начало

Патриарх Неофит се срещна с Цацаров и Гешев Патриарх Неофит се срещна с Цацаров и Гешев

Смяна на разследващ орган

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Смяна на разследващ орган

Мнениеот suspenser » 14 Ное 2019, 00:19

Здравейте,

бих искал да знам, дали пострадалото лице от престъпление би могло да иска смяна на разследващия орган в рамките на ДП поради изтичане на информация и съмнение в обективността на разследването. Каква би била процедурата за това?

Благодаря за всеки компетентен съвет.
suspenser
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 14 Ное 2007, 18:17

Re: Смяна на разследващ орган

Мнениеот suspenser » 14 Ное 2019, 01:08

До кого се отправя искането:
- наблюдаващия прокурор,
- висшестоящата прокуратура или до
- съда?
suspenser
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 14 Ное 2007, 18:17

Re: Смяна на разследващ орган

Мнениеот georgiev_sfbg » 14 Ное 2019, 05:30

suspenser написа:Здравейте,

бих искал да знам, дали пострадалото лице от престъпление би могло да иска смяна на разследващия орган в рамките на ДП поради изтичане на информация и съмнение в обективността на разследването. Каква би била процедурата за това?

Благодаря за всеки компетентен съвет.

Основания и ред за отвеждане на разследващите органи
НПК - Чл. 53. (1) Разпоредбите на чл. 47, ал. 1 - 3 се прилагат съответно и за разследващите органи.
(2) По основателността на отвода и самоотвода се произнася прокурорът.
(3) До решаването на отвода органът, срещу който е предявен, извършва само онези действия, които не търпят отлагане.

suspenser написа:До кого се отправя искането:
- наблюдаващия прокурор,
- висшестоящата прокуратура или до
- съда?

Искане за отвод може да се направи както до органа, който следва да се отведе, така и до наблюдаващия прокурор – ако се иска отвод на водещия разследването.
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1148
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Смяна на разследващ орган

Мнениеот suspenser » 14 Ное 2019, 16:18

Благодаря Ви за съвета.

Целта е разследването по ДП да се възложи на друго РПУ, тъй-като свидетелят и обвиняемият по делото са силно зависими от лице заинтересовано от изхода на разследването и познато на разследващия.
suspenser
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 14 Ное 2007, 18:17


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron