начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

лекции по гражданско право на доц.Иван Русчев

В този форум можете да търсите и предоставяте лекции и др. материали


Мнениеот brummbar » 03 Юли 2006, 15:12

LВсъщност явно всеки път, на всяка дата изпитът е различен-ту затворен, ту отворен, ту с казус, ту без.
Не се е налагало да възстановявам теста, просто го взех:)
brummbar
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 03 Юли 2006, 06:17

Мнениеот irinakkkk » 03 Юли 2006, 15:14

Пращам ви един примерен тест, да си "премерите силите" и да видите до къде сте стигнали в ученето! :idea:

1. Кое от следните образувания не е ЮЛ
1. събирателно дружество
2. акзионерно дружество
3. гражданско дружество
4. сдружение

2. Върховният орган на фондацията:
1. се състои от нейните членове
2. е сходен като състав с ОС на сдружение
3. не може да се състои от ЮЛ
4. се определя в учредителния акт

3. ЮЛ прекратява съществуването си:
1. когато управителният му орган вземе решение за прекратяване
2. когато приклию4и процедурата по ликвидация
3. когато бъде заличен от търг.регистър
4. когато бъде обявено в несъстоятелност

4. При кои от следните случаи се стига до прекратяване на ЮЛ без ликвидация
1. по решение на ОС
2. при преобразуване на 1 вид ЮЛ в друг
3. при сливане
4. при отделяне

5. Кои от изброените ценни книги са легитимационно разпоредителни:
1. облигация
2. коносамент
3. акция
4. записна заповед

6. Разликата между двустранна сделка и двустранен договор е:
1. броя на страните по сделката
2. броя на волеизявленията
3. броя на задължените страни по сделката
4. броя на лицата, които стоят на една от страните по сделката

7. смесените сделки се характеризират:
1. с това 4е при тях няма прехвърляне на имуществени блага
2. с намерение да се облагодетелства насрешната страна по сделката
3. с това че само 1та страна обеднява, а другата се обогатява
4. с това че винаги са едностранни

8. Фидуциарните сделки са:
1. сделки склиючени с подотлагателни условия
2. привидни сделки, които прикриват друга действителна сделка
3. недействителни сделки
4. прехвърлителни сделки с уговорка за обратно прехвърляне на правата по тях



9. Уговорката за тежест:
1. е възможна при всички договори
2. е възможна при някои безвъзмездни договори
3. е задължителна за безвъзмездните договори
4. е възможна при някои едностранни договори

10. Сделката на разпореждане, с обект от СИО (семейно имуществена общност), извършена от единия съпруг, без съгласието на другия:
1. е пример за относителна недействителност
2. е унищожаема
3. е пример за висяща недействителност
4. е пример за незавършен недействителен състав

Отговори:
1.1 / 2.4 / 3.3 / 4.3 / 5.1 5.3 / 6.3 / 7.2 / 8.4 / 9.2 9.4 / 10.3
irinakkkk
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 03 Юли 2006, 13:06

не се плашете

Мнениеот milka » 03 Юли 2006, 20:25

По отношение на казуса, който доц.Русчев даде тази година, мога да Ви посъветвам да си видите още веднъж давностите срокове. По принцип знам, че друг любим момент в казусите е най-вече представителството!! Акцентирайте върху тези неща! Още нещо - ако тестът е отворен ще иска да му давате примери( по подразбиране става въпрос за примерите, които е давал на лекция). Наблегнете на ЖСК, видове норми, тълкуване, сламеният човек, сукцесия. Успех на всички! Изпитът е вземаем!
milka
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 18 Яну 2006, 21:51

Мнениеот irinakkkk » 06 Юли 2006, 12:53

Здаравейте! сряда - 06/07 вече са минали първите групи по ГП при доц.Рушчев. Общо 27 въпроса е имало (затворен тест и казус с въпроси). Въпросите били сложни и объркваши. Имало доста скъсани. Късмет!!!
irinakkkk
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 03 Юли 2006, 13:06

Мнениеот elenakotzeva » 06 Юли 2006, 13:28

Много ли е страшен този Рушчев, колеги? Защо се плашите от него? Къде преподава?

Не се шашкайте на изпита. Просто мислете и ще го вземете. След време, като започнете да практикувате, ще срешнете някъде Рушчев и ще видите колко е смешно когато теоретик започне да се занимава с практика.
Нещата са доста различни и най-вече ще видите, че нещата на които е държал да се знаят на изпита, са най-малко приложеме в практиката.
elenakotzeva
Потребител
 
Мнения: 134
Регистриран на: 22 Юни 2006, 18:08

Мнениеот irinakkkk » 06 Юли 2006, 16:44

още една новина! няма устно изпитване, колкото изкарате на теста, толкова. 10 верни въпроса са среден 3.
irinakkkk
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 03 Юли 2006, 13:06

Русчев!

Мнениеот foam.suds » 08 Юли 2006, 19:55

Е,поне мина изпитът по Гражданско за летния семестър!Така де,през есента отново ще имаме удоволствието да се засечем с "многоуважавания"доцент Иван и отново да се насладим на прекрасните му тестове,казуси и отношение,най-вече!Няма да се оплаквам от материала,просто искам да отбележа,че и в затвор отношението към хората щеше да бъде по-цивилизовано,отколкото на самия изпит по ГП-Обща част!Доцентът беше докарал някакъв Цербер,който очевидно избиваше комплекси и се разкарваше като даскал из "свободните"редове,следейки зорко да не би евентуално някой да реши да си смени позата или да мръдне.Тъпичко беше!В крайна сметка ние сме студенти,а не престъпници.Най-много ме издразни това,че Русчев очевидно беше станал с нагласата,че трябва да скъса колкото е възможно повече хора и преизпълни плана си отлично!Това-както и да е,в крайна сметка не сме изненадани,нито пък може да се каже,че е нещо ново.Но да се държат с нас като с нищожества,е прекалено,дори за Доцентът.Просто реших да споделя мнението си!Хайде,усмихнете се-лято е!:)
foam.suds
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Юли 2006, 19:16

Мнениеот mishi_83 » 09 Юли 2006, 00:24

irinakkkk написа:Пращам ви един примерен тест, да си "премерите силите" и да видите до къде сте стигнали в ученето! :idea:

1. Кое от следните образувания не е ЮЛ
1. събирателно дружество
2. акзионерно дружество
3. гражданско дружество
4. сдружение

2. Върховният орган на фондацията:
1. се състои от нейните членове
2. е сходен като състав с ОС на сдружение
3. не може да се състои от ЮЛ
4. се определя в учредителния акт

3. ЮЛ прекратява съществуването си:
1. когато управителният му орган вземе решение за прекратяване
2. когато приклию4и процедурата по ликвидация
3. когато бъде заличен от търг.регистър
4. когато бъде обявено в несъстоятелност

4. При кои от следните случаи се стига до прекратяване на ЮЛ без ликвидация
1. по решение на ОС
2. при преобразуване на 1 вид ЮЛ в друг
3. при сливане
4. при отделяне

5. Кои от изброените ценни книги са легитимационно разпоредителни:
1. облигация
2. коносамент
3. акция
4. записна заповед

6. Разликата между двустранна сделка и двустранен договор е:
1. броя на страните по сделката
2. броя на волеизявленията
3. броя на задължените страни по сделката
4. броя на лицата, които стоят на една от страните по сделката

7. смесените сделки се характеризират:
1. с това 4е при тях няма прехвърляне на имуществени блага
2. с намерение да се облагодетелства насрешната страна по сделката
3. с това че само 1та страна обеднява, а другата се обогатява
4. с това че винаги са едностранни

8. Фидуциарните сделки са:
1. сделки склиючени с подотлагателни условия
2. привидни сделки, които прикриват друга действителна сделка
3. недействителни сделки
4. прехвърлителни сделки с уговорка за обратно прехвърляне на правата по тях



9. Уговорката за тежест:
1. е възможна при всички договори
2. е възможна при някои безвъзмездни договори
3. е задължителна за безвъзмездните договори
4. е възможна при някои едностранни договори

10. Сделката на разпореждане, с обект от СИО (семейно имуществена общност), извършена от единия съпруг, без съгласието на другия:
1. е пример за относителна недействителност
2. е унищожаема
3. е пример за висяща недействителност
4. е пример за незавършен недействителен състав

Отговори:
1.1 / 2.4 / 3.3 / 4.3 / 5.1 5.3 / 6.3 / 7.2 / 8.4 / 9.2 9.4 / 10.3


А дадените отговори верни ли са? Как мислите колеги? :roll:
Присъдите на съдбата не подлежат на обжалване!!!

В. Коняхин
mishi_83
Потребител
 
Мнения: 738
Регистриран на: 03 Мар 2005, 13:27
Местоположение: София

Мнениеот elenakotzeva » 10 Юли 2006, 13:22

Колеги, ако наистина има много скъсани от този Русчев и се държи зле на изпити, оплачете се в Деканата.
elenakotzeva
Потребител
 
Мнения: 134
Регистриран на: 22 Юни 2006, 18:08

Мнениеот got » 16 Юли 2006, 20:10

Мен ме скъса на изпита.А се бях готвила за ГП повече, отколкото за другите изпити.Имахме сериозен асистент и на неговите колоквиуми имах много добри оценки...Тестът на Русчев беше с подвеждащи въпроси...Но мисля, че отговорих...Но микой не благоволи да ни покаже тестовете, когато Русчев съобщаваше оценките...Странно!
got
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 20 Яну 2006, 17:56

Мнениеот loki » 27 Юли 2006, 09:39

споко ве колеги,кво толкова се шашкате от ГП при Русчев,не е страшно,аз се явявах 7 /седем/ пъти и мога да ви кажа,че се претръпва! Тестовете НЕ са трудни,ама на мен ми е лесно щото се пак съм взел вещно,облигационно, трудово,семейно, наслед.,търговско и чак тогава ми се отдаде да си взема гражданското!!! Иначе е ОК, от при него странното е че като говори със студентите се държи добре! Иначе за изпита ви съветвам да четете основно ЗЗД,защото в тестовете често са посочени чл. без да са цитирани! Но все пак учебника на Мара не е лош! А печатните лекции дето се разпространяват в СУ са пълни с грешки! Аиде до скоро и късмет на всички,които ще ходят на изпит при този доцент.......ще ви е нужен
loki
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Юли 2006, 09:31
Местоположение: Sofia

Мнениеот got » 27 Юли 2006, 11:49

Мерси!Гаднооо - 7 пъти на изпит( един и същ) е меко казано стряскащо:(((Хваща ме яд как някои колеги си го взеха от 1-вия път :!: без да са чели много - знам го, а други като теб например от 7-ми път, а вече са взели облигационно, семейно и т.н...къде е логиката???Иначе странно е , че наистина се държи готино като говори със студентите... :shock: А после ...
got
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 20 Яну 2006, 17:56

Мнениеот loki » 27 Юли 2006, 12:27

все пак има отговор и на това че хора си взимат изпитите без да учат, все пак говорим за писмен изпит и то тест! Според мен най-добре устно изпитване,но пък там уловката е че винаги може да манипулираш мнението и преценката на изпитващия, единственото което се изисква е да си хитър младеж :twisted: ! И наистина тестовете на Стойнов /НП/ и Калайджиев /ТП/ са по "весели"!
loki
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Юли 2006, 09:31
Местоположение: Sofia

Лекции на доц. И. Русчев по Гражданско право

Мнениеот radosstt » 17 Авг 2006, 22:05

Много спешно ми трябват леккциите на Русчев по гражданско право, също и тестове, които е давал на изпити. Моля, ако някой има да ми помогне.
radosstt
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Авг 2006, 22:00

Мнениеот radosstt » 17 Авг 2006, 23:40

Ще ти бъда много благодарна наистина. Имейлът ми е plamenova@mail.bg
radosstt
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Авг 2006, 22:00

лекциите на Русчев по гражданско право

Мнениеот marmaid » 21 Авг 2006, 20:38

Колеги,въпросният Русчев ми преподаваше Вещно право-скъса ни нервите.На лекции се правеше на много готин,а на изпита ни разказа играта.От курс 150 човека най-много 20 да са си го взели.След като ни връща 5-6 пъти и ни отне повече от година направихме подписка и го сменихме с друг преподавател,който ни и изпита.Но не се отчайвайте,може и да е по-благосклонен при Вас.Аз уча със полицаи,завършили в Симеоново и може би и това го издразни много,защото те винаги са много "тежки".Успех!
marmaid
Младши потребител
 
Мнения: 88
Регистриран на: 07 Авг 2006, 11:17

Лекции на Русчев

Мнениеот Felisity » 23 Авг 2006, 20:55

Разбрах,че много хора търсят лекциите на Русчев,аз също съм една от тях.Разбрах,че някой от вас ги има,а и всеизвестните тестове.Ще съм ви много благодарна,ако ми ги изпрати някой.Русчев ми преподава и на мен.За съжаление не можах да присътвам на лекциите му,поради здравословни причини.Моля ви помогнете ми! Пратете ги на e-mail:Felisity@lex.bg Благодаря предварително!
Felisity
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 23 Авг 2006, 20:47

RE: Лекции по Гражданско право

Мнениеот radyu » 25 Авг 2006, 10:20

Привет от мен.
Имам лекциите по гражданско право на Русчев, въпреки че това е доста условно казано, защото според мен това не са негови лекции. По - скоро е записван с диктофон на лекциите, които е водил и след това група хора са си поиграли да направят нещо като курс по гражданско право. Това е и най - широко разпространеното мнение в СУ. Както и да е, като човек, минал през този изпит, съветвам всички, които смятат да ги четат да не се доверят на тях 100%, защото има много грешки - били те правописни, граматични или което е най - важното в случая смислови. Да не говорим, че има напълно абсурдни изречения ... Аз четях проф. М. Павлова, проф. Таджер и лекциите на доц. Русчев (тези, които имам като магнитен носител и тези, които си водих по време на курса му). Мисля, че четенето на трите източника е печелившата комбинация, разбира се необходим е и късмет. Трудността при изпита идва преди всичко от това, че във втори курс никой студент не е запознат с голяма част от материята на др. правни отрасли и курсове, което обаче не пречи да има въпроси от тях на самия изпит. Така на изпита може да се срещнат въпроси от облигационното право и търовското право (които се учат в трети и съответно четвърти курс) и от гражданско процесуалното право (което се учи в пети курс). Освен това трудността идва и от това, че времето е крайно недостатъчно, както за теста (който може да е отворен или затворен и човек разполага с 20 мин.), така за рашаването на казуса (който при мен беше изцяло по чл. 33 ЗС - т.е. вещно право, което се учи в трети курс) и за писменото развиване на двата въпроса, за които човек има не повече от 5 мин. Трудността не на последно място идва и от факта, че самите въпроси и отговори са подредени така на листа, че затрудняват максимално първоначалното визуално възприемане на въпроса и съпътстващите го отговори и благоприятстват допускането изключително и само на технически грешки.
Пожелавам късмет на всеки, който ще се явява на този изпит, защото за такъв изпит е необходим преди всичко късмет. Всеки, който иска лекциите по гражданско право, може спокойно да ми пише на email : metal_heart_sofia@yahoo.com - ще му ги пратя като прикачен файл. Лекциите са дълги над 300 страници и отново припомнян - четете ги много внимателно!
radyu
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 21 Авг 2006, 13:01

RE: Лекции по Гражданско право

Мнениеот radyu » 25 Авг 2006, 10:21

Привет от мен.
Имам лекциите по гражданско право на Русчев, въпреки че това е доста условно казано, защото според мен това не са негови лекции. По - скоро е записван с диктофон на лекциите, които е водил и след това група хора са си поиграли да направят нещо като курс по гражданско право. Това е и най - широко разпространеното мнение в СУ. Както и да е, като човек, минал през този изпит, съветвам всички, които смятат да ги четат да не се доверят на тях 100%, защото има много грешки - били те правописни, граматични или което е най - важното в случая смислови. Да не говорим, че има напълно абсурдни изречения ... Аз четях проф. М. Павлова, проф. Таджер и лекциите на доц. Русчев (тези, които имам като магнитен носител и тези, които си водих по време на курса му). Мисля, че четенето на трите източника е печелившата комбинация, разбира се необходим е и късмет. Трудността при изпита идва преди всичко от това, че във втори курс никой студент не е запознат с голяма част от материята на др. правни отрасли и курсове, което обаче не пречи да има въпроси от тях на самия изпит. Така на изпита може да се срещнат въпроси от облигационното право и търовското право (които се учат в трети и съответно четвърти курс) и от гражданско процесуалното право (което се учи в пети курс). Освен това трудността идва и от това, че времето е крайно недостатъчно, както за теста (който може да е отворен или затворен и човек разполага с 20 мин.), така за рашаването на казуса (който при мен беше изцяло по чл. 33 ЗС - т.е. вещно право, което се учи в трети курс) и за писменото развиване на двата въпроса, за които човек има не повече от 5 мин. Трудността не на последно място идва и от факта, че самите въпроси и отговори са подредени така на листа, че затрудняват максимално първоначалното визуално възприемане на въпроса и съпътстващите го отговори и благоприятстват допускането изключително и само на технически грешки.
Пожелавам късмет на всеки, който ще се явява на този изпит, защото за такъв изпит е необходим преди всичко късмет. Всеки, който иска лекциите по гражданско право, може спокойно да ми пише на email : metal_heart_sofia@yahoo.com - ще му ги пратя като прикачен файл. Лекциите са дълги над 300 страници и отново припомнян - четете ги много внимателно!
radyu
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 21 Авг 2006, 13:01

Re: Lekcii na Ruschev po Grajd.Pr.

Мнениеот toshet69 » 05 Сеп 2006, 21:04

Здравейте ! Нов боец съм на фронта. Не мога да ходя на лекции и не познавам колегите си /дори и колежките/, което е много жалко! Съжалете ме и ми пратете добри лекции по вещно право !!! :)
toshet69
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Апр 2006, 22:19

ПредишнаСледваща

Назад към Лекции и материали


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 17 госта


cron