начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Набедяване

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Набедяване

Мнениеот l3g3nd » 16 Сеп 2020, 21:34

Здравейте, семейството ми има дългогодишен проблем с един от съседите ни.

Накратко лицето беше в конфликт със сина си, който беше алкохолик и наркоман. Имаха и неразрешими финансови спорове вследствие на което почти всяка вечер имаше скандали пред кооперацията, които слушаше целия квартал. Десетки пъти е била викана полиция, която прибираше сина в изтрезвителя, а бащата се прибираше и започваше да блъска в изблик на нерви. Бяхме едни от малкото съседи, които открито им правеха забележка или викахме полиция. Подавали сме и жалба от името на цялата кооперация срещу двамата, за която са били предупреждавани. С цялата си наглост бащата се опита да се изкара жертва и започна да подава жалби срещу нас конкретно, в които се опитва да ни набеди за цял списък изфабрикувани обвинения, за които няма нито доказателства, нито свидетели. Жалбите по думите на кварталния са писани от адвокат или след консултация с такъв. Формулирани са така че да не може подателят да бъде обвинен в набедяване, цитирам "Имам основание да вярвам..."
В крайна сметка след многобройни дребни присъди(за които разбрахме впоследствие) синът извърши убийство и в момента е на топло за доста години, но бащата се озлоби още повече и започна да блъска денонощно. Лицето е с престижна професия, която вече не практикува, но е хващан да краде ток от друг съсед и е бил арестуван за принуда и представяне като полицейско лице с фалшива карта (беше в криминалната хроника). Общо взето няма съсед, който да не знае някаква съмнителна история свързана с него. Известно време с него живееше жена, която се опита да играе ролята на медиатор между нас, но след многобройни семейни скандали тя също го напусна. Историята продължава от 2008 насам и това наистина е само кратката версия на събитията.

Консултирал съм се с приятел адвокат още преди синът да влезе в затвора и съветът му беше да се опитаме дружно със съседите да го изгоним от блока по ЗУЕС, но че ще отнеме много време и усилия и най-вероятно няма да има никакви реални последствия.
Ще се радвам да получа насока дали имам основание да се обърна към адвокат поне за безпредметните жалби, които лицето продължава да подава когато го стегне шапката.
l3g3nd
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Сеп 2020, 19:56

Re: Набедяване

Мнениеот ilian_todorov » 16 Сеп 2020, 22:19

l3g3nd написа:Здравейте, семейството ми има дългогодишен проблем с един от съседите ни.

Накратко лицето беше в конфликт със сина си, който беше алкохолик и наркоман. Имаха и неразрешими финансови спорове вследствие на което почти всяка вечер имаше скандали пред кооперацията, които слушаше целия квартал. Десетки пъти е била викана полиция, която прибираше сина в изтрезвителя, а бащата се прибираше и започваше да блъска в изблик на нерви. Бяхме едни от малкото съседи, които открито им правеха забележка или викахме полиция. Подавали сме и жалба от името на цялата кооперация срещу двамата, за която са били предупреждавани. С цялата си наглост бащата се опита да се изкара жертва и започна да подава жалби срещу нас конкретно, в които се опитва да ни набеди за цял списък изфабрикувани обвинения, за които няма нито доказателства, нито свидетели. Жалбите по думите на кварталния са писани от адвокат или след консултация с такъв. Формулирани са така че да не може подателят да бъде обвинен в набедяване, цитирам "Имам основание да вярвам..."
В крайна сметка след многобройни дребни присъди(за които разбрахме впоследствие) синът извърши убийство и в момента е на топло за доста години, но бащата се озлоби още повече и започна да блъска денонощно. Лицето е с престижна професия, която вече не практикува, но е хващан да краде ток от друг съсед и е бил арестуван за принуда и представяне като полицейско лице с фалшива карта (беше в криминалната хроника). Общо взето няма съсед, който да не знае някаква съмнителна история свързана с него. Известно време с него живееше жена, която се опита да играе ролята на медиатор между нас, но след многобройни семейни скандали тя също го напусна. Историята продължава от 2008 насам и това наистина е само кратката версия на събитията.

Консултирал съм се с приятел адвокат още преди синът да влезе в затвора и съветът му беше да се опитаме дружно със съседите да го изгоним от блока по ЗУЕС, но че ще отнеме много време и усилия и най-вероятно няма да има никакви реални последствия.
Ще се радвам да получа насока дали имам основание да се обърна към адвокат поне за безпредметните жалби, които лицето продължава да подава когато го стегне шапката.

След като Ви е станало ясно, че съседът Ви не ви е набедил, поради "правилно" написаната жалба, какъв Ви е въпроса? :?:
Всеки има право да пише жалби, сигнали, тъжби и каквото се сети. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Набедяване

Мнениеот toni88 » 20 Фев 2021, 18:41

Здравейте, в темата няма скорошни постове, но за да не пускам нова, ще попитам за инфо тук.
Не съм юрист и ще потърся професионална консултация, но искам да прочета предварителни мнения.
Имаме сигнали и жалби до общината срещу съседи заради оглеждане на много животни и съпътстващи неудобства и проблеми за нас. Естествено, това вероятно не им е приятно и се очерта постоянен конфликт в отношенията. Чували сме ги да обясняват, че някой им тровел котките и вероятно това го разправят където им падне (само вметвам, че ние не закачаме животните, а проблема ни е с безотговорните хора). Засега не сме предприемали нищо за тези откровени лъжи, но миналата седмица е идвал полицай от районното, който е питал мъжа ми дали има пушка, защото бил проверявал някакъв сигнал. Мъжът ми не е от питащите и не е питал, съответно не е получил никаква друга информация (от кого е сигнала, за какво и т.н.), но предвид ситуацията, смятам, че са писали сигнал или жалба в смисъл, че сме (или той) стреляли по животните или незнайно още какво.
Предварителният ми въпрос е има ли право мъжът ми на този етап да поиска в районното информация от кого е сигнала и какви са точно твърденията в него и има ли основание да заведе по частна тъжба дело за клевета (набедяването доколкото видях е трудно за доказване)?
toni88
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Фев 2021, 17:49

Re: Набедяване

Мнениеот nk7702n » 26 Фев 2021, 17:51

Всеки има право да получи информация относно подадени сигнали и жалби срещу него. Не смятам, че сте бил длъжен да отговаряте на поставените въпроси на полицейския служител, преди да Ви информира във връзка с какъв сигнал Ви ги задава. По какъв ред ще си защитите правата зависи от това какви факти ще бъдат установени и доказани по съответния ред.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron