начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Свидетелство за съдимост

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Свидетелство за съдимост

Мнениеот vibe39 » 31 Авг 2021, 23:04

Здравейте,казуса ми е;2007г ми заведоха дело по чл 194 ал1,вр.чл 18 ал 1пр1 от нк,съда опредиели прекратяване наказателното производствои страните се спорзумяват а аз да платя глоба 700лв и че съм наясно че спорзумението има последици на влязла в сила призъда.С днешна дата 14г по късно исках свидетелство за съдимост за държавна работа след спечелен конкурс,такова не ми се издава 10дни с обяснението че съм осъждан и съдята чака справка от нап дали е платена глобата,не трябва ли по право да съм реалибитиран автоматично?Глобата не е платена въпреки желанието ми(никога,никъде не разбрах а и не излезе къде,никога нямах и задължения към нап как става това?Възможно ли е сега НАП да предяви иск и да ми запорира сметки(имам имот и депозити).нямам никъви нови провинения.Моля за помощ
vibe39
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 31 Авг 2021, 21:19

Re: Свидетелство за съдимост

Мнениеот nikodim77 » 01 Сеп 2021, 01:46

Вижте vibe39, Ще започна с укор към Вас!:
Думите Ви: „Глобата не е платена въпреки желанието ми(никога,никъде не разбрах а и не излезе къде,никога…” звучат несериозно! Значи, ако имахте и мъничко желание да платите глобата, то пътища много… Бих казал, некоректно е да сочите, че сте имал желание, ама нейсе, не сте могъл или знаел как и къде! Но, както и да е, поставил сте въпрос, ще Ви отговоря според моите разбирания по него.:
Правилно съдията е изискал справка от НАП, защото от тази справка ще зависи какво ще е отразено в свид. за съдимост. Ако бяхте си заплатил глобата още през 2007-ма или поне до няколко години след това, то Вие щяхте да сте реабилитиран по право, при това с т.нар. „пълна реабилитация” и в свид. за съдимост щеше да пише само едно – „неосъждан”. Но, ако се окаже, че неплащането наглобата е довело до публично изпълнение, което на свой ред е удълило давностния срок до 10 години, същият е изтекъл през 2017-та година, което е преди 4 години. Съответно в свид. за съдимост ще е посочено, че сте реабилитиран (виж. чл. 34, ал. 3 от Наредба № 8 от26 Февруари 2008 г. за за функциите и организацията на дейността на бюрата за съдимост). Съдията е прецизен и си върши работата! Следва да имате предвид и разписаното в чл. 82, ал. 5 от НК, както и доста обстоятелства, от значение за Вашия казус. Не следва да се подминава и все още противоречивата практика на съдилищата, включ. и на ВКС досежно реабилитацията при наказанието – глоба, давностите и т.н. Практиката е пъстра и бих описал някои СР като "атрактивни"...
С риск да се повторя, ако си бяхте платил овреме…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Свидетелство за съдимост

Мнениеот vibe39 » 01 Сеп 2021, 12:53

Къде се плащат тези глоби? В нап при мнокократни проверки не дължа нищо,изпълнителен лист нямам и явно е налице бездействие на пъбличните изпълнители за събиране на глобата.Въпроса е и могат ли сега с тази справка от съдята да ми наложат запор и да се изизква.Ясно е че ще подам документ за давност.Благодаря Ви за отговорите.
vibe39
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 31 Авг 2021, 21:19

Re: Свидетелство за съдимост

Мнениеот nikodim77 » 01 Сеп 2021, 13:15

Здравейте отново,
Не, няма да ви наложат запор, тъй като задължението следва да е погасено по давност. Но, има нещо, което ми се струва, че ще да е във Ваша полза, ако написаното от Вас е така. В случай, че задължението Ви не фигурира в НАП и не е било обект на публично изпълнение, то и в свид. за съдимост би следвало да е отразено „неосъждано”, без посочване на това, че сте реабилитиран и т.н.
Отидете в офис на НАП, и с-щу представяне на документ за самоличност ще Ви бъде издадена справка за задълженията Ви –години назад. Тогава можете да разсъждавате, а най-добре е да посетите специалист – адвокат, който да се запознае подробно с обстоятелствата и да Ви съдейства по най-удачния начин. Така по разказ и без преглед на налични документи, можем да си пишем общи приказки...
Успех!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Свидетелство за съдимост

Мнениеот guest1 » 01 Сеп 2021, 14:16

vibe39 написа:Къде се плащат тези глоби? В нап при мнокократни проверки не дължа нищо,изпълнителен лист нямам и явно е налице бездействие на пъбличните изпълнители за събиране на глобата.Въпроса е и могат ли сега с тази справка от съдята да ми наложат запор и да се изизква.Ясно е че ще подам документ за давност.Благодаря Ви за отговорите.

Здравейте. Виждам, че nikodim77 Ви е обяснил много добре нещата.
Един допълнителен съвет - по принцип. Когато отидете в НАП - вземете си ПИК. Става за минути - носете си документ за самоличност.
После - през Портала за е-услуги на НАП или през обновения- може да си правите всякакви справки онлайн.
В случая интересна е "Справка за задълженията с възможност за извършване на плащане". В нея задълженията са разделени на три групи:
    - текущи
    - задължения, плащанията по които подлежат на разпределение от публичен изпълнител
    - погасени по давност/отписани задължения
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Свидетелство за съдимост

Мнениеот vibe39 » 01 Сеп 2021, 19:04

Имам ПИК,Днес пак ходих до нап,намам никъкви задължения.Казаха и че няма никакво сведение при тях за изизкана сума.
vibe39
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 31 Авг 2021, 21:19

Re: Свидетелство за съдимост

Мнениеот guest1 » 01 Сеп 2021, 20:35

vibe39 написа:Имам ПИК,Днес пак ходих до нап,намам никъкви задължения.Казаха и че няма никакво сведение при тях за изизкана сума.

Освен да отидете при врачка - друго не се сещам!

Пп. В случая - НАП са от страната на добрите.
Защото знам случаи:
Глоби - наложени от "Пътна полиция - КАТ" и платени в КАТ. "Пътна полиция" казват - не дължите нищо, но НАП отговарят - "Ама при нас "виси"!"
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Свидетелство за съдимост

Мнениеот nikodim77 » 01 Сеп 2021, 21:46

Здравейте пак,
Пиша малко със страхо-почитание, защото виждам, че се е включил в тамата един от корифеите в правото, от когото съм се учил години наред. Страх ме е да не сгреша някъде, но пък виждам, че в предходен пост той е дал положителна оценка на моите обяснения, та ще си позволя да продължа…:
Няма да се впускам в подробности и да мотивирам настоящето, че ще стане доста дълго…, но като цяло, във Вашия случай е най-важно да се сдобиете с доказателство (документ – хартиен, електронен, но официален), че по отношение на процесната глоба, за събирането ѝ не е било образувано изпълнително производство!!! Това е най-важно на този етап. Ако издаденото свид. за съдимост не Ви удовлетворява, има вариант, по реда на чл. 82, ал. 1 от АПК да оспорите отразеното в свидетелството. Но не Ви съветвам да го правите самосиндикално!!! Материята не е толкова проста, а и както в предходен пост посочих, дори и практиката на ВКС не е уеднаквена съвсем…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Свидетелство за съдимост

Мнениеот vibe39 » 10 Сеп 2021, 10:13

Свидетелството за съдимост ми излезе и на него пише не осъждан,нищо повече не ми дадоха и обясниха.Дали е само не осъждан за тази длъжност или реабилитиран по право?
Кой може да ми издаде документ за това,че не е заведен изпълнителен лист?Благодаря Ви
vibe39
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 31 Авг 2021, 21:19

Re: Свидетелство за съдимост

Мнениеот guest1 » 10 Сеп 2021, 11:02

vibe39 написа:Свидетелството за съдимост ми излезе и на него пише не осъждан,нищо повече не ми дадоха и обясниха.Дали е само не осъждан за тази длъжност или реабилитиран по право?
Кой може да ми издаде документ за това,че не е заведен изпълнителен лист?Благодаря Ви
Дали са Ви нещо такова
Изображение
„Лицето ... бла-бла-бла ... НЕ Е ОСЪЖДАНО“! Отдолу пише за какво се издава.

Подробности има когато „Е ОСЪЖДАНО“, пробации и прочие.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron