начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Счупена долна челюст

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Счупена долна челюст

Мнениеот montanarlz » 03 Юни 2021, 19:59

На официален футболен мач ми счупиха долната челюст на 2 места в игрова ситуация. Противников играч ме изрита в главата и областта на челюстта. Какъв е шансът да го осъдя за телесната повреда?
Ще се консултирам и с адвокат на място де, ама да питам и тук. :mrgreen: Травмата ми е доста тежка.

П.п. Да уточня, че става въпрос за аматьорски футбол, ниво областна група. Всички играем без договори. Това стана на мач от първенство в групата.
montanarlz
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 13 Дек 2014, 20:38

Re: Счупена долна челюст

Мнениеот katerinakuch » 04 Юни 2021, 00:15

Предполагам не го е сторил умишлено /дано/. Дело може да се заведе, но е желателно от човешка гледна точка според мен да се помирите и да достигнете до компромисно и удовлетворително и за двете страни развитие на ситуацията. Желая ви успех.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Счупена долна челюст

Мнениеот TheOldMan » 04 Юни 2021, 05:20

К'во ли правят боксьорите?
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Счупена долна челюст

Мнениеот ivanov_p » 04 Юни 2021, 07:57

Травмата е средна телесна повреда и трябва да се освидетелствате, а след това, или и преди това, да отидете при адвокат.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Счупена долна челюст

Мнениеот bozyo » 04 Юни 2021, 09:50

montanarlz написа:На официален футболен мач ми счупиха долната челюст на 2 места в игрова ситуация. Противников играч ме изрита в главата и областта на челюстта. Какъв е шансът да го осъдя за телесната повреда?
Ще се консултирам и с адвокат на място де, ама да питам и тук. :mrgreen: Травмата ми е доста тежка.

П.п. Да уточня, че става въпрос за аматьорски футбол, ниво областна група. Всички играем без договори. Това стана на мач от първенство в групата.

Трябва да сте наясно със себе си какво искате - наказание, обезщетение, или и двете? Първото е обект на наказателно дело от частен характер, в което Вие сте потърпевш. Жалбата до полицията/прокуратурата/съда следва да бъде подадена не по-късно от шест месеца след събитието. Второто е обект на граждански иск, който може да бъде подаден в рамките на наказателното производство или отделно от него.

katerinakuch написа:Предполагам не го е сторил умишлено /дано/. Дело може да се заведе, но е желателно от човешка гледна точка според мен да се помирите и да достигнете до компромисно и удовлетворително и за двете страни развитие на ситуацията. Желая ви успех.

Това тук е юридически форум. Правото не разглежда човешката гледна точка, а закона.

Наказателен кодекс написа:Чл. 133. Който причини другиму по непредпазливост тежка или средна телесна повреда, се наказва с лишаване от свобода до една година или с пробация.
https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/1589654529

Помирение може да се търси и в наказателното производство, и в рамките на присъединения граждански иск.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Счупена долна челюст

Мнениеот roshen » 04 Юни 2021, 14:52

Не мисля, че е от частен х-р, по-вероятно ми се вижда да е от общ х-р, но да се възбужда по тъжба. Не споделям и виждането Ви относно помирението. Законодателят е предвидил решението дали да се иницира нак. п-во да бъде взето от пострадалия. Посочвате, че една от възможностите е да търси обезщетение за вреди, ако това цели и може да го постигне извънсъдебно - кому е нужно да ангажира съдебната система...
“Доктрината обаче традиционно приема, че извън актуалната нормативна база също има факти, които придават непрестъпен характер на определено поведение поради липсата на обществена опасност у него.[17] Като такива се приемат съгласието на пострадалия[18], изпълнението на закона, увреждащата спортна дейност, упражняването на законно право, и др.[19]” - това е откъс от статия на Мирослав Овчаров (др и окръжен прокурор) и дава повод за размисъл докъде би се простирала наистина отговорността на другия играч.
Към питащия - добре сте се насочили към среща с адвокат.
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47

Re: Счупена долна челюст

Мнениеот miko_pk » 04 Юни 2021, 20:57

адвокатът на питащия: Докато папагалите в Интернет се чудят и се маят има или не престъпление, аз ще си заведа иска по 45 ЗЗД, ще си докажа деликта и "ич ми не е" от частен или от общ характер е деянието и по чий почин се "възбужда" и повдига наказателно преследване. Аааа, и резултативен хонорар ще си договоря, и договор за правна помощ по 38 Задв ще си пусна и данъците няма да си платя. Ама и папагалите ще имат нещо, с което да си запълнят времето. Ходете пеша, бе!
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: Счупена долна челюст

Мнениеот roshen » 04 Юни 2021, 22:14

Еха, какъв хъс, какво настървение, съвсем като на човек, най-после попаднал на сгоден случай. Това би обяснило и очакването Ви да не дължите и платите никакви данъци. Ходенето пеша е здраве, за разлика от просташкото и арогантно държане ;)
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47

Re: Счупена долна челюст

Мнениеот montanarlz » 20 Сеп 2021, 18:25

Днес получих писмо от Районната прокуратура.
Образувано е и се води досъдебно производство по чл 133 от НК.
montanarlz
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 13 Дек 2014, 20:38


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron