начало

Президентът наложи вето на промените в данъка на колите Президентът наложи вето на промените в данъка на колите

чл. 343б, ал. 1 НК

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: чл. 343б, ал. 1 НК

Мнениеот law_master » 24 Ное 2008, 03:17

много добра тема. В момента сам на около 3-4 водки. Знам какво гласи чл. 343 б. Ако в момента се кача на кола, как, някой ще докаже че съм знаел алкохолнат аконцентрация в кръвта ми e nнад 1.2 на 1000 . незнанието не оправдава, но в случая как ще се докаже като е чисто субективно.
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: чл. 343б, ал. 1 НК

Мнениеот Гост. » 24 Ное 2008, 10:42

Съгласна съм с Вас, колега Габи, но колцина правят такава експертиза? И дали не се внася по този начин/ с оглед невъзможността за категорично посочване концентрацията на алкохол в кръвта, min-max/ съмнения в обвинението? :wink:
Що се отнася до ОА при такива случаи - там е отразено както е състава на 343б, но ако е евентуално споразумение, когато отразя " по надлежния ред с техническо средство- дрегер"..... :lol: :lol: в зала настава смут.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: чл. 343б, ал. 1 НК

Мнениеот Gabi1 » 24 Ное 2008, 23:03

Така си е... Изобщо не съм почитател на наказателната отговорност по този член. А откакто не се прилага и 78а, има страшно много осъдени - предимно младежи на по 18-20 години. Това им остава за цял живот.... Би трябвало административно да се отнема книжката и то не за над 0,5 промила, а изобщо за алкохол, независимо от количеството, нека разликата да се отрази в сроковете. А ако го хванат да шофира в срока на лишаване - тогава да, нека да е наказателна отговорност.
Но от друга страна, с тази война по пътищата, явно законодателят е счел, че именно наказателната отговорност ще реши проблема. Да, ама не! Не намаляват пияните шофьори, само стават повече осъдените. Нещо певантивната функция не я виждам.
Пък и относно умисъла - да, спорно е. Както знаем, умисълът включва всички елементи от обективния състав. А няма как да се знае именно колко е... Но пък самият факт, че сядаш на волана, след като знаеш, че си употребил алкохол, значи допускаш, че може и да се включиш в нормата. Защото 1-2 бири не показват 1,2 на хиляда, няма какво да се лъжем. :lol:
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Re: чл. 343б, ал. 1 НК

Мнениеот chokoeff » 25 Ное 2008, 00:12

Буква "б" на точка 1, чл. 171 ЗДвП ясно си го казва: "който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда, установена с медицинско изследване или с техническо средство, определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишания въздух". Аз го свързвам и с чл. 6 от Наредба 30: "В случай на отказ да получи талон за медицинско изследване, неявяване в определеното лечебно заведение или при отказ да даде кръв за изследване употребата на алкохол и/или друго упойващо вещество от водача се установява въз основа на показанията на техническото средство."
chokoeff
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Юли 2007, 23:45

Re: чл. 343б, ал. 1 НК

Мнениеот Гост. » 25 Ное 2008, 17:45

Добре... няма значение, но благодаря.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: чл. 343б, ал. 1 НК

Мнениеот marmarinov » 20 Дек 2008, 13:07

Колеги, само да вметна, че в спесификацията на последните измервателни уреди е записано, че стойността касае количеството алкохол в кръвта. Имало там вътре един преобразовател на данни от издишвания въздух към съответното количество в кръвта. Разбира се най-точно е с експертиза, но никой полицай още не се е напънал да взема разрешение от съда за кръвни проби и понеже Наредба 30 го разрешава само по технически средство /буквално е записано "или"/ в практиката те отнасят и когато откажеш кръвна проба :wink:
marmarinov
Потребител
 
Мнения: 125
Регистриран на: 17 Дек 2008, 16:20
Местоположение: Варна

Предишна

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron