начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

лекции по гражданско право на доц.Иван Русчев

В този форум можете да търсите и предоставяте лекции и др. материали


Мнениеот got » 24 Мар 2006, 13:53

Anonymous написа:
Anonymous написа:
tedyana написа:ami da se nadqwame 4e i toi si spomnq vremeto kogato e dyrjal grajdansko pravo!A ako nqkoi se e sdobil s testove po GP molq izpratete gi i na tedyana@lex.bg :roll:


Той го е държал при Таджер и мога да Ви кажа, че той МНОГО повече е тормозил студентите, отколкото сега Русчев...
Слушайте и внимателно записвайте лекциите на доц. Русчев - те са най-важни за вземането на изпита, на следващо място четете много уважаваната М. Павлова - учебникът е добър и това че доц. Русчев има различни становища не значи, че учебникът е табу, напротив той го препоръчва да се чете, следваща задължително помагало е ЗЗД - без него просто не става; и на последно място, ако имате нерви и време - Таджер...

Най-добре направеният учебник изобщо по гражданско право, естествено, според моята субективна преценка, е този на акад. Василев-невероятен е този човек, а защо не видите и учебникът му по вещно право-по-дълбочинно изследване на обществените отношения в тази област с почти перфектно направени аргументации към всяко едно от твърденията никъде досега не съм срещал.
:)

Аз пък чух, че Мария Павлова го е късала 6 пъти... :twisted: :lol:
got
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 20 Яну 2006, 17:56

Re: Lekcii na Ruschev po Grajd.Pr.

Мнениеот jijiye » 25 Мар 2006, 17:33

12345 написа:Това ми намирисва на тотална простотия от страна на тоя Русчев - има право на различни възгледи от тези на Павлова, но все пак става дума за Гражданско право-обща част (демек Обща теория на гражданското право)-чудно ми е какви толкова диаметрално противоположни тълкувания и разбирания може да има по тази материя?
Да вземем например общото учение за гражданските сделки и темата за сроковете в гр. право, с които теми обикновено завършва въпросника по Гражд-ко право-обща част. Цитират се главно и се разясняват съответните норми, които уреждат това (от ЗЗД, разбира се)-е, добре, питам се аз, след като толкова много мастити автори са изляли кофи с мастило, този Русчев да не би да е измислил нови положения в тази област, неразглеждани досега(което ми звучи невероятно-да не би да не сме се сетили за някое ново основание за нищожност или унищожаемост на гражданските сделки напр.) Или казано по друг начин - смешно е и твърде жалко този Русчев да се прави на толкова отворен и на новий Живко Сталев, да кажем. Като е такава отворка да се хване да напише негов учебник и от там да се чете, когато той чете дисциплината...Ами така, де
Абе Геца-тоя Русчев(с тия тестове) да не е корумпиран нещо-щото така както ги описваш нещата, на мен лично ми намирисва само и единствено на просене на пари от негова страна?

Мирише ти газа,ти като си голям/а философ що не вземеш да станеш нещо повече от него.Ж.Сталев има курс по процес,а не по мат.граж.право. :shock:
jijiye
Младши потребител
 
Мнения: 69
Регистриран на: 25 Мар 2006, 16:35

Re: Lekcii na Ruschev po Grajd.Pr.

Мнениеот vesselincho » 07 Апр 2006, 19:30

Колежке, по вещно право има достатъчно добра литература, проблематиката на лекциите е че рядко изчерпват всички релевантни хипотези,тъй че можете да ползвате учебниците на Боянов,Венедиков,Таджер,не ви препоръчвам Ал.Джеров!
Ако и това не ви стигне има много интересни статии в сп."Собственост и право"

За повече инфо vesko_atv@abv.bg
vesselincho
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 22 Фев 2006, 12:10

Мнениеот ozzy » 07 Апр 2006, 21:41

Браво на Русчев. Поздрав от един бивш студент!
ozzy
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Сеп 2002, 15:54

Мнениеот got » 07 Апр 2006, 23:10

:shock: Егати, все едно матрица ще възпроизвеждаме.След тия указания- станах съвсем спокойна. :lol:
got
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 20 Яну 2006, 17:56

Re: Lekcii na Ruschev po Grajd.Pr.

Мнениеот bozhilova » 07 Апр 2006, 23:20

danih написа:Shte sam blagodarna,ako mi izpratite lekcii po veshtno pravo na email dani.hristova@abv.bg

Колега, смисълът на лекциите е да ги чуете и да си ги запишете лично. Слушането е субективно - всеки отсява по своему информацията. След като не сте били на лекциите по-добре си четете учебниците. Лично аз Ви съветвам: слушайте лекциите на Русчев, ако имате уши да чуете, със сигурност ще научите много полезни неща, които да използвате в практиката си.
Успех!
bozhilova
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 26 Мар 2006, 13:32

Мнениеот nicki_iliev » 08 Апр 2006, 16:12

в крайна сметка някои има ли споменатите в началото тестове по облигационно...аз лично съм много амбициран и бих искал да си взема изпита по нормалния начин, но след смея да кажа доста добре заучен учебник на Мария Павлова по гражданско имах на теста му едва 3 тъй като 3/4 от въпросите бяха от облигацията и нямаше нищо общо с наученото до момента. Та Ви моля ако някои има тестовете по облигация да ми ги прати на nicki_iliev@yahoo.com ще му бъда благодарен до гроб! А и как се предполага да се вземе облигация при Русчев и наказателно при М. Гунева (запознатите знааят за какво иде реч....М.Гунева= Непреодолима сила) в една година.
nicki_iliev
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 22 Мар 2006, 18:35

Re: Lekcii na Ruschev po Grajd.Pr.

Мнениеот small_bird » 12 Апр 2006, 12:25

Олга написа:Здравейте,много ще се радвам ако изпратите на e-mail petq19@yahoo.com въпросните тестове ,предстои ми изпит по гражданско право при уважаемия Русчев и ще ми бъдат от полза.Благодаря предварително!
small_bird
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Апр 2006, 12:19

Мнениеот shvabata » 12 Апр 2006, 15:54

бе вие сега се оплаквате от Русчев, ама като стигнете до Стойнов, Средкова и Калайджиев ще се молите Русчев да ви изпитва. Аз лично съм много доволен от Русчев, тъй като е обективен преподавател поне по мое мнение. Средкова и Стойнов /и Калайджиев до някъде/ са перфектният пример за супер субективизъм и при тях наистина си е чудо, ако се вземе изпит и то с висока оценка. А иначе според мен специално за теста е необходимо да се знаят много добре лекциите му + учебника на Мария Павлова + въпроси от предишните тестове. Тогава мисля, че не би трябвало да имате проблеми
shvabata
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Фев 2006, 19:38

trendy

Мнениеот trendy » 13 Апр 2006, 15:50

Би ли ми пратил теста по облигация на бай ти Иван Русчев e-mail trendio_1999@yahoo.com

Благодаря !!!
trendy
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Апр 2006, 15:10

trendy

Мнениеот trendy » 13 Апр 2006, 16:42

Ако някои има отговорите на тестовете по облигационно право при Русчев и самите тестове разбира се нека ми ги прати на trendio_1999@yahoo.com

Благодаря!
trendy
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Апр 2006, 15:10

вещно право

Мнениеот gspasov » 27 Апр 2006, 16:47

Здравейте, търся лекции по вещно право, ако някой може да ми изпрати на :gspasov@abv.bg . Благодаря Ви предварително
gspasov
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Апр 2006, 16:35

моля, ако някой има лекции по облигационно право

Мнениеот ka17 » 28 Юни 2006, 11:05

моля, ако някой има лекции по облигационно право да ми ги прати на ka17@abv.bg или тестовете при Русчев!!!Много благодаря!
ka17
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Окт 2005, 11:04

Re: моля, ако някой има лекции по облигационно право

Мнениеот senex » 28 Юни 2006, 15:31

ka17 написа:моля, ако някой има лекции по облигационно право да ми ги прати на ka17@abv.bg или тестовете при Русчев!!!Много благодаря!

Колежке, аз имам лекции по "Облигационно право"-доста подробно разработени, разбира се, не от мен :D , които са върху целия материал както обща, така и специална част, тъй като преподавателят е изключително съвестен и не пропусна нито един въпрос от огромния по съдържание конспект. Тези лекции обаче не са на доц. Русчев, а на проф. Сукарева. Така че не зная дали ще искате тях да ползвате.
senex
Потребител
 
Мнения: 208
Регистриран на: 04 Сеп 2005, 12:52

Re: Lekcii na Ruschev po Grajd.Pr.

Мнениеот plujo » 01 Юли 2006, 00:36

Georgi Andonov написа: Imam nujda-SPE6NO-ot lekcii po grajdansko pravo na doc.Ivan Rus4ev.
Vseki bil pri nego snae sa kakvo stava vupros!Sa neprevsemaemite mu
testove...Molia sa va6ata pomo6t,kolkoto i dreben da vi se vijda proble-
ma.Predvaritelno iskam da blagodaria na vsi4ki-na tesi,koito 6te pro4e-
tat obiavata mi,na tesi,koito 6te i se smeiat,dori na tesi,koito 6te mi po-
mognat!

Edin oburkan student


Не знам дали това ще ти помогне, но хвърли 1 око:

http://pravo.pass.as/e107_plugins/conte ... .php?cat.1
plujo
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 18 Юни 2006, 12:10

Re: моля, ако някой има лекции по облигационно право

Мнениеот plujo » 01 Юли 2006, 00:38

ka17 написа:моля, ако някой има лекции по облигационно право да ми ги прати на ka17@abv.bg или тестовете при Русчев!!!Много благодаря!


Лекции по облигационно:

http://pravo.pass.as/e107_plugins/conte ... hp?cat.112
plujo
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 18 Юни 2006, 12:10

Мнениеот brummbar » 03 Юли 2006, 06:36

Апропо ето тест от миналата година, тази се предполага, че ще е отворен де

1. Източници на обективното гражданско право са
а) юридически факти с особено правно действие б) особени правни институти в) юридически факти, пораждащи граждански правотношения г) особен вид гражданскоправни норми

2. По-нов е гражданскоправният закона) който е обнародван по-късно в Държавен вестник б) по отношение на който по-късно е издаден указ на Президента за неговото обнародване в) по-късно е влязъл всила г) по-късно е породил граждански правоотношения

3. Текстът на чл.5 ал.4 от Конституцията се прилага за
а) международните договори-сделки б) международните нормативни съглашения в) всички международни договори, които са
ратифицирани по конституционен ред, обнародвани и влезли в сила за република България г) само онези международни договори по буква в. които изрично предвиждат това

4. Обратно действие на гражданския закон със сигурност НЕ Е налице, когато а) новият закон преурежда факти, предхождащи
влизането му в сила, придавайки им действие от един минал момент б) новият закон преурежда факти, предхождащи влизането му в сила, придавайки им действие за в бъдеще в) новият закон преурежда правните последици на минали факти без да се интересува от особеностите на миналия факт г)новият закон преурежда за в бъдеще правните последици на минали факти без да се интересува от особеностите на миналия факт

5. Чл. 2. (1) от Закона за наследството Не може да наследява нито по закон, нито по завещание:
а) който не е заченат при откриване на наследството
урежда
а) оборима презумпция б) фикция в) необорима презумпция г) изключение от правилото на чл.1 от Закона за наследството

6. Предмет на тълкуване са
а) разпоредбите на нормативните актове б) правните норми в) юридическите факти г) правните последици

7. Разширителното тълкуване е
а) специална техника на буквалното тълкуване б) форма на правоприлагане по аналогия в) тълкувателен извод от съотношението
между резултатие на буквалното и логическото тълкуване г) техника на логическото тълкуване

8. При празнини в закона посредством аналогия на закона и аналогия на правото
а) винаги можем да открием приложимото към даден фактически състав правило за поведение б) можем да открием приложимото
правило за поведение само в някои случаи в) можем да открием приложимото правило за поведение само ако разпоредбата, която
прилагаме по аналогия е диспозитивна

9. Императивна е разпоредбата, която
а) е установена в публиче нинтерес, поради което има задължителен характер б) има забранителен характер и предвижда
съответната санкция при неспазването и в) защитава обществен интерес и поради това не допуска дерогиране на диспозицията на
правната норма по волята на страните по сделката г) регламентира отношения на власт и подчинение

10. Оборимите презумпции
а) са норми на материалното гражданско право б) са норми на гражданското процесуално право в) особени диспозитивни норми с
процесуален характер г) са несамосотятелни правни норми

11. Разпоредбата по чл.25 на ЗЗД "Сбъдването на условието има бортано действие" е
а) императивна б) диспозитивна в) урежда оборима презумпция

12. Гражданските правотоношения
а) винаги възникват в резултат на конкретно предвиден в хипотезата на правната норма юридически факт б) юдирическият факт пораждащ гражданските правотношения може да бъде посочен в хипотезиса на правната норма и само чрез своите родови белези в) възникват само по силата на диспозитивни правни норми г) възникват само по силата на гражданскоправни норми

13. Поведението на трети лица е необходима предпоставка за упражняването на
а) притезателните субективни права б) непритезателните субективни права в) и двете категории г) само потестативните

14. Потестативните права са
а) уредени numerus clausus в закона б) могат да се уговарят свободно по силата на чл. 9 ЗЗД в) могат да възникнат само по силата на изрична диспозитивна норма г) възникват само когато са изрично уговорени

15. Правото на длъжника да се позове на изтекла погасителна давност е
а) конституивно б) притезателно с погасителен характер в) потестативно с правопогасяващ характр г) абсолютно

16.Вземането е
а) относително облигационно право с притезателен характер б) относително облигационно право с непритезателен характер в) особено потестативно право да се наложи определен облигационен резултат г) притезание

17. Конкуренцията между вещни и облигационни права на различни титуляри с предмет една и съща вещ се решава а) винаги в полза на титуляра на вещното право б)винаги в полза на титуляра на облигационното право в) по различен начин в зависимост от това дали облигационното право е учредено от собственика на вещта и дали тя е прехвърляна г) според поредността на възникване на конкуриращите се права

18. Със сила на пресъдено нещо се ползват
а) само съдебните решения, чрез които искът се уважава б) само съдебните решения по осъдителни искове в) всички съдебни решения по искови дела г) само съдебните решения с които се уважават осъдителни искове


19. Статусът на ЮЛ за осъществяване на дейност в обществена полза възниква
а) в момента на вписването на ЮЛ в регистъра на съответния окръжен съд б) в момента на вписването на ЮЛ в специалния регистър към министерството на правосъдието в) в момента на обнародването на учредяването на ЮЛ в Държавен вестник г) при приемане на устава на сдружението на учредителното събрание

20. Юридическото лице престава да съществува от
а) момента на прекратяване на дейността му с решение на компетентния орган на юридическото лице б) постановяването на
съдебен охранителен акт за неговото заличаване от съответния регистър на окръжния съд в) вписването на охранителния акт по
буква б в сътответния регистър на окръжния съд

21. Защитата срещу незаконосъобразни или противоуставни решения на обшото събрание на сдружението се осъществява чрез
а) осъдителен иск б) специално охранително произвоство в) конституивен иск г) обжалване на решенията пред Надзорния съвет

22 за Учредяване на фондация е достатъчно в учредителния акт да са посочени
а) целта и имуществото на фондацията б) наименованието, целат и имуществото в) целта и имуществото на фондацията и неините органи г) всички изброени в ЗЮЛНЦ елементи на учредителния акт

22. кое от изброените понятие е източни к на ГП
а) разпореждане на МС б) наредба на УС на БНБ в) международен дожовор сделка ратифициран по конституционен ред и обнародван в
Държавен вестник г) правилник за реда и надзора в етажната собственост д) указ на Президента

24. Защитата срещу незаконосъобразен нормативен акт се осъществява чрез
а) жалба до ВАС б) конституивен иск в) косвен съдебен контрол за законосъобразност г) по реда на буква а или в

мнения?
brummbar
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 03 Юли 2006, 06:17

тест русчев

Мнениеот irinakkkk » 03 Юли 2006, 13:10

Здравей, теста е супер готин, няма що!егати гаднярския е!имаш ли отговорите?и по един ли са или по няколко на въпрос?моля те отговори! цялата 13 група на СУ разчита на тебе!
irinakkkk
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 03 Юли 2006, 13:06

Мнениеот brummbar » 03 Юли 2006, 14:10

Нямам отговорите, само теста, някой тук ако знае може да отговори:)
Русчев каза, че всеки въпрос има само по един верен отговор освен ако не е посочено друго в самите отговори.
И да повторя, вероятно тестът тази година ще е отворен, сиреч без отговори, само въпроси.
brummbar
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 03 Юли 2006, 06:17

Мнениеот irinakkkk » 03 Юли 2006, 14:53

аз останах с впечатлението че ще е затворен 10 въпроса + казус с 10 въпроса. на задочниците тази година не е имало казус например. колко е прясна и достоверна твойта информация?а и най интересното е - как успя да го възстановиш теста от миналата година? :shock:
irinakkkk
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 03 Юли 2006, 13:06

ПредишнаСледваща

Назад към Лекции и материали


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron