начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Обжалване на наказателно постановление

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Обжалване на наказателно постановление

Мнениеот ivankolev8 » 09 Юли 2021, 10:13

Здравейте , бях потърпевш от побой в който ми бяха нанесени отворено-контузни рани по главата с метален предмет . Веднага се обадих на 112 , дойде полиция и линейка .Зашиха ми главата в спешното , после дадох показания в полицията и там искаха да ми връчат наказателно постановление за нарушаване на обществения ред , което отказах да подпиша .Сега постановлението е дошло в кметството , има 7-дневен срок за обжалване ,та искам да се подготвя за обжалване преди да го взема .Издадено ми е медицинско свидетелство на следващия ден след побоя , както и амбулаторен лист от спешното отделение . Мойта теза е ,че бях провокиран и нападнат и действията са ми били изцяло с цел самозащита .Но полицаите изкарват ,че едва ли не съм си търсил боя .Пуснах и сигнал в прокуратурата , която установи нанесената ми лека телесна повреда .Всяка помощ как да структурирам жалбата от наказателното постановление пред районен съд ще ми е от полза , тъй като нямам възможност да ползвам услугите на адвокат .Благодаря и лек ден !
ivankolev8
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 09 Юли 2021, 09:49

Re: Обжалване на наказателно постановление

Мнениеот guest1 » 09 Юли 2021, 10:38

Здравейте!
Ще коментирам само думите:
ivankolev8 написа:... нямам възможност да ползвам услугите на адвокат.

Точно за такива случаи има Закон за правната помощ
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1791
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Обжалване на наказателно постановление

Мнениеот doondie » 09 Юли 2021, 11:13

Кога се е случил инцидентът? И да те нападнат ли вече е нарушение? :shock:
Иначе ако питаш полицията или „патриотите” в България, и жертвите на домашно насилие или сексуално посегателство са си го търсели.

Няма нужда да чакаш излишно, преди да вземеш НП. Дори да не е изчерпателна жалбата, ще можеш в хода на съдебното производство да представиш допълнителни аргументи. Достатъчно е да напишеш, че смяташ НП за незаконосъобразно, да представиш своята версия за случилото се, да посочиш участници и/или свидетели, съответно да отправиш и някакви доказателствени искания (ако има видеозаписи и прочие) и не на последно място да предоставиш каквито документи (дозателства) имаш.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Обжалване на наказателно постановление

Мнениеот nikodim77 » 09 Юли 2021, 13:14

Уважаеми Г-н. ivankolev8,
Наистина се нуждаете от съдействие от специалист – юрист (адвокат), защото е важно как е оформена жалбата. Пишете, че са направили опит при задържането Ви да Ви връчат НП, което няма как да е така. Или е правен опит да Ви връчат фиш, или акт (АУАН), но не и НП. Това, което вече е дошло в кметството е НП, срокът за обжалване на което не е 7-дневен, а 14!
Има редица тънкости при административнонаказателното производство, които явно Ви убягват, а това е от особено значение за защитата Ви.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Обжалване на наказателно постановление

Мнениеот ivankolev8 » 09 Юли 2021, 14:06

nikodim77 написа:. Пишете, че са направили опит при задържането Ви да Ви връчат НП, което няма как да е така. Или е правен опит да Ви връчат фиш, или акт (АУАН), но не и НП. Това, което вече е дошло в кметството е НП, срокът за обжалване на което.

Не при задържането (никой не ме е задържал) ,а при даването на писмени показания в РУ .И да най-вероятно е било фиш или акт , но беше час и половина след инцидента и бях зашеметен , та не помня точно .Иначе и извършителя не са го задържали и на него са написали същия акт за нарушаване на обществения ред .Нищо ,че имах отворени рани по 4см в областта на слепоочието и тила с обилно кръвоизтичане ,а извършителя няма наранявания полицията е сметнала ,че сме еднакво виновни .
ivankolev8
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 09 Юли 2021, 09:49

Re: Обжалване на наказателно постановление

Мнениеот nikodim77 » 09 Юли 2021, 17:40

Добре, вижте сега, Вие сте имал близо месец, ако не и повече да осъществите действия по защита на накърнените Ви права. В случая е могло да пуснете съответната жалба (сигнал, тъжба…) до РП, която щеше да извърши проверка по случая. Нещо повече, развоят на проверката би имал доказателствена стойност и по предстоящо (евентуално) дело по реда на ЗАНН, в случай, че обжалвате издаденото Ви НП. Да, нямате правни познания, нямате и средства за възнаграждение на процесуален представител. Но това са преодолими препятствия, при все че е налице възможност да ползвате служебна защита, която да поискате още със жалбата пред РП. В случая Вашата пасивност е във Ваш ущърб…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Обжалване на наказателно постановление

Мнениеот ivankolev8 » 09 Юли 2021, 21:14

nikodim77 написа:Добре, вижте сега, Вие сте имал близо месец, ако не и повече да осъществите действия по защита на накърнените Ви права. В случая е могло да пуснете съответната жалба (сигнал, тъжба…) до РП, която щеше да извърши проверка по случая. Нещо повече, развоят на проверката би имал доказателствена стойност и по предстоящо (евентуално) дело по реда на ЗАНН, в случай, че обжалвате издаденото Ви НП. Да, нямате правни познания, нямате и средства за възнаграждение на процесуален представител. Но това са преодолими препятствия, при все че е налице възможност да ползвате служебна защита, която да поискате още със жалбата пред РП. В случая Вашата пасивност е във Ваш ущърб…


Няма пасивност от моя страна . Веднага след случая е подаден сигнал до прокуратурата .Чаках 2 месеца да излезе прокурорското решение , което установи нанесената ми лека телесна повреда .Давал съм втори път показания за случая в РУ , както и са разпитвани свидетели и извършителя .Естествено разследващите полицаи ,заедно със свидетелите малко са изопачили истината ,като едва ли не твърдят че аз съм провокирал боя .Щях да подавам тъжба в съда , както и граждански иск ,но дойде НП и ще трябва първо него да обжалвам .
ivankolev8
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 09 Юли 2021, 09:49

Re: Обжалване на наказателно постановление

Мнениеот nikodim77 » 09 Юли 2021, 22:39

Интересно, как се е произнесъл прокурорът в постановлението си (актовете на прокуратурата не са решения)? Ако в в същото се сочат неблагоприятни за Вас обстоятелства, то и успехът при обжалването на НП е под въпрос. Когато получавахте призовки и прочие книжа по ДП, на гърба им е било посочено, че имате право на правна помощ.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Обжалване на наказателно постановление

Мнениеот doondie » 10 Юли 2021, 01:02

Последен коментар от мен, понеже явно няма интерес към мнението ми.
Доколкото разбирам, актосъставителят не е присъствал в момента на извършване на нарушението, т.е. не е пряк свидетел. Свидетелите имат ли някаква връзка с извършителя - приятели, роднини, т.е. имат ли интерес да поддържат неговата версия?
Бил ли си под въздействието на алкохол? В какво се изразяват твоите „действия” по време на инцидента? Нанесъл ли си някакви имуществени щети на публична или частна собственост? Как по-точно си нарушил обществения ред - викал си посред нощ, ходил си гол из улиците?
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Обжалване на наказателно постановление

Мнениеот ivankolev8 » 10 Юли 2021, 21:14

nikodim77 написа:Интересно, как се е произнесъл прокурорът в постановлението си (актовете на прокуратурата не са решения)? Ако в в същото се сочат неблагоприятни за Вас обстоятелства, то и успехът при обжалването на НП е под въпрос. Когато получавахте призовки и прочие книжа по ДП, на гърба им е било посочено, че имате право на правна помощ.

От прокуратурата получих отказ за образуване на наказателно производство , прокурорът е установил нанесената ми лека телесна повреда , като за нея трябва да си търся правата по частен път .Призовки не съм получавал ,кварталния полицай беше казал на съседа да отида да дам показания в полицията .Пише ,че са ни съставени писмени протоколи по чл.65 от ЗМВР .
ivankolev8
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 09 Юли 2021, 09:49

Re: Обжалване на наказателно постановление

Мнениеот ivankolev8 » 10 Юли 2021, 21:25

doondie написа:Последен коментар от мен, понеже явно няма интерес към мнението ми.
Доколкото разбирам, актосъставителят не е присъствал в момента на извършване на нарушението, т.е. не е пряк свидетел. Свидетелите имат ли някаква връзка с извършителя - приятели, роднини, т.е. имат ли интерес да поддържат неговата версия?
Бил ли си под въздействието на алкохол? В какво се изразяват твоите „действия” по време на инцидента? Нанесъл ли си някакви имуществени щети на публична или частна собственост? Как по-точно си нарушил обществения ред - викал си посред нощ, ходил си гол из улиците?

Да , полицаите не са присъствали в момента на нарушението .Свидетелите са както мои познати ,така и на извършителя .Не съм бил под въздействие на алкохол .Действията ми се изразяват в самозащита .Не съм нанесъл имуществени щети .Не съм нарушил обществения ред ,но полицаите твърдят ,че след устни пререкания аз съм иницирал физическа саморазправа ,може би на базата на свидетелски показания .Което е абсурдно , истината е че бях обиждан от извършителя , след което му казах да се махне и да ме остави .А той ми нанесе юмручни удари ,успях да се отдалеча ,а той взе метален предмет и ме нападна повторно ,като ми разби главата .
ivankolev8
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 09 Юли 2021, 09:49

Re: Обжалване на наказателно постановление

Мнениеот nikodim77 » 13 Юли 2021, 00:37

Здравейте отново, :oops: :cry:
С настоящия пост желая да поправя доста груба грешка от моя страна, която се дължи на основен пропуск при прочит на ЗИДЗАНН. Поради допуснатата грешка съм си позволил с категоричност да дам мнение по въпрос, което мнение, силно се надявам да не е било взето предвид от четящите темата, както и да не са се позовавали на същото, тъй като е грешно.
С твърдост съм посочил, че срокът за обжалване нан НП е 14-дневен, като съм взел предвид ЗИДЗАНН 2020 г., където е изменен чл. 59, с което изменение е променен срокът от 7-дневен на 14-дневен. Но!? Не съм отчел обстоятелството, че ЗИДЗАНН влиза в сила една година след обнародването му в „Държавен вестник“, което е на 23. 12. 2021 г. До тази дата през Декември наст. година, срокът за обжалване на НП е досегашният – 7-дневен срок.
За съжаление мнение в същия смисъл – погрешен и то с дръзка категоричност съм дал и в друга тема, а именно, „Акт за изтекла лична карта”, намираща се тук: viewtopic.php?f=3&t=68209&start=0 .
Силно се надявам, че както включилите се по темите, така и други, прочели същите и по-конкретно моите опорочени мнения, да не са ползвали същите при реализиране на своята защита. Форумът е с определена насоченост – юридическа, и участниците, и четящите често намират мненията за истинни и коректни. И една грешка по тълкуване и представяне на норма, указваща преклузивен срок, като моята е недопустима, за което искрено моля да бъда извинен! Така също, моля да бъда извинен и от тези участници, с които съм влязъл в спор по отношение на този срок.
Да, срокът ще бъде 14-дневен, но след дата 23. 12. 2021 г.

пп. Тъй като не откривам опция за изтриване и/или/промяна на мнение, ако администраторите преценят, биха могли да премахнат от мненията ми твърденията, че срокът за обжалване на НП не е 7-дневен, а 14.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 26 госта


cron