начало
Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд

Собственик на автомобил без книжка с акт

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Собственик на автомобил без книжка с акт

Мнениеот stoyns » 15 Ное 2017, 12:39

Здравейте. Собственик съм на автомобил от много малко време и скоро ще имам книжка. Съвсем наскоро един приятел ме возеше с моя автомобил и на излизане от кръговото на телевизионната кула посока Румънско посолство малко след като се включи по бул Яворов настъпи колата и след много малко нещо светна зад нас и май камерата ни снима. Принципно предполагаме, че сме излезли от зоната на камера и е снимала някой друг. На връщане от другата страна минахме с 50 точно и тя отново светна. Това са подробности ...

Имам следните въпроси:
1. Какво се случва ако имам акт на автомобила а нямам книжка?
2. Ако превишението е над 50 км в час се отнема книжката за 3 месеца, на кого ще наложат глобата и как ще докажат кой е карал автомобила за да отнемат правата му.
3. Какви опасности евентуално ме грозят ако изкарвам книжка освен, че ако имам глоба при взимането и ще трябва да я платя. Но ако имам глоба и отнемане на книжката, как ще я наложат след като тепърва ми я дават.

Ще се радвам на отговори, казуса според мен е интересен и ще заинтригува всеки млад юрист.
stoyns
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Ное 2017, 11:46

Re: Собственик на автомобил без книжка с акт

Мнениеот jhoro » 15 Ное 2017, 19:28

stoyns написа:Имам следните въпроси:
1. Какво се случва, ако имам акт на автомобила, а нямам книжка?
2. Ако превишението е над 50 км в час се отнема книжката за 3 месеца, на кого ще наложат глобата и как ще докажат кой е карал автомобила за да отнемат правата му.
3. Какви опасности евентуално ме грозят, ако изкарвам книжка освен, че ако имам глоба при взимането и ще трябва да я платя. Но ако имам глоба и отнемане на книжката, как ще я наложат след като тепърва ми я дават.
Ще се радвам на отговори, казуса според мен е интересен и ще заинтригува всеки млад юрист.

Споко - вие сте собственик. Няма изискване за правоспособност, за да притежавате автомобил.
Акт ще имате само в случая, описан в:
Чл. 188. (1) Собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство.

Ако бъдете привлечен под отговорност - попълвате декларацията по чл.189, ал.5.
Чл. 189. (5) Електронният фиш по ал. 4 се връчва на лицето по чл. 188, ал. 1 или 2 с препоръчано писмо с обратна разписка или чрез длъжностните лица на определените от министъра на вътрешните работи служби за контрол, при осъществяване на функциите и правомощията им. В 14-дневен срок от получаването му собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал. 4 за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира.

Но, ако не посочите кой е управлявал автомобила - ще бъдете санкциониран само с глоба. Все пак няма какво да ви отнемат! СУМПС (или книжка) няма да ви бъде издадено докато не платите глобата.

Пп. Последната бележка ми стана интересна.
Защо смятате, че само юристи, и то само млади ще се ... „заинтересуват“???
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Собственик на автомобил без книжка с акт

Мнениеот stoyns » 16 Ное 2017, 00:56

Това с младите юристи беше закачка.

След този отговор се замислих. Ако акта не дойде преди да изкарам книжка защото съм в процес. Какво ще се случи ако изкарам книжката и се опитат да ме подведат под отговорност?
stoyns
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Ное 2017, 11:46

Re: Собственик на автомобил без книжка с акт

Мнениеот jhoro » 16 Ное 2017, 18:41

stoyns написа:След този отговор се замислих. Ако акта не дойде преди да изкарам книжка защото съм в процес. Какво ще се случи ако изкарам книжката и се опитат да ме подведат под отговорност?

Позакъснели сте със замислянето! Трябвало е още когато давате автомобила на този (да го наречем Иван), да му кажете - „Карай внимателно Иване! Няма после аз да ти плашам глобите!“

Не разбрах какво Ви притесни отговора??? Вариантите са два:
1. Когато (и ако) решат да Ви санкционират, казвате „Сори - Иван караше. Ето ви три имена и адрес - глобявайте него!“
2. Не желаете да „натопите“ другарчето - поемате си негативите. Издават Ви едно НП, плащате си го и ... финито ла комедия.
И в двата случая няма да имате проблем за СУМПС-то.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Собственик на автомобил без книжка с акт

Мнениеот stoyns » 17 Ное 2017, 11:11

Благодаря Ви за отговорите. За мен беше изключително полезно. Надявам се все пак камерата да не е снимала нас, а светкавицата да ни е уплашила. Желая Ви успех и благодаря за учтивостта!
stoyns
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Ное 2017, 11:46


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron