начало

Гражданите на ЕС няма да правят заверки на удостоверения за раждане, брак или смърт Гражданите на ЕС няма да правят заверки на удостоверения за раждане, брак или смърт

Въпрос за Давност в КАТ?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.

Re: Въпрос за Давност в КАТ?

Мнениеот brutas » 03 Сеп 2012, 12:05

Други мнения?
:roll:
brutas
Нов потребител

Мнениеот gasoline » 26 Сеп 2012, 19:30

Здравейте! За да не отварям нова тема, ще питам тук!

Писаха ми фиш през юли 2009-та, който не е платен. Преди 2 дни ходих до кат за подновяване на книжка и ми казаха, че имам фиш и НАП щяла да си ги търси с лихвите. Сега незнам какво да правя, моля за съвет!
gasoline
Нов потребител

Мнениеот iva_sh » 26 Окт 2012, 20:28

фишът по чл. 186 от ЗДвП се счита за влязло в сила НП. Глобата по такъв фиш е публично държавно вземане. Ако в 2 годишния срок по чл. 82 от ЗАНН фишът е бил изпратен в НАП за принудително събиране, срокът става 5 години по ДОПК. Абсолютната давност по ДОПК е 10 години. Можете да искате от публичния изпълнител от НАП да прекрати производството тъй като вземането е погасено по давност - той ще ви откаже, неговия отказ може да се обжалва пред Директора на ТД на НАП, а решението на последния се обжалва пред Административен съд. СУМПС не се издава, а отнето не се връща, ако има неплатени глоби - чл. 159, ал.2 и чл. 171, т.1, "д" от ЗДвП.
iva_sh
Потребител

Мнениеот neutralen » 26 Окт 2012, 20:50

Грешка относно Давностния срок !
ДОПК - чл.171, ал.1 - "Публичните вземавия се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януаре на годината, следваща годината през която е следвало да се плати публичното задължение,освен ако в закон е предвиден по кратък срок."
За глоби наложени по реда на ЗАНН се прилага разпоредбата на чл.82 от ЗАНН - давността е 2-годишна, ако няма спиране или прекъсване на давността.
neutralen
Активен потребител

Мнениеот iva_sh » 26 Окт 2012, 21:02

Няма грешка: http://www.admcourt-bs.org/CMS_ADM/imag ... 932712.htm
Съгласно чл.82 ал.1 б.”а” от ЗАНН, административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли две години, когато наложеното наказание е глоба. Според чл.82 ал.3-4 от ЗАНН, независимо от спирането или прекъсването на давността, административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1. Разпоредбата на предходната алинея не се прилага по отношение на глобата, когато за събирането й в срока по ал. 1 е образувано изпълнително производство. Това се отнася и за висящите дела, давността по които не е изтекла до влизането на тази алинея в сила. :wink:
iva_sh
Потребител

Мнениеот neutralen » 26 Окт 2012, 21:52

Е че нали това съм написал и аз - срокът е 2-годишен, ако няма спиране и прекъсване на давността - виж чл.172 ал.2 и 3 от ДОПК.
Нали няма да спорим, че когато има спиране, давността не тече, а от прекъсването на давността почва да тече нова давност. Става въпрос за размера на давностен срок, когато няма спиране и прекъсване - тогава се прилагат разпоредбите на чл.82 от ЗАНН, а не разпоредбите на ДОПК за 5 годишна давност.
neutralen
Активен потребител

Мнениеот iva_sh » 26 Окт 2012, 22:19

човекът който пита вероятно няма точна представа какво означава спиране и прекъсване на давността. ако фишът е бил изпратен в НАП до 2 години от датата на издаването му, значи давността няма да е само 2 години по чл. 82 от ЗАНН, а ще стане поне 5 години по ДОПК. :roll:
iva_sh
Потребител

Мнениеот neutralen » 26 Окт 2012, 22:34

Въпросът за спиране и прекъсване на давоността е действително много сложен и човекът, който пита следва да си наеме адвокат, който да провери дали задължението е погасено по давност, но ако е малко най-добре да го плати за да си спести време нерви и пари.
neutralen
Активен потребител

Мнениеот iva_sh » 28 Окт 2012, 22:12

това с абсолютната давност по ЗАНН за лишаването от права ми стана интересно - тя е 9 месеца!
Ако обаче някой има да търпи първо наказание по присъда по чл. 343г от НК 12 месеца лишаване от право да упрвлява МПС и след това още 6 месеца лишаване от същото право за друго нарушение по Закона за движение по пътищата, то докато дойде времето за второто наказание вече ще е изтекла абсолютната давност по ЗАНН за него. :roll:
iva_sh
Потребител

Мнениеот onzitam4 » 29 Окт 2012, 20:58

iva_sh написа:Би следвало да има механизъм за уеднаквяване и на практиката на Административните съдилища когато действат като касационна инстанция.

Ами копирате си тези решения след което ги изпращате на :
- Председателя на ВАС
- Министъра на МП
- Главния прокурор
с предложение да внесат искане за тълкувателно решение :wink:
onzitam4
Младши потребител

Мнениеот daaff » 02 Ное 2012, 15:37

Здравейте, интересува ме има ли давност наказателно постановление което НЕ Е ВЛЕЗНАЛО В СИЛА.
Имат ли право от кат ПО ЗАКОН, да ми отказват издаване (подновяване) на документ (свидетелство за управление) ? Благодаря предварително.
daaff
Младши потребител

Мнениеот iva_sh » 03 Ное 2012, 13:55

чл. 159, ал.2 от ЗДвП (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2012 г.) Не се издава свидетелство за управление на моторно превозно средство или негов дубликат, както и отнето свидетелство не се връща до заплащане изцяло на дължимите глоби.
Давността за изпълнение започва да тече от датата на влизане в сила на НП.
iva_sh
Потребител

Мнениеот poluobuvka » 09 Ное 2012, 02:03

Ако НП не е връчено и съответно не е влязло в сила, няма глоби за плащане и така нищо не пречи на издаването на СУМПС, или поне на подаването на документи за издаването му - греша ли? Дори да го връчат в момента на подаване на заявление за СУМПС, наказателното постановление би влязло в сила след най-малко 7 дена, или глоба ще има по-късно.
poluobuvka
Младши потребител

Мнениеот v_yaneva87 » 09 Фев 2013, 19:17

Здравейте!
Издадено ми е НП на 12.06.2009г., според което съм нарушил чл.21 ал.2 от ЗДвП и чл.100 ал1.т.1 предп.2 от ЗДвП. Като основание за постановлението са посочени чл.53 от ЗАНН, чл.182 ал.2 т.4 от ЗДвП, чл.183 ал.1 т.1 предп.2 от ЗДВП. Наложена мие глоба в размер на 100лв. и лишаване от правото да управлявам МПС за 1 месец.
Постановлението получих една вчера - 08.02.2013г.- от двама представители на местната полиция. Господата дойдоха в дома ми в 20:30 вечерта, за да ми връчат НП и ми обясниха, че имам две възможности - или доброволно да си дам свидетелството за управление на МПС, и да го запазя и да обжалвам акта.
Въпросът ми е следният: Не е ли изтекла давността на постановлението и имат ли право тези господа да постъпват по този начин?
Благодаря ви!
v_yaneva87
Нов потребител

Мнениеот neutralen » 09 Фев 2013, 23:12

:shock: За съжаление "давността" почва да тече от "влизане в сила" на съответното НП. При вашия случай - все още не е почнала да тече. 8)
neutralen
Активен потребител

Мнениеот v_yaneva87 » 10 Фев 2013, 20:48

neutralen написа::shock: За съжаление "давността" почва да тече от "влизане в сила" на съответното НП. При вашия случай - все още не е почнала да тече. 8)

Благодаря Ви за отговора! Извинете ме, ако следващият ми въпрос е твърде глупав, но за първи път се сблъсквам с такъв проблем и определено не съм наясно с тази материя. Та, въпросът ми е кога влиза в сила наказателното постановление?
v_yaneva87
Нов потребител

Мнениеот neutralen » 10 Фев 2013, 21:15

8) НП влизат в сила ако не са обжалвани в 7 дневен срок от датата на получаването му, чрез органа който го е издал до съответния Районен съд, или когато са обжалвани, но съдът го е потвърдил, или изменил. :roll:
neutralen
Активен потребител

Мнениеот ani1982 » 03 Май 2013, 17:48

Аз имам следния казус.
Имам акт за глоба от 50 лв + точки - НП ми е връчено август 2011. По принцип беше без право на обжалване защото е до 50лв, но въпреки това подадох молба за обжалване, но не беше допуснато. Кога изтича в този случай давността и какво да направя когато изтече, за да си взема талона?
Благодаря
ani1982
Нов потребител

Мнениеот velislavakonduzova » 29 Окт 2013, 15:24

Аз имам друг въпрос свързан с КАТ и фишове: Преди 5 месеца ми писаха фиш за колан и така не го платих и сега понеже се осигурявам сама трябва ли да го платя при плащането на здравните осигуровки и ако да къде и като фиш ли, защото наказателно постановление още не съм получавала..и кой трябва да е получателя на превода КАТ или НАП?
velislavakonduzova
Нов потребител

Мнениеот bestvaluestore » 26 Ное 2013, 22:49

Здравейте.При мен НП се бави вече над 2 месеца.Има ли срок,в който трябва да го получа по закон?Може ли заради забавянето на КАТ да си извадя нова книжка при отнета стара заради тяхното забавяне?Говорих с познат адвокат и каза,че нищо не можело да се направи,а само да чакам,но без шофьорска книжка е мъчение.Книжката е отнета за алкохол 0.82 промила в кръвта.
bestvaluestore
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Наказателно право