начало
Прокурорите видяха дискриминация към тях в чернова на проекта на Закона за адвокатурата Прокурорите видяха дискриминация към тях в чернова на проекта на Закона за адвокатурата

Бюро съдимост, чл.88а

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Бюро съдимост, чл.88а

Мнениеот hellmad » 26 Яну 2022, 21:09

Здравейте,

не съм сигурен как точно да формулирам заглавието, но все си мисля, че въпроса не би следвало да е проблем за всеки юрист.

Та, казуса е следният: Лице с две осъжданият, за които не е реабилитирано към момента. С предходно осъждане, за което е реабилитирано на осн. чл 86, т.с. към момента не попада в обхвата на същият чл. от НК.
Осъжданията са съответно: от 2013-та - 6 месеца, отложени с 3 години изпитателен срок и от 2014-та, пробация - под година.
Смятам и му казвам, че в свидетелството за съдимост ще му пише не осъждан. Първата присъда е изтърпяна края на 2016-та + 5 години = 2021. Втората е изтърпяна 2015-та + 2 години - 2017-та. Мисля си, че всички предпоставки да бъде реабилитиран са налице.

Обаче - в свидетелството за съдимост си пише осъждан. Безсмислено ми се струва да подава молба за съдебна реабилитация, тъй като при наличие на обстоятелства по чл88а няма съдебен състав, който да разгледа молбата по същество и ще прекрати производството. Естествено най-вероятно ще разпореди настъпилите обстоятелства да бъдат отразени в бюлетина за съдимост. Обаче все се надявам да има по-приемлив вариант.
В бюрото за съдимост назначили едни млади и хубави момичета, но те май само са се научили да вдигат рамене и да гледат умно.

Та, според Вас - какъв е пътя?

п.п. Единственото нещо, което ми идва на ум като потенциална причина за "е осъждано" е, че в причината за издаване на свидетелството за съдимост е посочено "Реабилитация" и дежурният съдия е извадил цялата информация от бюлетина. Но от друга страна - ако под първото изтърпяно наказание - някъде 2007-8-ма е отбелязано, че лицето е реабилитирано по право, под последните две осъждания няма никаква бележка.

Благодаря на отзовалите се.
hellmad
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 06 Окт 2013, 18:35

Re: Бюро съдимост, чл.88а

Мнениеот simeonova85 » 31 Яну 2022, 20:47

Здравейте!
Мисля, че за Вашия случай конкретно или поне от изложените по казуса факти следва да се има в предвид, че реабилитацията по право не настъпва по отношение на пълнолетно лице, което веднъж вече е било
реабилитирано(чл. 86, ал.2 НК) Отделно сте посочили, че лицето е било осъждано 2013-та и 2014-та година, което поне на мен така ми изглежда, да е извършило в изпитателния срок друго престъпление( 2013 г. е било осъдено условно с изпитателен срок, а 2014-та сочите, че е имало ново осъждане). Реабилитацията по право за първото осъждане е пречка за настъпване на реабилитация по право за второто осъждане- чл. 86, ал.2 от НК, респективно съдът може да постанови реабилитация и да се отиде на условията по чл. 87 от НК.
simeonova85
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Яну 2022, 11:02

Re: Бюро съдимост, чл.88а

Мнениеот berto » 01 Фев 2022, 11:35

Ами, наистина и според мен трябва да пише "неосъждан". Бюрото по съдимост се води към всеки районен съд в страната, така че можете да говорите с председателя на районния съд в краен случай. Друг вариант е да смятат срока по чл. 88а, ал. 3 вр. чл. 88а, ал. 1 по чл. 82, ал. 1, т. 3, а не по ал. 1, т. 4, както би трябвало да се смята.
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Бюро съдимост, чл.88а

Мнениеот chinchilla » 26 Фев 2022, 18:04

Здравейте и от мен, за да не отварям нова тема и аз имам въпрос за реабилитирането. Осъдиха ме н 8 мес ефективно през 2017 април месец. Автоматично ли ще ме реабилитира съда Април тази година? Не съм бил реабилитиран никога .
snooker, chinchillas, STARGATE & Alfa Romeo
Аватар
chinchilla
Потребител
 
Мнения: 338
Регистриран на: 16 Юли 2011, 21:34

Re: Бюро съдимост, чл.88а

Мнениеот berto » 26 Фев 2022, 19:31

Здравейте, chinchilla,

правилно сте разбрали, че ще ви реабилитират напълно през април тази година. Срокът е по чл. 82, ал. 1, т. 4 /НК вр. чл. 88а, ал. 1 /НК.
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Бюро съдимост, чл.88а

Мнениеот chinchilla » 26 Фев 2022, 19:49

Благодаря Ви berto
snooker, chinchillas, STARGATE & Alfa Romeo
Аватар
chinchilla
Потребител
 
Мнения: 338
Регистриран на: 16 Юли 2011, 21:34


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта