начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Свидетелство за съдимост

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Свидетелство за съдимост

Мнениеот vibe39 » 31 Авг 2021, 23:04

Здравейте,казуса ми е;2007г ми заведоха дело по чл 194 ал1,вр.чл 18 ал 1пр1 от нк,съда опредиели прекратяване наказателното производствои страните се спорзумяват а аз да платя глоба 700лв и че съм наясно че спорзумението има последици на влязла в сила призъда.С днешна дата 14г по късно исках свидетелство за съдимост за държавна работа след спечелен конкурс,такова не ми се издава 10дни с обяснението че съм осъждан и съдята чака справка от нап дали е платена глобата,не трябва ли по право да съм реалибитиран автоматично?Глобата не е платена въпреки желанието ми(никога,никъде не разбрах а и не излезе къде,никога нямах и задължения към нап как става това?Възможно ли е сега НАП да предяви иск и да ми запорира сметки(имам имот и депозити).нямам никъви нови провинения.Моля за помощ
vibe39
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 31 Авг 2021, 21:19

Re: Свидетелство за съдимост

Мнениеот nikodim77 » 01 Сеп 2021, 01:46

Вижте vibe39, Ще започна с укор към Вас!:
Думите Ви: „Глобата не е платена въпреки желанието ми(никога,никъде не разбрах а и не излезе къде,никога…” звучат несериозно! Значи, ако имахте и мъничко желание да платите глобата, то пътища много… Бих казал, некоректно е да сочите, че сте имал желание, ама нейсе, не сте могъл или знаел как и къде! Но, както и да е, поставил сте въпрос, ще Ви отговоря според моите разбирания по него.:
Правилно съдията е изискал справка от НАП, защото от тази справка ще зависи какво ще е отразено в свид. за съдимост. Ако бяхте си заплатил глобата още през 2007-ма или поне до няколко години след това, то Вие щяхте да сте реабилитиран по право, при това с т.нар. „пълна реабилитация” и в свид. за съдимост щеше да пише само едно – „неосъждан”. Но, ако се окаже, че неплащането наглобата е довело до публично изпълнение, което на свой ред е удълило давностния срок до 10 години, същият е изтекъл през 2017-та година, което е преди 4 години. Съответно в свид. за съдимост ще е посочено, че сте реабилитиран (виж. чл. 34, ал. 3 от Наредба № 8 от26 Февруари 2008 г. за за функциите и организацията на дейността на бюрата за съдимост). Съдията е прецизен и си върши работата! Следва да имате предвид и разписаното в чл. 82, ал. 5 от НК, както и доста обстоятелства, от значение за Вашия казус. Не следва да се подминава и все още противоречивата практика на съдилищата, включ. и на ВКС досежно реабилитацията при наказанието – глоба, давностите и т.н. Практиката е пъстра и бих описал някои СР като "атрактивни"...
С риск да се повторя, ако си бяхте платил овреме…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Свидетелство за съдимост

Мнениеот vibe39 » 01 Сеп 2021, 12:53

Къде се плащат тези глоби? В нап при мнокократни проверки не дължа нищо,изпълнителен лист нямам и явно е налице бездействие на пъбличните изпълнители за събиране на глобата.Въпроса е и могат ли сега с тази справка от съдята да ми наложат запор и да се изизква.Ясно е че ще подам документ за давност.Благодаря Ви за отговорите.
vibe39
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 31 Авг 2021, 21:19

Re: Свидетелство за съдимост

Мнениеот nikodim77 » 01 Сеп 2021, 13:15

Здравейте отново,
Не, няма да ви наложат запор, тъй като задължението следва да е погасено по давност. Но, има нещо, което ми се струва, че ще да е във Ваша полза, ако написаното от Вас е така. В случай, че задължението Ви не фигурира в НАП и не е било обект на публично изпълнение, то и в свид. за съдимост би следвало да е отразено „неосъждано”, без посочване на това, че сте реабилитиран и т.н.
Отидете в офис на НАП, и с-щу представяне на документ за самоличност ще Ви бъде издадена справка за задълженията Ви –години назад. Тогава можете да разсъждавате, а най-добре е да посетите специалист – адвокат, който да се запознае подробно с обстоятелствата и да Ви съдейства по най-удачния начин. Така по разказ и без преглед на налични документи, можем да си пишем общи приказки...
Успех!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Свидетелство за съдимост

Мнениеот guest1 » 01 Сеп 2021, 14:16

vibe39 написа:Къде се плащат тези глоби? В нап при мнокократни проверки не дължа нищо,изпълнителен лист нямам и явно е налице бездействие на пъбличните изпълнители за събиране на глобата.Въпроса е и могат ли сега с тази справка от съдята да ми наложат запор и да се изизква.Ясно е че ще подам документ за давност.Благодаря Ви за отговорите.

Здравейте. Виждам, че nikodim77 Ви е обяснил много добре нещата.
Един допълнителен съвет - по принцип. Когато отидете в НАП - вземете си ПИК. Става за минути - носете си документ за самоличност.
После - през Портала за е-услуги на НАП или през обновения- може да си правите всякакви справки онлайн.
В случая интересна е "Справка за задълженията с възможност за извършване на плащане". В нея задълженията са разделени на три групи:
    - текущи
    - задължения, плащанията по които подлежат на разпределение от публичен изпълнител
    - погасени по давност/отписани задължения
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1804
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Свидетелство за съдимост

Мнениеот vibe39 » 01 Сеп 2021, 19:04

Имам ПИК,Днес пак ходих до нап,намам никъкви задължения.Казаха и че няма никакво сведение при тях за изизкана сума.
vibe39
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 31 Авг 2021, 21:19

Re: Свидетелство за съдимост

Мнениеот guest1 » 01 Сеп 2021, 20:35

vibe39 написа:Имам ПИК,Днес пак ходих до нап,намам никъкви задължения.Казаха и че няма никакво сведение при тях за изизкана сума.

Освен да отидете при врачка - друго не се сещам!

Пп. В случая - НАП са от страната на добрите.
Защото знам случаи:
Глоби - наложени от "Пътна полиция - КАТ" и платени в КАТ. "Пътна полиция" казват - не дължите нищо, но НАП отговарят - "Ама при нас "виси"!"
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1804
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Свидетелство за съдимост

Мнениеот nikodim77 » 01 Сеп 2021, 21:46

Здравейте пак,
Пиша малко със страхо-почитание, защото виждам, че се е включил в тамата един от корифеите в правото, от когото съм се учил години наред. Страх ме е да не сгреша някъде, но пък виждам, че в предходен пост той е дал положителна оценка на моите обяснения, та ще си позволя да продължа…:
Няма да се впускам в подробности и да мотивирам настоящето, че ще стане доста дълго…, но като цяло, във Вашия случай е най-важно да се сдобиете с доказателство (документ – хартиен, електронен, но официален), че по отношение на процесната глоба, за събирането ѝ не е било образувано изпълнително производство!!! Това е най-важно на този етап. Ако издаденото свид. за съдимост не Ви удовлетворява, има вариант, по реда на чл. 82, ал. 1 от АПК да оспорите отразеното в свидетелството. Но не Ви съветвам да го правите самосиндикално!!! Материята не е толкова проста, а и както в предходен пост посочих, дори и практиката на ВКС не е уеднаквена съвсем…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Свидетелство за съдимост

Мнениеот vibe39 » 10 Сеп 2021, 10:13

Свидетелството за съдимост ми излезе и на него пише не осъждан,нищо повече не ми дадоха и обясниха.Дали е само не осъждан за тази длъжност или реабилитиран по право?
Кой може да ми издаде документ за това,че не е заведен изпълнителен лист?Благодаря Ви
vibe39
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 31 Авг 2021, 21:19

Re: Свидетелство за съдимост

Мнениеот guest1 » 10 Сеп 2021, 11:02

vibe39 написа:Свидетелството за съдимост ми излезе и на него пише не осъждан,нищо повече не ми дадоха и обясниха.Дали е само не осъждан за тази длъжност или реабилитиран по право?
Кой може да ми издаде документ за това,че не е заведен изпълнителен лист?Благодаря Ви
Дали са Ви нещо такова
Изображение
„Лицето ... бла-бла-бла ... НЕ Е ОСЪЖДАНО“! Отдолу пише за какво се издава.

Подробности има когато „Е ОСЪЖДАНО“, пробации и прочие.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1804
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron