начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Nai-vazhnite zakoni

В този форум можете да търсите и предоставяте лекции и др. материали


Nai-vazhnite zakoni

Мнениеот Stanislav Tsanev » 21 Май 2002, 15:27

Imam edin malko glupav vapros, no ponezhe ne sam spetsialist v oblastta, se nadiavam da mi otgovorite: Koi sa nai-vazhnite zakoni v edna darzhava? Ako tova e novoosnovana darzhava, kakvi zakoni bi triabvalo da sazdadat 1vo? Blagodaria mnogo.
Stanislav Tsanev
 

RE: Nai-vazhnite zakoni

Мнениеот Vania » 21 Май 2002, 17:02

Kato za na4alo ne e zle da se po4ne s Konstituciata, naprimer:))
Vania
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Окт 2001, 11:16

RE: Nai-vazhnite zakoni

Мнениеот Begemot » 21 Май 2002, 18:19

Ако е съвсем нова държава - започни с конституцията, за това спор няма. След това вече можеш да си направиш нещо като полиция и армия - да я крепи. Ако обаче в нея има остатъци от някаква предишна държава (става въпрос за нещо като сепаратизъм в случая)най-добре първо приеми закон по който да разстреляш представителите на предишната власт - ще ти спести много главоболия. В чисто революционна ситуация много добра работа вършат декретите и императивните решения на революционното ръководство. Ако просто си си купил остров (Хърватска продава няколко доста добри) - организирай ги като фирма. Тогава по-лесно ще можеш да гониш гражданите, които не ти харесват! А иначе най-добре разгледай практиката на Третия Райх - чисто полицейска държава, но пък какво спокойствие за средния, чистокръвен, властопослушен гражданин. кот Бегемот
Begemot
 

RE: RE: Nai-vazhnite zakoni

Мнениеот Stanislav Tsanev » 22 Май 2002, 15:45

Stava duma za kosmicheski korab, koito se e razbil na neobitavana planeta i triabva da se organizira durzhava. Otselelite sa okolo 200-300. Sled kato sa tolkova malko, mozhe da ima directna demokratsia, t.e. vsichki priako da uchastvat vav vlastta. Kazaha mi togava, che ne mozhe da se syzdade Konstitutsia, zashtoto tia triabvalo da e napravena ot predstaviteli, a ne ot vsichki. Osven tova, obshtestvoto/darzhavata triabva da e maximalno demokratichno, taka che ednolichna vlast niama da raboti. Misleh si za tova da ima smurtno nakazanie za vsichki prestaplenia, neshto kato voenno polozhenie, zashtoto zhivotat e truden i e trudno da se otselee i zatova triabva vsiako narushenie da se nakazva maximalno. Ako se izbere obshto sybranie za vsichki, na koeto da se vzemat po-vazhnite reshenia, priemat zakoni i t.n., i se izbere syd i naznachi politsia, to togava sled kato naselenieto se razrastne, triabva da se promeni strukturata na vlastta: ne mozhe da ima subranie ot 50,000 choveka. Kak mozhe tova da se napravi kato zakon ili da se osushtestvi po drug nachin? Blagodaria mnogo.
Stanislav Tsanev
 

RE: Nai-vazhnite zakoni

Мнениеот dora » 22 Май 2002, 22:18

Уважаеми г-н Цанев, Въпросът, който задавате, не е “malko glupav”, а много уместен и важен, въпреки че може да провокира шеговити реакции във Форума. Трябва да се започне по-отдалече с подготовката, а не направо с писане на закони. Препоръчвам Ви, освен другата подходяща литература (по история на българската държава и право, международно публично право, конституционно право и др.), да прочетете следните учебни помагала, като обърнете специално внимание на раздела “Търговски договори, грамоти и дейност” за Втората българска държава (това ще Ви наведе на полезни идеи): 1.Петров, П., Петрова, Г. [Съставители.] История на българската държава и право. Извори. Том 1. 680 – 1877. София, Албатрос, 1996. 2. Петров, П., Петрова, Г. [Съставители.] История на българската държава и право. Извори. Том 2. 1878-1944. София, Албатрос, 1998.
dora
Младши потребител
 
Мнения: 46
Регистриран на: 16 Апр 2002, 02:51

RE: RE: Nai-vazhnite zakoni

Мнениеот znajko » 23 Май 2002, 00:44

Надявам се, не става въпрос за компютърна игра. Най- добре да обясниш доколко сериозно си ангажиран с този проблем, за да може всеки да си направи сметка в какъв формат /и обем/ да ти даде нужната информация. Колкото до съвета на г-жа Dora- не се хаби, в нито едно от изброените заглавия няма да намериш и дума за пряката демокрация и безкрайните проблеми, свързани с нея. Но ако все пак ти се чете- опитай с "История на политико-правните учения"- Владимир Чуков /май- вече е професор/. Там накратко са изложени основните теории за обусловеността на формата на държавния строй- ако щеш дори и от географското положение и релефа. Така че, ако си задълбал сериозно в проблема, опиши релефа на планетата/:))))/ и драсни един мейл- ще ти дам книжката на Чуков.
znajko
 

RE: Nai-vazhnite zakoni

Мнениеот Stanislav Tsanev » 23 Май 2002, 11:40

Stava duma za proekt za uchilishte. Ne e mnogo seriozno i zadalbocheno, zashtoto uchitelia ne razbira mnogo tochno ot tova, no vse pak e dobre da e napraveno kakto triabva. Nimam mnogo vreme, taka, che ne moga da cheta mnogo materiali. Mozhe bi niakoi mozhe da mi kazhe kade da nameria neshto po vaprosa v internet? ne znam dali istoriata bi mi pomognala tolkova, kolkoto neshto po-teoretichno v pravna nasoka. Niamam iuridichesko obrazovanie, kakto se seshtate, no vypreki tova imam interesi v tazi nasoka. Pisal sam proekti (po-malki po mashtab) za Choveshki prava i sushto taka sravnenie na Bulgarskata i Americanskata Konstitutsii.
Stanislav Tsanev
 

RE: RE: RE: Nai-vazhnite zakoni

Мнениеот dora » 23 Май 2002, 12:55

Когато отговарях на г-н Цанев, още не ми беше станало ясно, че се касае за катастрофирал космически кораб, иначе щях да му препоръчам да прочете фантастиката на братя Стругацки, там би могъл да намери и следния основен принцип, с който са съобразявали законодателството на една друга планета: "Не прави непоправими грешки!"
dora
Младши потребител
 
Мнения: 46
Регистриран на: 16 Апр 2002, 02:51


Назад към Лекции и материали


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron