начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Осъждан ли съм?Освобден ли съм от наказателна отговорност?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Осъждан ли съм?Освобден ли съм от наказателна отговорност?

Мнениеот re1na25 » 15 Юли 2020, 18:47

Здравейте,
преди 3 години наруших виновно член 194, алинея 3 от НК(Така пише в наказателното постановление).Поради, което на основание член 53 от ЗАНН и член 218 "Б" от НК ми е наложена глоба от 100 лева(пак така пише в наказателното постановление).
Въпросът ми е дали съм осъден(не съм ходил в съд) или съм освободен от наказателна отговорност по член 78а от НК?
Хубав ден!
re1na25
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Юли 2020, 18:37

Re: Осъждан ли съм?Освобден ли съм от наказателна отговорнос

Мнениеот jzschrstsprstr » 15 Юли 2020, 20:17

На основание чл. 218б НК сте свободен(а) от наказателна отговорност. Глобата Ви е административно наказание, наложено по административен ред: по ЗАНН, с наказателно постановление на някой от органите по чл. 424, ал. 5 НК. Във всеки случай не сте бил(а) осъден(а). Ако свидетелство/справка или някой твърди противното, грешат.
jzschrstsprstr
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 01 Мар 2011, 19:56

Re: Осъждан ли съм?Освобден ли съм от наказателна отговорнос

Мнениеот re1na25 » 15 Юли 2020, 20:23

А според вас дали съм освободен по член 78а от наказателна отговорност и ако да къде мога да проверя и ще ми излиза ли в съдебното свидетелство? Благодаря предварително!
re1na25
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Юли 2020, 18:37

Re: Осъждан ли съм?Освобден ли съм от наказателна отговорнос

Мнениеот jzschrstsprstr » 15 Юли 2020, 20:38

re1na25 написа:А според вас дали съм освободен по член 78а от наказателна отговорност и ако да къде мога да проверя и ще ми излиза ли в съдебното свидетелство? Благодаря предварително!

Освободен сте, но не по по реда на чл. 78а НК, а по още по-лек ред.
Може би се интересувате дали сега може да се приложи чл. 78а НК? След като не сте осъждан и не сте освобождаван по същия ред (а по-друг), би трябвало да може, стига да са налице и другите условия, посочени в чл. 78а. Във всеки случай Вие ще се позовете на закона и ще твърдите, че може.

Ако не сте бил осъждан преди това за друго престъпление с влезли в сила присъда или споразумение, в свидетелството/справката Ви за съдимост трябва да пише, че сте неосъждан. Както казах, ако пише друго, значи има грешка.

Ако сега приложат по отношение на Вас чл. 78а НК и Ви освободят пак от наказателна отговорност (вече по този ред), пак няма да се водите осъждан.

п.п. Но както може би разбирате, всеки следващ път става все по-сложно. И с право.

п.п.п. Извадки от производството по прилагане на чл. 78а НК:
Чл. 375 НПК Когато прокурорът установи, че са налице основанията на чл. 78а от Наказателния кодекс, той внася делото в съответния първоинстанционен съд с мотивирано постановление, с което прави предложение за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.

Чл. 376. (1) Когато установи, че са налице условията за разглеждане на делото, съдът го насрочва в едномесечен срок.
(2) Препис от постановлението се изпраща на обвиняемия, който може в седемдневен срок от връчването му да даде отговор, като изложи възраженията си и направи нови искания.
...
Чл. 378. (1) Съдът разглежда делото еднолично в открито съдебно заседание, за което се призовават прокурорът и обвиняемият. Неявяването на страните, които са редовно призовани, не е пречка за разглеждане на делото.
(4) Съдът постановява решение, с което: 1. освобождава обвиняемия от наказателна отговорност и му налага административно наказание.

Нали до там не се стигало? Вашата глоба е наложена на основание чл. 218б НК с наказателно постановление от съответния орган, а не със съдебно решение, постановено вследствие провеждането на горевизираното производство.
Последна промяна jzschrstsprstr на 15 Юли 2020, 20:55, променена общо 1 път
jzschrstsprstr
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 01 Мар 2011, 19:56

Re: Осъждан ли съм?Освобден ли съм от наказателна отговорнос

Мнениеот re1na25 » 15 Юли 2020, 20:51

Интересувам се не защото съм извършил пак престъпление,а защото искам когсто кандидатствам за работа да знам дали ще излезе в съдебното свидетелство,че съм освобождавам или,че съм осъден.
Как да разбера дали не съм се споразумял с прокуратурата защото аз писах обяснение в полицията и да не излезе,че съм се споразумял и съм осъден така? Не съм учил още наказателно право и се извинявам за невежеството ми в тази тема и грешките на понятията.
re1na25
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Юли 2020, 18:37

Re: Осъждан ли съм?Освобден ли съм от наказателна отговорнос

Мнениеот jzschrstsprstr » 15 Юли 2020, 20:59

За случая, който посочвате, няма от какво да се притеснявате.
Извадете си едно свидетелство за Ваше ползване и вижте какво пише в него?
jzschrstsprstr
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 01 Мар 2011, 19:56

Re: Осъждан ли съм?Освобден ли съм от наказателна отговорнос

Мнениеот re1na25 » 15 Юли 2020, 21:01

Глобата ми е наложена от шефът на полицията и е глоба,а в съд не съм викан и също така никой не ме е търсил за съд,а кварталният ми каза,че било решено да не се стига до съд(прокурорът разглеждал делото отказал да повдигне досъдебно производство)
re1na25
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Юли 2020, 18:37

Re: Осъждан ли съм?Освобден ли съм от наказателна отговорнос

Мнениеот re1na25 » 15 Юли 2020, 21:27

Да обобщя. На 12.03 извърших престъплението.На следващият ден полицията ми звънна и дойдоха до нас,а аз върнах предмета на кражба и те ме закараха в полицията да напиша обяснение и ме пуснаха като ми казаха,че сега чакам.На 04.04 ми звънна кварталният да отида при него където ми представи за подпис наказателното постановление в което ми е наложено наказание глоба 100 лева от шефът на полицията,който е опълномощени от министъра на правосъдието(така пише в постановлението)
re1na25
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Юли 2020, 18:37

Re: Осъждан ли съм?Освобден ли съм от наказателна отговорнос

Мнениеот jzschrstsprstr » 15 Юли 2020, 21:45

Ясно ми е. За сетен път, повод за притеснения няма.
jzschrstsprstr
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 01 Мар 2011, 19:56

Re: Осъждан ли съм?Освобден ли съм от наказателна отговорнос

Мнениеот re1na25 » 15 Юли 2020, 21:58

Много Ви благодаря ;3
re1na25
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Юли 2020, 18:37

Re: Осъждан ли съм?Освобден ли съм от наказателна отговорнос

Мнениеот ilian_todorov » 21 Юли 2020, 20:10

re1na25 написа:Интересувам се не защото съм извършил пак престъпление,а защото искам когсто кандидатствам за работа да знам дали ще излезе в съдебното свидетелство,че съм освобождавам или,че съм осъден.
Как да разбера дали не съм се споразумял с прокуратурата защото аз писах обяснение в полицията и да не излезе,че съм се споразумял и съм осъден така? Не съм учил още наказателно право и се извинявам за невежеството ми в тази тема и грешките на понятията.

За да сте спокоен си извадете свидетелство за съдимост, както преди време направи брат ми. Пет лева струва. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 24 госта


cron