начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Счупена долна челюст

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Счупена долна челюст

Мнениеот montanarlz » 03 Юни 2021, 19:59

На официален футболен мач ми счупиха долната челюст на 2 места в игрова ситуация. Противников играч ме изрита в главата и областта на челюстта. Какъв е шансът да го осъдя за телесната повреда?
Ще се консултирам и с адвокат на място де, ама да питам и тук. :mrgreen: Травмата ми е доста тежка.

П.п. Да уточня, че става въпрос за аматьорски футбол, ниво областна група. Всички играем без договори. Това стана на мач от първенство в групата.
montanarlz
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 13 Дек 2014, 20:38

Re: Счупена долна челюст

Мнениеот katerinakuch » 04 Юни 2021, 00:15

Предполагам не го е сторил умишлено /дано/. Дело може да се заведе, но е желателно от човешка гледна точка според мен да се помирите и да достигнете до компромисно и удовлетворително и за двете страни развитие на ситуацията. Желая ви успех.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Счупена долна челюст

Мнениеот TheOldMan » 04 Юни 2021, 05:20

К'во ли правят боксьорите?
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Счупена долна челюст

Мнениеот ivanov_p » 04 Юни 2021, 07:57

Травмата е средна телесна повреда и трябва да се освидетелствате, а след това, или и преди това, да отидете при адвокат.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Счупена долна челюст

Мнениеот bozyo » 04 Юни 2021, 09:50

montanarlz написа:На официален футболен мач ми счупиха долната челюст на 2 места в игрова ситуация. Противников играч ме изрита в главата и областта на челюстта. Какъв е шансът да го осъдя за телесната повреда?
Ще се консултирам и с адвокат на място де, ама да питам и тук. :mrgreen: Травмата ми е доста тежка.

П.п. Да уточня, че става въпрос за аматьорски футбол, ниво областна група. Всички играем без договори. Това стана на мач от първенство в групата.

Трябва да сте наясно със себе си какво искате - наказание, обезщетение, или и двете? Първото е обект на наказателно дело от частен характер, в което Вие сте потърпевш. Жалбата до полицията/прокуратурата/съда следва да бъде подадена не по-късно от шест месеца след събитието. Второто е обект на граждански иск, който може да бъде подаден в рамките на наказателното производство или отделно от него.

katerinakuch написа:Предполагам не го е сторил умишлено /дано/. Дело може да се заведе, но е желателно от човешка гледна точка според мен да се помирите и да достигнете до компромисно и удовлетворително и за двете страни развитие на ситуацията. Желая ви успех.

Това тук е юридически форум. Правото не разглежда човешката гледна точка, а закона.

Наказателен кодекс написа:Чл. 133. Който причини другиму по непредпазливост тежка или средна телесна повреда, се наказва с лишаване от свобода до една година или с пробация.
https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/1589654529

Помирение може да се търси и в наказателното производство, и в рамките на присъединения граждански иск.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Счупена долна челюст

Мнениеот roshen » 04 Юни 2021, 14:52

Не мисля, че е от частен х-р, по-вероятно ми се вижда да е от общ х-р, но да се възбужда по тъжба. Не споделям и виждането Ви относно помирението. Законодателят е предвидил решението дали да се иницира нак. п-во да бъде взето от пострадалия. Посочвате, че една от възможностите е да търси обезщетение за вреди, ако това цели и може да го постигне извънсъдебно - кому е нужно да ангажира съдебната система...
“Доктрината обаче традиционно приема, че извън актуалната нормативна база също има факти, които придават непрестъпен характер на определено поведение поради липсата на обществена опасност у него.[17] Като такива се приемат съгласието на пострадалия[18], изпълнението на закона, увреждащата спортна дейност, упражняването на законно право, и др.[19]” - това е откъс от статия на Мирослав Овчаров (др и окръжен прокурор) и дава повод за размисъл докъде би се простирала наистина отговорността на другия играч.
Към питащия - добре сте се насочили към среща с адвокат.
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47

Re: Счупена долна челюст

Мнениеот miko_pk » 04 Юни 2021, 20:57

адвокатът на питащия: Докато папагалите в Интернет се чудят и се маят има или не престъпление, аз ще си заведа иска по 45 ЗЗД, ще си докажа деликта и "ич ми не е" от частен или от общ характер е деянието и по чий почин се "възбужда" и повдига наказателно преследване. Аааа, и резултативен хонорар ще си договоря, и договор за правна помощ по 38 Задв ще си пусна и данъците няма да си платя. Ама и папагалите ще имат нещо, с което да си запълнят времето. Ходете пеша, бе!
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: Счупена долна челюст

Мнениеот roshen » 04 Юни 2021, 22:14

Еха, какъв хъс, какво настървение, съвсем като на човек, най-после попаднал на сгоден случай. Това би обяснило и очакването Ви да не дължите и платите никакви данъци. Ходенето пеша е здраве, за разлика от просташкото и арогантно държане ;)
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47

Re: Счупена долна челюст

Мнениеот montanarlz » 20 Сеп 2021, 18:25

Днес получих писмо от Районната прокуратура.
Образувано е и се води досъдебно производство по чл 133 от НК.
montanarlz
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 13 Дек 2014, 20:38


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron