начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

отказ да се свидетелства - затаяване на истина чл. 290 НК

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: отказ да се свидетелства - затаяване на истина чл. 290 Н

Мнениеот svettoslav » 18 Сеп 2012, 21:06

nk7702n написа:Ми, изрази се по - добре, ако искаш да излезне нещо друго


То това, което трябва да излезне, е излезнало,а това,което трябва да влезне,и за него ще се погрижим,тоест ще се погрижат.
Така че спи спокойно. :!:
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: отказ да се свидетелства - затаяване на истина чл. 290 Н

Мнениеот svettoslav » 18 Сеп 2012, 21:11

svettoslav написа:Така че спи спокойно. :!:


Е,освен ако искаш да ми правиш компания.Все ще намерим някаква обща тема.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: отказ да се свидетелства - затаяване на истина чл. 290 Н

Мнениеот lexy21 » 18 Сеп 2012, 22:16

Pause написа:По смисъла на Чл.139 ал.2НПК разпитващият му разяснява правата и отговорността по Чл.290 НК.Измислена ми се вижда темата.Как е започнал разпит без лицето да се е съгласило да даде показания ,респективно да му се разяснят правата. :roll:

Вие пък сега :lol: Много си е хубава темата и никак не е измислена.
Разяснява се не само отговорността по чл. 290 от НК, но и тази по чл. 120, ал. 4 от НПК и това следва от текста на цитираната от Вас разпоредба. А последното изречение... какво всъщност искате да кажете? Никой не пита лицето дали е съгласно да дава показания, какво означава "как е започнал разпит без лицето да се е съгласило да дава показания, респективно да му се разяснят правата". Ами - лицето се явява, снема му се самоличността, установява се какъв е, разясняват му се правата, задълженията и отговорността, която носи и всичко това се протоколира. Ако е сред лицата от кръга, очертан в чл. 119 от НПК и изяви желание да се ползва от разясненото му право да откаже да дава показания - протоколира се, протоколира се и отказът му да отговаря на конкретни въпроси по чл. 121 от НПК. Има разлика между правото да не свидетелства изцяло и правото да не отговори на конкретни въпроси. Отразява се за протокола и отказът му да свидетелства, когато не е сред лицата, които имат това право /за какъвто случай е темата/. Това са елементи от реда, по който следва да се извърши конкретното действие по разследването /при старият НПК се ползваше термина ПСД - процесуално-следствено действие, което по същество е същото, просто терминологично съобразено с оглед на това, че... айде да не се връщаме на тема органи, следствие и т.н./, за да няма процесуално нарушение. Та, разпитът на свидетел е действие по разследването, способ за събиране на доказателства, за който има законоустановен ред. Той е понатие различно от свидетелските показания.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: отказ да се свидетелства - затаяване на истина чл. 290 Н

Мнениеот svettoslav » 19 Сеп 2012, 09:16

lexy21 написа:
Pause написа:По смисъла на Чл.139 ал.2НПК разпитващият му разяснява правата и отговорността по Чл.290 НК.Измислена ми се вижда темата.Как е започнал разпит без лицето да се е съгласило да даде показания ,респективно да му се разяснят правата. :roll:

Вие пък сега :lol: Много си е хубава темата и никак не е измислена.
Разяснява се не само отговорността по чл. 290 от НК, но и тази по чл. 120, ал. 4 от НПК и това следва от текста на цитираната от Вас разпоредба. А последното изречение... какво всъщност искате да кажете? Никой не пита лицето дали е съгласно да дава показания, какво означава "как е започнал разпит без лицето да се е съгласило да дава показания, респективно да му се разяснят правата". Ами - лицето се явява, снема му се самоличността, установява се какъв е, разясняват му се правата, задълженията и отговорността, която носи и всичко това се протоколира. Ако е сред лицата от кръга, очертан в чл. 119 от НПК и изяви желание да се ползва от разясненото му право да откаже да дава показания - протоколира се, протоколира се и отказът му да отговаря на конкретни въпроси по чл. 121 от НПК. Има разлика между правото да не свидетелства изцяло и правото да не отговори на конкретни въпроси. Отразява се за протокола и отказът му да свидетелства, когато не е сред лицата, които имат това право /за какъвто случай е темата/. Това са елементи от реда, по който следва да се извърши конкретното действие по разследването /при старият НПК се ползваше термина ПСД - процесуално-следствено действие, което по същество е същото, просто терминологично съобразено с оглед на това, че... айде да не се връщаме на тема органи, следствие и т.н./, за да няма процесуално нарушение. Та, разпитът на свидетел е действие по разследването, способ за събиране на доказателства, за който има законоустановен ред. Той е понатие различно от свидетелските показания.


Не си заслужаваше труда.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: отказ да се свидетелства - затаяване на истина чл. 290 Н

Мнениеот iskrenv » 06 Окт 2020, 00:02

Последно ме разбрах - ако съм свидетел и заявя, че отказвам да свидетелствам по смисъла на чл 120 ал 4, ме глобяват до 1000 лв?

Разследващия инспектор може да ме призове отново докато трае досъдебното производство? Какво могат да предприемат?
iskrenv
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 05 Окт 2020, 20:15

Re: отказ да се свидетелства - затаяване на истина чл. 290 Н

Мнениеот llumar » 06 Окт 2020, 11:07

Много интересен казус. Но следователите дали го знаят? И как реагират? Заплашват хората, че ако не свидетелстват, ще имат проблеми. Наскоро видях една разтревожена девойка в градския тарнспорт по точно такъв повод- иска да заминава за чужбина, а следователка я карала да свидетелства за ПТП и това значи да стои още месеци в Бг...
llumar
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 18 Мар 2011, 18:55

Re: отказ да се свидетелства - затаяване на истина чл. 290 Н

Мнениеот ilian_todorov » 08 Окт 2020, 13:20

street написа:на лицето му се тряска една глоба от 1000 лева
пуска му се призовка за другия ден
идва
отказва пак
пак му се тряска една глоба...

... до кога ще издържи лицето, ако не е милионер...?
Ай стига с тоя отказ.
Разследващия преценява и решава кой е свидетел, никой копче не може да му каже.

НПК.
Задължения на свидетеля
Чл. 120. (1) Свидетелят е длъжен: да се яви пред съответния орган, когато бъде призован; да изложи всичко, което знае по делото, и да отговаря на поставените му въпроси, както и да остане на разположение на органа, който го е призовал, докато това е необходимо.
(2) Свидетел, който не може да се яви поради болест или инвалидност, може да бъде разпитан там, където се намира.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 32 от 2010 г., в сила от 28.05.2010 г.) Свидетел, който не се яви на определеното място и време да даде показания, се наказва с глоба до триста лева и се довежда принудително за разпит по реда на чл. 71. Ако свидетелят посочи уважителни причини за неявяването си, глобата и принудителното довеждане се отменят.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 32 от 2010 г., в сила от 28.05.2010 г.) Свидетел, който извън случаите по чл. 119 и чл. 121 откаже да свидетелства, се наказва с глоба до хиляда лева.

П.С.
Според мен няма и да намериш такава практика ...


Това със системното призоваване може да се приложи само в ДП, но дори и там може да се намери вратичка.

Преди време се опитаха да ме призоват като свидетел по едно НАХД в друг град. Идвал призовкарят, търсил ме, лепнал на вратата бележка. Имам шпионка на вратата. Следващият път ходил и при съседите, но те отказали да приемат призовката.
Съдията обаче се оказал гадняр, постановил на следващото съдебно заседание да ме призове съдебна полиция. Резултатът обаче бил същият. И те не успели да ме намерят. Дори да съм си вкъщи, не съм длъжен да отворя, когато ми звъни някой. :idea:
Ако не искаш да те призоват, няма да те призоват. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: отказ да се свидетелства - затаяване на истина чл. 290 Н

Мнениеот lexy21 » 08 Окт 2020, 21:22

llumar написа: ... Наскоро видях една разтревожена девойка в градския тарнспорт по точно такъв повод- иска да заминава за чужбина, а следователка я карала да свидетелства за ПТП и това значи да стои още месеци в Бг...

Само, защото искрено се разсмях :lol: Абсурдно е... Не това с разтревожената девойка в градския транспорт (то е просто смешно), никой никого не държи никъде насила, за да свидетелства след месеци. Като ще пътува девойката с нещо друго, освен с градския транспорт, в разпита си заявява адрес, на който пребивава в чужбина и си има механизми за международна правна помощ. Да не говорим, че има един ЗГР, който задължава всеки български гражданин, живеещ в чужбина, да заявява настоящ адрес - държавата, в която живее, пред общината по постоянния си адрес, като може да направи това и чрез дипломатическите или консулските представителства
ilian_todorov написа:... Дори да съм си вкъщи, не съм длъжен да отворя, когато ми звъни някой. :idea:
Ако не искаш да те призоват, няма да те призоват. :idea:

Ами в такъв случай, ако искаш решение по граждански дела, за което да се уведомиш чрез запорите на сметките си (примерно) или да те обяват за издирване по наказателни - възможно е да те се уреди въпросът :lol: В крайна сметка - всеки с акъла си и с последствията от него.
iskrenv написа:Последно ме разбрах - ако съм свидетел и заявя, че отказвам да свидетелствам по смисъла на чл 120 ал 4, ме глобяват до 1000 лв?

Разследващия инспектор може да ме призове отново докато трае досъдебното производство? Какво могат да предприемат?

Ами, ако след всичко изписано не сте разбрали, няма шанс да разберете никога. Най-просто казано: може и да се образува наказателно производство за лъжесвидетелстване под формата на затаяване на истина, да Ви повдигнат обвинение и да Ви отнеме години да убедите решаващия орган, че то е несъставомерно.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: отказ да се свидетелства - затаяване на истина чл. 290 Н

Мнениеот jhoro » 08 Окт 2020, 21:52

Гледам - много писане, та да се включа и аз.
За свидетелските показания - не отказвам, ама ... не помня бе! Амнезия!
lexy21 написа:Да не говорим, че има един ЗГР, който задължава всеки български гражданин, живеещ в чужбина, да заявява настоящ адрес - държавата, в която живее, пред общината по постоянния си адрес, като може да направи това и чрез дипломатическите или консулските представителства.

Това не го казвате сериозно - нали?
Отивам „в чужбина“ (друг въпрос е, доколко ЕС е чужбина), не знам къде точно отивам и ... „заявявам ...“ - какво?
Мислите ли, че всеки - който напуска „временно“ Бг - декларира адрес???
Наивници!
Пп.
Чл. 94. (3) Настоящият адрес на българските граждани, на които мястото на живеене е в чужбина, се отразява в регистъра на населението само с името на държавата, в която живеят.

Същия закон!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: отказ да се свидетелства - затаяване на истина чл. 290 Н

Мнениеот lexy21 » 08 Окт 2020, 22:11

jhoro написа:...Мислите ли, че всеки - който напуска „временно“ Бг - декларира адрес???
Наивници!
Пп.
Чл. 94. (3) Настоящият адрес на българските граждани, на които мястото на живеене е в чужбина, се отразява в регистъра на населението само с името на държавата, в която живеят.

Същия закон!

Не мисля - знам, че никой не го прави, освен малкото хора, които по принцип знаят какво правят, но това въобще не ми пречи да си прилагам закона. Проверявам и не обявявам за издирване лице, което е посочило, че живее в друга държава, а си намирам адреса в тази държава. Който не си е изъплинл задължението по закон, ще си търпи последствията. Наивници, както каза.
П.П. Наивното изпълнение на цитираното задължени по ЗГР пази и лицата по граждански дела, дори, ако някой заповеден съд се обърка, пази и ги и в искови производства.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: отказ да се свидетелства - затаяване на истина чл. 290 Н

Мнениеот jhoro » 09 Окт 2020, 05:24

lexy21 написа:Не мисля - знам, че никой не го прави, освен малкото хора, които по принцип знаят какво правят, но това въобще не ми пречи да си прилагам закона. Проверявам и не обявявам за издирване лице, което е посочило, че живее в друга държава, а си намирам адреса в тази държава. Който не си е изъплинл задължението по закон, ще си търпи последствията. Наивници, както каза.

Здравейте! Правилни разсъждения, но трудни приложими - в някои случаи.
Ок - обявил съм (евентуално), че живея във Великобритания. Заедно с още 65 милиона човека. Как си представяте действието „намирам адреса в тази държава”, при положение, че там няма адресна регистрация? Малко са институциите там, които имат някаква (и то - посочена от лицето, но непроверима) информация и същата е конфиденциална.

По темата. За затаяване на истина може да се говори, само ако:
1. Някой знае абсолютната „истина”;
2. Има доказателства, че свидетеля също я знае;
3. Свидетелят отрича второто обстоятелство, вместо да каже просто „Не помня.”
Обаче - при изпълнено първо условие - свидетеля става излишен.

Пп. Ако продължим с разсъжденията, я един момент може да стигнем и до „внушени спомени и изкуствени асоциации”.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: отказ да се свидетелства - затаяване на истина чл. 290 Н

Мнениеот ilian_todorov » 11 Окт 2020, 12:32

lexy21 написа:
llumar написа: ... Наскоро видях една разтревожена девойка в градския тарнспорт по точно такъв повод- иска да заминава за чужбина, а следователка я карала да свидетелства за ПТП и това значи да стои още месеци в Бг...

Само, защото искрено се разсмях :lol: Абсурдно е... Не това с разтревожената девойка в градския транспорт (то е просто смешно), никой никого не държи никъде насила, за да свидетелства след месеци. Като ще пътува девойката с нещо друго, освен с градския транспорт, в разпита си заявява адрес, на който пребивава в чужбина и си има механизми за международна правна помощ. Да не говорим, че има един ЗГР, който задължава всеки български гражданин, живеещ в чужбина, да заявява настоящ адрес - държавата, в която живее, пред общината по постоянния си адрес, като може да направи това и чрез дипломатическите или консулските представителства
ilian_todorov написа:... Дори да съм си вкъщи, не съм длъжен да отворя, когато ми звъни някой. :idea:
Ако не искаш да те призоват, няма да те призоват. :idea:

Ами в такъв случай, ако искаш решение по граждански дела, за което да се уведомиш чрез запорите на сметките си (примерно) или да те обяват за издирване по наказателни - възможно е да те се уреди въпросът :lol: В крайна сметка - всеки с акъла си и с последствията от него.
iskrenv написа:Последно ме разбрах - ако съм свидетел и заявя, че отказвам да свидетелствам по смисъла на чл 120 ал 4, ме глобяват до 1000 лв?

Разследващия инспектор може да ме призове отново докато трае досъдебното производство? Какво могат да предприемат?

Ами, ако след всичко изписано не сте разбрали, няма шанс да разберете никога. Най-просто казано: може и да се образува наказателно производство за лъжесвидетелстване под формата на затаяване на истина, да Ви повдигнат обвинение и да Ви отнеме години да убедите решаващия орган, че то е несъставомерно.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: отказ да се свидетелства - затаяване на истина чл. 290 Н

Мнениеот ilian_todorov » 11 Окт 2020, 12:39

lexy21 написа:
llumar написа: ... Наскоро видях една разтревожена девойка в градския тарнспорт по точно такъв повод- иска да заминава за чужбина, а следователка я карала да свидетелства за ПТП и това значи да стои още месеци в Бг...

Само, защото искрено се разсмях :lol: Абсурдно е... Не това с разтревожената девойка в градския транспорт (то е просто смешно), никой никого не държи никъде насила, за да свидетелства след месеци. Като ще пътува девойката с нещо друго, освен с градския транспорт, в разпита си заявява адрес, на който пребивава в чужбина и си има механизми за международна правна помощ. Да не говорим, че има един ЗГР, който задължава всеки български гражданин, живеещ в чужбина, да заявява настоящ адрес - държавата, в която живее, пред общината по постоянния си адрес, като може да направи това и чрез дипломатическите или консулските представителства
ilian_todorov написа:... Дори да съм си вкъщи, не съм длъжен да отворя, когато ми звъни някой. :idea:
Ако не искаш да те призоват, няма да те призоват. :idea:

Ами в такъв случай, ако искаш решение по граждански дела, за което да се уведомиш чрез запорите на сметките си (примерно) или да те обяват за издирване по наказателни - възможно е да те се уреди въпросът :lol: В крайна сметка - всеки с акъла си и с последствията от него.
iskrenv написа:Последно ме разбрах - ако съм свидетел и заявя, че отказвам да свидетелствам по смисъла на чл 120 ал 4, ме глобяват до 1000 лв?

Разследващия инспектор може да ме призове отново докато трае досъдебното производство? Какво могат да предприемат?

Ами, ако след всичко изписано не сте разбрали, няма шанс да разберете никога. Най-просто казано: може и да се образува наказателно производство за лъжесвидетелстване под формата на затаяване на истина, да Ви повдигнат обвинение и да Ви отнеме години да убедите решаващия орган, че то е несъставомерно.


Нещо не си ме разбрал. Става въпрос когато те търсят да се явиш като свидетел, а не като страна. То е ясно, че ако си страна е в твой интерес да получиш призовката. :idea:
Много са редки случаите на ОДИ за свидетели по наказателни дела, но дори и това не може да те накара да се явиш да свидетелстваш. Казваш си адреса на куките, нека те търсят там, но ти не отваряш. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Предишна

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron