начало

МВР ще продължи да получава, вместо служителите си, хонорарите им за експертизи МВР ще продължи да получава, вместо служителите си, хонорарите им за експертизи

Може ли да се ползва 78а след като е ползван

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Може ли да се ползва 78а след като е ползван

Мнениеот lewskar » 23 Апр 2019, 13:54

Здравейте ,
Ползвал съм чл. 78а през 2007 , бях административно наказан на глоба , която така и не платих до ден днешен
При проверка в съда ми казаха , че делото отдавна е унищожено дори и от архив (2016) ( преди да преместят СРС)
Мога ли да ползвам този член отново ? Стига за престъплението да е възможно
lewskar
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Апр 2019, 13:44

Re: Може ли да се ползва 78а след като е ползван

Мнениеот mensrea » 23 Апр 2019, 14:07

Не. Едно от условията, за да бъде чл. 78а НК приложим е деецът да не е осъждан за престъпление от общ характер и да не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл. 78а НК.
mensrea
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 22 Мар 2019, 16:38

Re: Може ли да се ползва 78а след като е ползван

Мнениеот lewskar » 23 Апр 2019, 14:11

Дори при заличаване на полицейска регистрация ? и подаване на молба до съда за реабилитация по право
lewskar
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Апр 2019, 13:44

Re: Може ли да се ползва 78а след като е ползван

Мнениеот lewskar » 23 Апр 2019, 14:19

Чл. 85. (1) (Предишен текст на чл. 85 - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) Реабилитацията заличава осъждането и отменя за в бъдеще последиците, които законите свързват със самото осъждане, освен ако в някое отношение със закон или указ е установено противното.
(2) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага по отношение на осъдените за престъпления против мира и човечеството.
Отгорното разбирам , че ако съм реабилитиран поп право или чрез молба до съда то отменя за вбъдеще последиците , Не съм специалист АЗ разбирам че ако съм реабилитиран то мога да ползвам същият член изхождайки от факта че реабилитацията отменя последиците
lewskar
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Апр 2019, 13:44

Re: Може ли да се ползва 78а след като е ползван

Мнениеот mensrea » 23 Апр 2019, 14:42

Мисля, че може да се тълкува така. Виж тук- https://news.lex.bg/%D0%BD%D0%B5%D0%BF% ... B0-%D0%BF/
mensrea
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 22 Мар 2019, 16:38

Re: Може ли да се ползва 78а след като е ползван

Мнениеот ibgdimitrov » 23 Апр 2019, 18:44

Чорбар съм, но от мене да мине, по същество.
Една година от влизане в сила на съдебния акт-пак може да се приложи 78а НК-ако си платил глобата. В твоя случай не си-затова има значение започнато ли е изпълнително производство по събирането и изтекла ли е давността-в случая са минали повече от 10 години от 2007 г. изтекли са всякакви давностни срокове и според мен може пак да се приложи 78 а от НК.
ibgdimitrov
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 20 Мар 2009, 16:27


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron