползвал УПО. Излязох от затвора на 06.02.2020г . Питането ми е ,колко време трябва да мине за да бъда реабилитиран? И вторият ми въпрос е автоматично ли става или трябва да подам молба за реабилитация?
Благодаря
un_carcerata
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 30 Окт 2017, 14:22

Re: Въпрос за реабилитация!?

Мнениеот berto » 05 Апр 2022, 10:21

Здравейте,
когато изтекат 3 години от момента на освобождаването Ви, можете да бъдете реабилитирани съдебно. Тогава в досието Ви ще пише "реабилитиран". Вижте чл. 87 от наказателния кодекс. Иначе пълната реабилитация настъпва след 5 години - чл. 88а връзка с чл. 82, ал. 1. Тогава в свидетелството Ви за съдимост ще пише "неосъждан".
berto
Потребител
 
Мнения: 314
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Въпрос за реабилитация!?

Мнениеот dimist » 05 Апр 2022, 11:21

Всъщност, приложим е чл. 86 ал. 2 НК, и реабилитацията настъпва по право. Но за всеки случай проверете дали сте осъдени на разноски, ако е така, внесете ги , и представете вносната бележка по първоинстанционното дело. Иначе по член 88А НК за присъди не по малки от 1 година срокът е не по-малко от 10 години.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Въпрос за реабилитация!?

Мнениеот berto » 05 Апр 2022, 13:31

Съжалявам за грешката, dimist е прав.

Но аз мисля, че юожете да искате съдебна реабилитация по реда на 87 от НК. Ако Ви я дадат, в свидетелството Ви ще пише "реабилитиран", а след 10тата година от изтичането на този 2-годишен срок ще пише "неосъждан".
berto
Потребител
 
Мнения: 314
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Въпрос за реабилитация!?

Мнениеот ilian_todorov » 05 Апр 2022, 14:06

berto написа:Съжалявам за грешката, dimist е прав.

Но аз мисля, че юожете да искате съдебна реабилитация по реда на 87 от НК. Ако Ви я дадат, в свидетелството Ви ще пише "реабилитиран", а след 10тата година от изтичането на този 2-годишен срок ще пише "неосъждан".

Брат ми няма "пълна" реабилитация, но в свидетелството му за съдимост пише, че е неосъждан. Пет години след тригодишната му условна присъда с пет години изпитателен срок си взе свидетелството.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Въпрос за реабилитация!?

Мнениеот dimist » 05 Апр 2022, 14:15

Да допълня - в НК няма пълна и частична реабилитация. След реабилитацията , в свидетелството за съдимост пише "неосъждан", с изключение на случаите, в които свидетелство за съдимост се иска за заемане на длъжност, за която се изисква лицето да е неосъждано, независимо от реабилитацията. В този случай пише "реабилитиран". Така пише и в случаите на служебно издаване на свидетелство за съдимост.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Въпрос за реабилитация!?

Мнениеот nikodim77 » 05 Апр 2022, 23:17

Здравейте,
Уважаеми dimist, не мога да споделя становището, което сте изразил в следното:
…пише "неосъждан", с изключение на случаите, в които свидетелство за съдимост се иска за заемане на длъжност, за която се изисква лицето да е неосъждано, независимо от реабилитацията.
Да. в НК не е употребен изразът „пълна” както множеството съдебни състави приемат и употребяват, нито изразът „абсолютна”, както е употребен и приет от ВКС, но не е вярно, че след настъпила пълна (абсолютна) реабилитация това следва да бъде упоменавано в свид. за с-мост предвид необходимостта му за заемане на длъжност, за която се изисква лицето да е неосъждано, независимо от реабилитацията. Именно чл. 88а от изключва това, в свид. за с-мост при настъпила реабилитация по този член следва да е записано „неосъждан”. Съд. практика, утвърдена от ВКС е непротиворечива в това, че разписаното в доста закони „…независимо от реабилитацията” или пък , „независимо от последвалата реабилитация” е неотносимо при настъпила такава по реда на чл.88а от НК, наречена „пълна”. Накратко, в обобщение, в свид. за съдимост при условичта на чл.88а от НК не следва да е упоменато "реабилитиран" а "неосъждан", което е така и в практиката.
Всъщност темата е разисквана тук и преди: https://lex.bg/forum/viewtopic.php?t=67938
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Въпрос за реабилитация!?

Мнениеот doondie » 06 Апр 2022, 00:52

un_carcerata написа:Бях осъден на две години л.с. през 2018г
Осъждан ли си преди това за нещо друго и бил ли си реабилитиран преди?
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Въпрос за реабилитация!?

Мнениеот un_carcerata » 07 Апр 2022, 22:27

Здравейте отново.Благодаря за отговорите,но малко се обърках :D Имам разноски по делото и експертизи които трябва да платя/около 2000лв/ което не е проблем.Обаче когато ме осъдиха на 2 години л.с. към присъдата имам и глоба от 20 000лв които не съм и не мисля да плащам докато им мине давността. Ако не платя въпросната глоба мога ли да бъда реабилитиран?
Относно периода за реабилитация се обърках от отговорите, 3 години? 5 години? 10 г? :D
И на последният отговор в който ме питате /това с цитатите от предишни коментари не ми се получава/ дали съм бил осъждан преди? Не, не съм.Първи арест,задържане,и присъда .
Благодаря Ви пак за отговорите! :)
un_carcerata
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 30 Окт 2017, 14:22

Re: Въпрос за реабилитация!?

Мнениеот ilian_todorov » 06 Юли 2022, 22:14

un_carcerata написа:Здравейте отново.Благодаря за отговорите,но малко се обърках :D Имам разноски по делото и експертизи които трябва да платя/около 2000лв/ което не е проблем.Обаче когато ме осъдиха на 2 години л.с. към присъдата имам и глоба от 20 000лв които не съм и не мисля да плащам докато им мине давността. Ако не платя въпросната глоба мога ли да бъда реабилитиран?
Относно периода за реабилитация се обърках от отговорите, 3 години? 5 години? 10 г? :D
И на последният отговор в който ме питате /това с цитатите от предишни коментари не ми се получава/ дали съм бил осъждан преди? Не, не съм.Първи арест,задържане,и присъда .
Благодаря Ви пак за отговорите! :)
Абе ти си бил голям кутсуз! Неосъждан осъден на две години ефективно, че и бонус 20 000 лева му дали!? То бива да има нахални магистрати, ама чак пък толкова! Много рядко се осъжда ефективно неосъждан когато придъдата не е над три години. Нека да ме поправят, ако греша, но съм останал с такова впечатление. Глобата не е проблем да не си я платил. И брат ми има глоба към годинките условно и не мисли да я плаща, но го реабилитираха като му изтече изпитателния срок от пет години. Спомням си, че имаше едно ТР, което даваше указания кога има реабилитация при неплатена глоба. Тогава когато НАП не е направил нищо да я събере три години и после мине още една демек четири годни общо. Май така ще стане и при теб, ако НАП не ти наложи някой запор, т.е. предприеме действие.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron