начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Без наказание за кражба

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Без наказание за кражба

Мнениеот workstation » 31 Яну 2021, 15:34

Здравейте, моля за експертно мнение. Откраднаха ми телефона, по фактура е 2400 лева, заловиха извършителя, но телефон няма, доколкото разбрах е обрал и други хора. Действието се развива в повече от година, извършителят не беше осъден да лежи в затвора, нито за моят телефон, нито за други извършени грабежи. Въпросът ми е, по закон за такава голяма сума, не трябва ли извършителят да бъде осъден с ефективна присъда, а да не му се разминава с условни и тн. Доколкото знам, в затвор не се лежи, само ако сумата е под 200 или 300 лева, а тук говорим за 2400 и пак му се разминава, по-висок ли е прага, за да осъдят някого за кражба и какви са наказанията за съответните суми, ако изобщо има такова нещо.

Благодаря!
workstation
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 31 Яну 2021, 15:27

Re: Без наказание за кражба

Мнениеот teogeo » 31 Яну 2021, 20:10

workstation написа:Здравейте, моля за експертно мнение. Откраднаха ми телефона, по фактура е 2400 лева, заловиха извършителя, но телефон няма, доколкото разбрах е обрал и други хора. Действието се развива в повече от година, извършителят не беше осъден да лежи в затвора, нито за моят телефон, нито за други извършени грабежи. Въпросът ми е, по закон за такава голяма сума, не трябва ли извършителят да бъде осъден с ефективна присъда, а да не му се разминава с условни и тн. Доколкото знам, в затвор не се лежи, само ако сумата е под 200 или 300 лева, а тук говорим за 2400 и пак му се разминава, по-висок ли е прага, за да осъдят някого за кражба и какви са наказанията за съответните суми, ако изобщо има такова нещо.

Благодаря!


не, няма изискване да е осъден с ефективна присъда. В затвор трудно се влиза. Или е 78а от НК, или са пробации / условни.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Без наказание за кражба

Мнениеот kpts_ » 31 Яну 2021, 22:28

Такива са ни закончетата - първата кражба почти винаги е на промоция.
Но за 2400, хайде с експертизата да намалее наполовина цената и евентуално при продължавано - няма как да е 78а.
Можеше поне да приемат в НК, че ефективното осъждане не се прилага, ако са възстановени имуществените вреди и случаят не е тежък, или в рецидив, повторност и подобни.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Без наказание за кражба

Мнениеот gridiron » 09 Фев 2021, 20:18

Възможно е да само ходотаствали на този

Да ви припомня случият с дядото откраднал от Била парче кашкавал на стойност 3.70 лв

Милиционрите го изпердашили с акт 300лвТова бил минимума

Уважаеният Иванов беше казал, че в бг отдавна не трябва да се гледа закона
gridiron
Потребител
 
Мнения: 290
Регистриран на: 10 Ное 2013, 21:28


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron