начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Теоретичните основи на НК от 1968г.

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Теоретичните основи на НК от 1968г.

Мнениеот berto » 11 Окт 2021, 23:02

Здравейте, колеги,
ще се радвам ако някой сподели тук откъде са черпени институти за създаването на настоящия наказателен кодекс от 1968г. Както знаем от учебника на проф. Стойнов, старият Наказателен закон от края на XIX век е заимстван от Унгария и Русия. В този ред на мисли ми е любопитно за сегашния кодекс откъде сме преписали :)
berto
Потребител
 
Мнения: 314
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Теоретичните основи на НК от 1968г.

Мнениеот jzschrstsprstr » 11 Окт 2021, 23:16

От предходния?
jzschrstsprstr
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 01 Мар 2011, 19:56

Re: Теоретичните основи на НК от 1968г.

Мнениеот ivan_lawyer » 12 Окт 2021, 10:24

Иван Ненов, но не той е единственият автор, поради специфичният характер на такава книга, тиражът е изчерпан и съкратен, той има освен обща част, "Особена", няма я, един колега я откри на интернет аукцион.

Наказателният ни кодекс е награден на конференция по Наказателно право в Рим, считай, тогава още - 1970 да е било, като образец на изящество и брилянтна структура, обхваща всички простъпки.

Професор Ненов е лидер в словесното интерпретиране на закона, аз просто плаках, един път я хванах на антикварната книжарница и - ето - няма я вече, а аз тогава нямах пари.

Ако някой я притежава е редно да се сподели с нас.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Теоретичните основи на НК от 1968г.

Мнениеот roshen » 12 Окт 2021, 21:43

По особената част мога да направя справка в издание на Ненов от ‘56г., ако кажете какво точно Ви трябва.
Bertо, на някаква конкретна тема ли пишете нещо?
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47

Re: Теоретичните основи на НК от 1968г.

Мнениеот berto » 12 Окт 2021, 21:56

Не, колега roshen , нищо не пиша, просто любопитствам, чете ми се поскоро първообразът на това, което днес имаме като Наказателен кодекс и може би малко локуми относно това как работи, че Стойнов много се повтаря и е много постен.
berto
Потребител
 
Мнения: 314
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Теоретичните основи на НК от 1968г.

Мнениеот jzschrstsprstr » 12 Окт 2021, 23:49

Вижте го Наказателния кодекс от 1951 г.
Влияние предполагам, че има съветско, но до каква степен не се заемам да кажа. Да си призная, за момента много не ме и интересува.
Аз си чета наказателното право на проф. Долапчиев - със същото удоволствие, с което четох облигационното право на проф. Иван Апостолов и вещното на проф. Венедиков. Голямо удоволствие е да четеш написаното от един учен в същинския смисъл на думата. Често забравям, че действащ е бил още първият наказателен закон. Това са дреболии.
п.п. Има и за формулата на Франк там. :wink: Но в общи линии Франк е бележка под линия на Долапчиев.
jzschrstsprstr
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 01 Мар 2011, 19:56

Re: Теоретичните основи на НК от 1968г.

Мнениеот ivan_lawyer » 13 Окт 2021, 09:33

При всички положения Наказателното право е тежък предмет, макар аз да работя в областта на гражданското, специално по имоти и кредити, там съм факир, но ми е интересно и един колега си купи Ненов, той има добро описание на Особената част, Долапчиев мисля, че съм го чел, има много, навремето си купих от една книжарница древни сборници на ВКС от 1920 - изящна словесност, направо мъркаш.

Стари адвокатски пледоарии, по вече забравени закони. Стари съдийски решения, красота. Дано се запази интересът към правото - като наука, не само като занаят.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron