начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Съдят мъжа ми за побой а не е виновен

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Съдят мъжа ми за побой а не е виновен

Мнениеот justsmile » 23 Яну 2018, 15:25

Здравейте имам нужда от помощ!Преди седмица пред завода в който работи мъжът ми,го пречаква един негов познат и започва да се кара с него!Искал е да си поиска едни 80 лв,които мъжа ми дължи.Разбрали са се да се видят другаде да не е пред завода и в мига в който мъжът ми се обръща да тръгва този негов познат го рита и мъжът ми отвръща като го удря с юмрък и му цепва леко веждата!Всичко е преключило до тук.но този човек си е изкарал медицинско и иска да го съди!Притеснява ме това че мъжът ми е с условна присъда и в изпитателен срок още половин година.Може ли някой да ме посъветва какво да правим?
justsmile
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 23 Яну 2018, 15:15

Re: Съдят мъжа ми за побой а не е виновен

Мнениеот svettoslav » 23 Яну 2018, 21:28

justsmile написа:Може ли някой да ме посъветва какво да правим?


Може, що да не може.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Съдят мъжа ми за побой а не е виновен

Мнениеот first_order » 23 Яну 2018, 22:49

Не се тревожете, това което мъжът ви е причинил на горкия кредитор се нарича лека телесна повреда, за която отговорност се преследва по тъжба от пострадалия, сирич си е от частен характер. Друг е проблема че мъжът ви няма изкарано медицинско за да претендира за реторсия, трябва да намерите свидетели които са очевидци на взаимното сбиване. В най-краен случай тези 80 лв които дължите ще станат около 580-780 :)
first_order
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 10 Яну 2018, 15:10

Re: Съдят мъжа ми за побой а не е виновен

Мнениеот bvoykov » 25 Яну 2018, 00:30

Аз лично, без да се правя на голям разбирач, мисля, че медицинското свидетелство на въпросния човек не е достатъчно откъм доказателствен материал. На практика с него се доказва дадената травма, но как без свидетели въпросният човек ще докаже, че именно Вашият мъж я е причинил? Той може да е отишъл, да се е сбил някъде с другиго и там да я е получил тази травма.
Както се казва и в по-горния коментар, действително е налице лека телесна повреда, която е престъпление от частен характер, тоест тук не участва прокурор, не се провежда досъдебно производство и т.н., а пострадалият трябва да подаде тъжба до съда, за да се ангажира по някакъв начин отговорността на мъжа Ви. Има два вида лека телесна повреда - такава по 130, ал. 1 от Наказателния кодекс, и такава по 130, ал. 2. За последната са предвидени три възможни и алтернативни едно на друго наказания - глоба, пробация или лишаване от свобода до 6 месеца. Съдът при преценка може да наложи само едно от тях. В тази по чл. 130, ал. 1 е предвидено само пробация или лишаване от свобода. Защо изпадам в тези подробности? Не съм сигурен по коя от двете алинеи съдът би квалифицирал телесната повреда при едно евентуално дело, но тъй като споменахте, че съпругът Ви вече е бил осъждан и тече изпитателен срок, ако същият е бил осъждан за престъпление от общ характер (такова, при което има прокурор, има разследване от полицията и т.н.), ако по случайност осъдят съпруга Ви на лишаване от свобода заради нанесена телесна повреда, това наказание няма да бъде условно. Това според мен е най-лошият сценарии, но все пак вероятността е сравнително малка, шансовете са, че наказанието ще бъде или глоба, или пробация. От друга страна, по отношение на старото осъждане, за което тече изпитателен срок, едно евентуално осъждане за лека телесна повреда по никакъв начин няма да се отрази на отложеното наказание или на самия изпитателен срок.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 528
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Съдят мъжа ми за побой а не е виновен

Мнениеот first_order » 25 Яну 2018, 20:13

bvoykov написа:Аз лично, без да се правя на голям разбирач, мисля, че медицинското свидетелство на въпросния човек не е достатъчно откъм доказателствен материал. На практика с него се доказва дадената травма, но как без свидетели въпросният човек ще докаже, че именно Вашият мъж я е причинил? Той може да е отишъл, да се е сбил някъде с другиго и там да я е получил тази травма.
Както се казва и в по-горния коментар, действително е налице лека телесна повреда, която е престъпление от частен характер, тоест тук не участва прокурор, не се провежда досъдебно производство и т.н., а пострадалият трябва да подаде тъжба до съда, за да се ангажира по някакъв начин отговорността на мъжа Ви. Има два вида лека телесна повреда - такава по 130, ал. 1 от Наказателния кодекс, и такава по 130, ал. 2. За последната са предвидени три възможни и алтернативни едно на друго наказания - глоба, пробация или лишаване от свобода до 6 месеца. Съдът при преценка може да наложи само едно от тях. В тази по чл. 130, ал. 1 е предвидено само пробация или лишаване от свобода. Защо изпадам в тези подробности? Не съм сигурен по коя от двете алинеи съдът би квалифицирал телесната повреда при едно евентуално дело, но тъй като споменахте, че съпругът Ви вече е бил осъждан и тече изпитателен срок, ако същият е бил осъждан за престъпление от общ характер (такова, при което има прокурор, има разследване от полицията и т.н.), ако по случайност осъдят съпруга Ви на лишаване от свобода заради нанесена телесна повреда, това наказание няма да бъде условно. Това според мен е най-лошият сценарии, но все пак вероятността е сравнително малка, шансовете са, че наказанието ще бъде или глоба, или пробация. От друга страна, по отношение на старото осъждане, за което тече изпитателен срок, едно евентуално осъждане за лека телесна повреда по никакъв начин няма да се отрази на отложеното наказание или на самия изпитателен срок.

Важно е и за какво престъпление е предходното условно осъждане, ако е било за някаква ЛТп или друго от частен характер, мисля че при ново от частен характер пак може да мине по 66,
first_order
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 10 Яну 2018, 15:10

Re: Съдят мъжа ми за побой а не е виновен

Мнениеот bvoykov » 26 Яну 2018, 01:00

Да, съгласен съм, ако условното осъждане е било за престъпление от частен характер, спрямо ново наложено наказание лишаване от свобода условното осъждане може да бъде приложимо. В този случай няма да има пречки се приложи и освобождаването от наказателна отговорност по 78а с налагане на глоба от минимум 1000 лв., под условие че деецът не е бил освобождаван преди на това основание.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 528
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Съдят мъжа ми за побой а не е виновен

Мнениеот ilian_todorov » 06 Фев 2018, 22:40

justsmile написа:Здравейте имам нужда от помощ!Преди седмица пред завода в който работи мъжът ми,го пречаква един негов познат и започва да се кара с него!Искал е да си поиска едни 80 лв,които мъжа ми дължи.Разбрали са се да се видят другаде да не е пред завода и в мига в който мъжът ми се обръща да тръгва този негов познат го рита и мъжът ми отвръща като го удря с юмрък и му цепва леко веждата!Всичко е преключило до тук.но този човек си е изкарал медицинско и иска да го съди!Притеснява ме това че мъжът ми е с условна присъда и в изпитателен срок още половин година.Може ли някой да ме посъветва какво да правим?

До шест месеца трябва да заведе дело от частен характер, иначе губи това право. След това може да сключите спогодба и срещу някакви си 1500 -1600 лева да оправите нещата, като тази сума включва и хонорарите на адвокатите ви. Поинтересувайте се дали битият има свидетели, защото без тях не може да докаже нищо. Може и да се срещнете с него и да пробвате да го убедите да не съди мъжа ви. :wink:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Съдят мъжа ми за побой а не е виновен

Мнениеот marineta » 02 Мар 2018, 08:26

То поведението на съпруга ви е доста озадачаващо.С условна присъда,взима кредити после пък се сбива с кредитора,наранява го -доста факти който не говорят в негова полза.
marineta
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 09 Окт 2017, 08:07


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 31 госта


cron