начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

чл.414в НПК

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


чл.414в НПК

Мнениеот Второкурсник » 11 Мар 2003, 22:45

Здравейте!
Тази сутрин ходих да слушам дела в Пловдивския апелативен съд и ми направи впечатление следната ситуация - прокурор от Пловдивска окръжна прокуратура е внесъл в ПОС постановление по чл.414а за разглеждане на дело по реда на гл.20, разд.4 НПК - "Освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание". Съдията от ПОС прекратява делото и го връща на прокуратурата тъй като не са налице предпоставките по чл.78а (те съвсем явно не бяха - квалификацията на престъплението предвиждаше затвор до 10г!). Прокурора не е доволен и протестира разпореждането. Дотук добре, обаче: състава на ПАС прекрати делото като недопустимо - не подлежало на обжалване отделно от присъдата! В самия чл.414в нищо не е казано за това дали се допуска обжалване. Струва ми се, че трябва да се приложат по аналогия общите правила на глава 16 НПК (по аналогия защото гл.16 се отнася до обжалвания на определения, а не на разпореждания) - актовете по чл.414в не са изрично посочени като необжалваеми отделно от присъдата и ми се струва, че би трябвало да подлежат на обжалване с частна жалба по реда на гл.16.
Какво мислите по въпроса?
Второкурсник
 

Re: чл.414в НПК

Мнениеот stefanch » 14 Мар 2003, 10:12

Е, така или иначе, намерих си решенията на ВКС по въпроса. Благодаря на всики, които ми отговориха ;-)
stefanch
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 08 Май 2002, 17:00


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта


cron